Jeszcze szybsze i jeszcze dłużej działające na jednym ładowaniu – nowe iPhone’y z przełomowymi procesorami w technologii 5 i 3 nm

Łukasz Bernaczyk   13 grudnia 2019

TSMC, dostawca autorskich procesorów Apple, wykorzystywanych między innymi w iPhone’ach, jest gotowy, by przyszłoroczne układy produkować w technologii 5 nm, a w roku 2022 przejść na proces produkcyjny 3 nm. iPhone’y będą jeszcze szybsze i jeszcze dłużej będą działały na jednym ładowaniu.

berrolia

7 nm, 5 nm, 3 nm

Na wstępie po krótce wyjaśnię, o co chodzi w tych nanometrach. W dużym skrócie, liczba nanometrów opisuje proces litograficzny, w którym został wykonany układ scalony danego procesora.

Im mniejsza liczba nanometrów, tym mniejszy ostęp między tranzystorami w procesorze. Mniejszy odstęp to z kolei więcej tranzystorów na tej samej powierzchni, a więcej tranzystorów to większa moc i wydajność danego układu.

iPhone: 5 nm w 2020, 3 nm w 2022

Digitimes podaje, że JK Wang – jeden z szefów firmy TSMC, która produkuje procesory Apple z serii A powiedział, że jego fabryki będą gotowe do produkcji przyszłorocznych procesorów Apple w technologii 5 nm.

Przypomnę, że w kwietniu tego roku TSMC poinformowała, że udało im się opracować proces produkcji 5 nm i niebawem rozpoczną pracę nad jego wdrożeniem do swoich fabryk.

Obecna linia iPhone’ów 11 posiada procesory Apple A13 Bionic wykonane w technologii 7 nm. Przeskok na litografię 5 nm w przyszłym roku pozwoliłby na stworzenie jeszcze potężniejszych układów, zajmujących jeszcze mniej miejsca. Oraz jeszcze bardziej energooszczędnych, co przełoży się na jeszcze dłuższy czas pracy iPhone’a na baterii.

Litografia 5 nm to jednak nie wszystko. Szef TSMC poinformował również, że technologia produkcji 3 nm jest już w fazie opracowywania, a pierwsze procesory Apple będą mogły być w ten sposób produkowane już w 2022 roku.

PRZEDSPRZEDAŻ: Nowy MacBook Pro z M2 Pro lub M2 Max - zamów teraz

Źródło

Łukasz Bernaczyk

Swoją przygodę z Apple zaczął w 1992 r. od Macintosha Classic. Od tego czasu wierny użytkownik i fan marki z Cupertino. Z wykształcenia mgr inż. informatyki w inżynierii, pracuje również jako Dyrektor ds. Rozwoju w jednej z podpoznańskich firm. Gadżeciarz, miłośnik amerykańskiej koszykówki, szachów i podróży. W wolnych chwilach eksperymentuje z elektroniką i własnoręcznie robionym smart home.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: