AirPlay 2 złamany przez hackerów – niedługo będzie można go używać z dowolnymi głośnikami czy zestawem audio

Łukasz Bernaczyk   10 grudnia 2019

AirPlay 2, czyli zamknięta technologia bezprzewodowego przesyłu obrazu i dźwięku między urządzeniami Apple a wspierającymi ją, autoryzowanymi odbiornikami została właśnie z złamana. Oznacza to tyle, że już niebawem wszyscy będziemy w stanie odtwarzać przy użyciu AirPlay 2 muzykę na niedrogich głośnikach, które nie posiadają oficjalnego wsparcia AirPlay 2 lub na dowolnym zestawie audio.

berrolia

AirPlay i AirPlay 2

AirPlay to opracowany przez Apple protokół bezprzewodowego przesyłania sygnału audio i wideo w trybie live. Trzeba przyznać, że ludzie z Cupertino postarali się, bo AirPlay po prostu działa bezproblemowo i, co najważniejsze, był łatwy w obsłudze.

Odtwarzanie muzyki czy filmu z iPhone’a, iPada lub Maka na głośnikach czy telewizorach wspierających tę technologię jest bajecznie proste, a transmisja jest bardzo stabilna.

Technologia AirPlay została zaprezentowana w 2010 r., jednak nie aż tak dawno, bo w roku 2017, doczekała się aktualizacji do wersji AirPlay 2 mocno zwiększającej jej możliwości, chociażby o obsługę multiroom.

AirPlay 2 to protokół zamknięty, co oznacza, że muzykę czy filmy możecie odtwarzać wyłącznie na głośnikach i telewizorach, które oficjalnie posiadają wsparcie dla tej technologii, czyli zostały niejako autoryzowane przez Apple. W większości przypadków takie sprzęty, delikatnie mówiąc, do najtańszych nie należą.

AirPlay 2 na każdym urządzeniu

Sytuacja, w której AirPlay możemy używać wyłącznie z autoryzowanym przez Apple sprzętem ulegnie niebawem zmianie.

Grupa hackerów pochwaliła się niedawno w serwisie Github, że udało im się złamać zabezpieczenia protokołu AirPlay 2. Było to efektem inżynierii wstecznej i ogromnej ilości kodowania.

Efekt ich prac jest co prawda jeszcze w wersji produkcyjnej i nie został udostępniony publicznie, jednak autorzy zapowiadają, że “złamany AirPlay 2” trafi do wszystkich użytkowników już niebawem, oczywiście za darmo. Za pomocą ich narzędzia AirPlay 2 działa nawet na nieautoryzowanych głośnikach oraz na odbiornikach “domowej roboty”, jak na przykład Raspberry Pi z podłączonymi dowolnymi klasycznymi głośnikami.

Zobacz też: AirPlay 2 w połączeniu z automatyzacjami – potężne możliwości, które Was zaskoczą

PROMOCJA: Magnetyczny powerbank Anker z MagSafe do iPhone’ów 12/13

Źródło

Łukasz Bernaczyk

Swoją przygodę z Apple zaczął w 1992 r. od Macintosha Classic. Od tego czasu wierny użytkownik i fan marki z Cupertino. Z wykształcenia mgr inż. informatyki w inżynierii, pracuje również jako Dyrektor ds. Rozwoju w jednej z podpoznańskich firm. Gadżeciarz, miłośnik amerykańskiej koszykówki, szachów i podróży. W wolnych chwilach eksperymentuje z elektroniką i własnoręcznie robionym smart home.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: