Apple planowało pełne szyfrowanie kopii zapasowych w iCloud, ale porzuciło to plany. Powodem były naciski FBI?

Łukasz Bernaczyk   22 stycznia 2020

Według najnowszego raportu Reutersa, Apple pracowało nad pełnym szyfrowaniem kopii zapasowych systemu iOS w iCloud, ale porzuciło ten projekt. Według niektórych źródeł, stało się pod naciskiem ze strony FBI. Jednak według innych źródeł, powody mogły być inne.

berrolia

Szyfrowanie end-to-end w iCloud

Według Reutersa, około dwa lata temu Apple pracowało nad pełnym szyfrowaniem kopii zapasowych tworzonych przez iPhone’y czy iPady, które następnie przesyłane i przetrzymywane są w iCloud.

Opcja szyfrowania danych kopii zapasowej iOS istnieje już od jakiegoś czasu, ale dotyczy wyłącznie backupu tworzonego lokalnie, na własnym komputerze, przez iTunes. Jeżeli wybierzemy opcję przechowywania kopii systemu iOS w chmurze iCloud, dane nie są w pełni szyfrowane.

W konsekwencji, czysto teoretycznie, Apple ma możliwość rozkodowania i dostępu do każdej kopii systemu iOS przechowywanej w iCloud.

Według anonimowych źródeł agencji Reuters, dwa lata temu Apple zaprzestało dalszych prac nad pełnym szyfrowaniem backupów w iCloud. Jeden z byłych pracowników Apple twierdzi, że powodem były naciski ze strony FBI oraz być może innych agencji rządowych USA, które przez wprowadzenie pełnego szyfrowania straciłby możliwość potencjalnego źródła informacji na temat przestępców, którzy przechowywali swoje dane w iCloud. Także dwóch cytowanych przez Reutersa byłych pracowników FBI uważa, że powodem rezygnacji Apple z szyfrowania iCloud była najprawdopodobniej negatywna ocena tego pomysłu przez Federalne Biuro Śledcze.

Jednak były pracownik Apple twierdzi, że powody mogły być zupełnie inne – wskazuje, że po wprowadzeniu pełnego szyfrowania wielu użytkowników mogłoby utracić dostęp do swoich danych (np. w przypadku utraty urządzenia i niezapamiętania hasła do iCloud). Również sam Reuters przyznaje, że nie jest w stanie jednoznacznie stwierdzić, jakie powody stały tak naprawdę za decyzją firmy z Cupertino.

Oczywiście jest bardzo prawdopodobne, że Apple nie chciało odcinać FBI i innych służb od danych, które mogą np. pomóc zidentyfikować sprawców przestępstw. Ale nie jest też wykluczone, że ostatecznie powodem z rezygnacji pełnego szyfrowania iCloud mogło być coś zupełnie innego. Być może doczekamy się oświadczenia Apple w tej sprawie.

Na wakacje z nową baterią – w iSpot wymienisz baterię w iPhonie 30% taniej

Źródło
Grafika

Łukasz Bernaczyk

Swoją przygodę z Apple zaczął w 1992 r. od Macintosha Classic. Od tego czasu wierny użytkownik i fan marki z Cupertino. Z wykształcenia mgr inż. informatyki w inżynierii, pracuje również jako Dyrektor ds. Rozwoju w jednej z podpoznańskich firm. Gadżeciarz, miłośnik amerykańskiej koszykówki, szachów i podróży. W wolnych chwilach eksperymentuje z elektroniką i własnoręcznie robionym smart home.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: