Według najnowszego raportu Reutersa, Apple pracowało nad pełnym szyfrowaniem kopii zapasowych systemu iOS w iCloud, ale porzuciło ten projekt. Według niektórych źródeł, stało się pod naciskiem ze strony FBI. Jednak według innych źródeł, powody mogły być inne.
Szyfrowanie end-to-end w iCloud
Według Reutersa, około dwa lata temu Apple pracowało nad pełnym szyfrowaniem kopii zapasowych tworzonych przez iPhone’y czy iPady, które następnie przesyłane i przetrzymywane są w iCloud.
Opcja szyfrowania danych kopii zapasowej iOS istnieje już od jakiegoś czasu, ale dotyczy wyłącznie backupu tworzonego lokalnie, na własnym komputerze, przez iTunes. Jeżeli wybierzemy opcję przechowywania kopii systemu iOS w chmurze iCloud, dane nie są w pełni szyfrowane.
W konsekwencji, czysto teoretycznie, Apple ma możliwość rozkodowania i dostępu do każdej kopii systemu iOS przechowywanej w iCloud.
Według anonimowych źródeł agencji Reuters, dwa lata temu Apple zaprzestało dalszych prac nad pełnym szyfrowaniem backupów w iCloud. Jeden z byłych pracowników Apple twierdzi, że powodem były naciski ze strony FBI oraz być może innych agencji rządowych USA, które przez wprowadzenie pełnego szyfrowania straciłby możliwość potencjalnego źródła informacji na temat przestępców, którzy przechowywali swoje dane w iCloud. Także dwóch cytowanych przez Reutersa byłych pracowników FBI uważa, że powodem rezygnacji Apple z szyfrowania iCloud była najprawdopodobniej negatywna ocena tego pomysłu przez Federalne Biuro Śledcze.
Jednak były pracownik Apple twierdzi, że powody mogły być zupełnie inne – wskazuje, że po wprowadzeniu pełnego szyfrowania wielu użytkowników mogłoby utracić dostęp do swoich danych (np. w przypadku utraty urządzenia i niezapamiętania hasła do iCloud). Również sam Reuters przyznaje, że nie jest w stanie jednoznacznie stwierdzić, jakie powody stały tak naprawdę za decyzją firmy z Cupertino.
Oczywiście jest bardzo prawdopodobne, że Apple nie chciało odcinać FBI i innych służb od danych, które mogą np. pomóc zidentyfikować sprawców przestępstw. Ale nie jest też wykluczone, że ostatecznie powodem z rezygnacji pełnego szyfrowania iCloud mogło być coś zupełnie innego. Być może doczekamy się oświadczenia Apple w tej sprawie.
Zobacz także:
- Które iPhone’y Apple wycofa z oferty i czy obniży cenę starszych modeli po premierze iPhone’a 15
- Pobierz oficjalne instrukcje Apple do samodzielnej naprawy iPhone’a
- iPhone 12 i 12 mini tańsze o 400 zł
- W 2021 iPhone wygenerował większy przychód niż smartfony Samsunga, Xiaomi, Oppo i Vivo razem wzięte
- Poradnik ThinkApple: Jak robić zdjęcia makro każdym iPhonem, nie tylko iPhonem 13