Elektroniczny dowód rejestracyjny i polisa OC, czyli mPojazd, wreszcie na iPhonie w ramach aplikacji mObywatel

Łukasz Bernaczyk   12 grudnia 2019

W maju tego roku Ministerstwo Cyfryzacji wprowadziło do aplikacji mObywatel moduł mPojazd, który pozwala użytkownikom na trzymanie elektronicznej wersje polisy OC, dowodu rejestracyjnego oraz karty pojazdu w smartfonie. Wtedy było to dostępne jedynie na smartfony z Androidem, ale na szczęście kilka dni temu zostało udostępnione też użytkownikom iOS.

berrolia

mPojazd w końcu w iPhonie

Moduł mPojazd w aplikacji mObywatel pokazuje informacje zawarte w dokumentach, które powinno posiadać każdy samochód, czyli: dowód rejestracyjny, polisa OC oraz karta pojazdu.

Znajdziemy tam zatem takie dane auta, jak marka, model, rok produkcji, numer rejestracyjny, numer VIN i termin badania technicznego.

Kolejne zawarte w apce dane pochodzą z polisy OC pojazdu: nazwa ubezpieczenia, seria i numer polisy, wariant ubezpieczenia oraz okres jego ważności.

Dodatkowo, mPojazd powiadomi użytkownika na 30 dni przed upływem ważności badania technicznego lub polisy OC.

Z usługi mPojazd mogą korzystać osoby, które są właścicielami lub współwłaścicielami pojazdów, czyli wszyscy zarejestrowani w Centralnej Ewidencji Pojazdów (CEP) jako posiadacze samochodów, motorów, skuterów, itd.

Niestety oznacza to, że z aplikacji nie skorzystamy w przypadku samochodów wypożyczonych, firmowych czy leasingowanych.

Co prawda od jesieni ubiegłego roku nie mamy już obowiązku wożenia przy sobie dowodu rejestracyjnego i policy OC, ale te dokumenty w wersji cyfrowej mogą się przydać w wielu innych sytuacjach, niż policyjna kontrola (np. w przypadku stłuczki). Warto dodać, że mPojazd pozwala na przekazanie danych pojazdu w postaci kodu QR innym aplikacjom.

Przypominam, że do działania aplikacji mObywatel, jak i usługi mPojazd niezbędne jest posiadanie profilu zaufanego. Jeżeli go nie macie, możecie go założyć online w tym miejscu.

Wielka wyprzedaż OUTLETU ThinkStore – jak nowe, a tańsze o połowę!

Źródło

Łukasz Bernaczyk

Swoją przygodę z Apple zaczął w 1992 r. od Macintosha Classic. Od tego czasu wierny użytkownik i fan marki z Cupertino. Gadżeciarz, miłośnik amerykańskiej koszykówki, szachów i podróży. W wolnych chwilach eksperymentuje z elektroniką, niejednokrotnie z sukcesami.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: