Niesamowita historia iPoda – od pomysłu do pojawienia się w sklepach w 10 miesięcy!

Łukasz Bernaczyk   16 stycznia 2020

iPod pojawił się na rynku w 2001 roku i na zawsze zmienił definicję przenośnych odtwarzaczy muzyki. Odniósł ogromny sukces – na przestrzeni lat sprzedało się 400 milionów egzemplarzy. Mało kto jednak wie, że urządzenie wymyślono zaledwie 10 miesięcy przed wprowadzeniem go na sklepowe półki.

berrolia

iPod 1. generacji

iPod pierwszej generacji zadebiutował na rynku 23 października 2001 roku i w krótkim czasie zdominował rynek przenośnych odtwarzaczy mp3.

Wyróżniał się nieszablonowym i futurystycznym jak na tamte czasy dizajnem oraz 5 GB pojemności, które miały zmieścić nawet 1000 utworów, podczas gdy konkurencja oferowała 128-512 megabajtów.

To w dużym stopniu dzięki iPodowi Apple rozwinęło się do rozmiarów jednej z największych firm technologicznych na świecie. To iPad stworzył dla firmy z Cupertino podwaliny technologiczne oraz możliwości finansowe do opracowania takich urządzeń, jak iPhone czy iPad.

Od zera do pojawiania się w sklepach w 10 miesięcy!

Jak się okazuje, historia iPoda to nie wiele lat badań i rozwoju, jak to ma miejsce w przypadku większości innych urządzeń technologicznych, zwłaszcza tworzonych przez Apple. Zapytany o to, jak wyglądał proces powstawania iPoda pierwszej generacji, Tony Fadell (przez wielu nazywany ojcem iPoda) odpowiedział, że cały proces, począwszy od pomysłu do wprowadzenia urządzenia do sprzedaży, zajął niespełna 10 miesięcy.

Fadell podał nawet szczegółowe ramy czasowe poszczególnych etapów projektu „P68 Dulcimer”, bo taką właśnie nazwę roboczą nosił oryginalny iPod.

  • Pierwszy tydzień stycznia 2001 r.

Fadell otrzymuje pierwszy telefon w sprawie pracy dla Apple.

  • Trzeci tydzień stycznia 2001 r.

Pierwsze spotkanie przedstawicieli Apple i Fadella.

  • Czwarty tydzień stycznia 2001 r.

Fadell oficjalnie zostaje konsultantem Apple i staje na czele nowego projektu „P68 Dulcimer”. W tym czasie nie było jeszcze żadnego prototypu urządzenia, zespołu ludzi, którzy by nad nim pracowali, czy nawet jakiegokolwiek wstępnego projektu.

  • Trzeci tydzień marca 2001 r.

Fadell przedstawia swój pomysł Steve’owi Jobsowi, który pod koniec spotkania daje zielone światło na realizację projektu.

  • Drugi tydzień kwietnia 2001 r.

Fadell zostaje oficjalnie pracownikiem Apple.

  • Trzeci tydzień kwietnia 2001 r.

Zostaje zakontraktowana azjatycka firma, która wyprodukuje później iPoda dla Apple.

  • Drugi tydzień maja 2001 r.

Fadell zatrudnia pierwszą osobę do zespoły, który będzie pracował nad iPodem.

  • Czwarty tydzień października 2001 r.

Apple oficjalnie prezentuje iPoda pierwszej generacji.

  • Pierwszy tydzień listopada 2001 r.

Pierwsze egzemplarze iPoda trafiają do klientów.

Ta niesamowita historia pokazuje, jak błyskawicznie powstawał jeden z produktów, który był krokiem milowym dla Apple, ale również dla całego technologicznego świata.

Dla porównania podam, że prace nad pierwszym iPhonem trwały około 2,5 roku, nie wliczając w to kilku lat badań prowadzonych przez działy rozwoju Apple.

iPad z kolei powstawał przez niespełna 2 lata, a Apple Watch prawie trzy.

PRZEDSPRZEDAŻ: Nowy MacBook Pro z M2 Pro lub M2 Max - zamów teraz

Źródło

Łukasz Bernaczyk

Swoją przygodę z Apple zaczął w 1992 r. od Macintosha Classic. Od tego czasu wierny użytkownik i fan marki z Cupertino. Z wykształcenia mgr inż. informatyki w inżynierii, pracuje również jako Dyrektor ds. Rozwoju w jednej z podpoznańskich firm. Gadżeciarz, miłośnik amerykańskiej koszykówki, szachów i podróży. W wolnych chwilach eksperymentuje z elektroniką i własnoręcznie robionym smart home.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: