iOS 14 z widgetami na ekranie początkowym – raport

Łukasz Bernaczyk   6 kwietnia 2020

Według najnowszych informacji, iOS 14 ma otrzymać zupełnie nową funkcjonalność, która wpłynie na wygląd systemu. Mowa o widgetach, które będzie można dowolnie rozmieszczać na ekranie początkowym. Drugą nowością ma być zupełnie przeprojektowany sposób wyboru i dostosowywania systemowych tapet.

berrolia

Widgety w iOS 14

Redaktorzy 9to5Mac znaleźli w kodzie iOS 14 nową funkcję, oznaczaną roboczą nazwa “Avocado”, która jest powiązana z aplikacją Springboard, kontrolującą ekran początkowy. Z informacji zdobytych przez nich wynika, że chodzi o widgety. Mają być dostępne zarówno na iPhonie, jak i na iPadzie.

Użytkownik będzie miał możliwość dowolnego rozmieszczania widgetów na ekranie, jak ikon aplikacji. Będzie to więc bardziej przypominało typowe widgety znane z Androida, niż widgety z iPadOS, które możemy umieścić tylko po lewej stronie wyświetlacza.

Choć wydaje się bardzo prawdopodobne, że widgety trafią do publicznej wersji iOS 14 (która zostanie zaprezentowane już w czerwcu na WWDC) nie jest to oczywiście przesądzone – Apple może opóźnić wprowadzenie nowej funkcjonalności, albo całkowicie z nich zrezygnować.

iOS 14: nowe ustawienia i dostosowywanie tapet

Kolejna nowość w iOS 14 (oraz iPadOS 14) dotyczy tapet.

Po pierwsze, przeglądanie dostępnych tapet zostanie podzielone na sekcje, a dokładniej na tak zwane „kolekcje”. Ma to zapewne ułatwić wyszukiwanie i organizowanie tapet użytkownika.

Drugą nowinką dotyczącą tapet będzie możliwość dostosowania ich wyglądu. Użytkownik będzie mógł wybrać, jak dostosowana do systemu ma zostać tapeta. Do wyboru będą następujące wersje tapety: dostosowana do trybu ciemnego, niewyraźna (z efektem blur), normalna i przyciemniona.

iOS 14: kiedy ?

System iOS 14, podobnie jak iPadOS 14, będzie miały najprawdopodobniej premierę we wrześniu, razem z nowymi iPhone’ami.

Pierwszy raz mobilne systemy operacyjne od Apple zobaczymy zapewne podczas WWDC 2020 już w czerwcu, a niedługo później powinny być już dostępne deweloperskie wersje beta. Pierwsza publiczna beta iOS 14 spodziewana jest w drugiej połowie czerwca.

Mac od ręki i w super cenie!

Źródło

Łukasz Bernaczyk

Swoją przygodę z Apple zaczął w 1992 r. od Macintosha Classic. Od tego czasu wierny użytkownik i fan marki z Cupertino. Z wykształcenia mgr inż. informatyki w inżynierii, pracuje również jako Dyrektor ds. Rozwoju w jednej z podpoznańskich firm. Gadżeciarz, miłośnik amerykańskiej koszykówki, szachów i podróży. W wolnych chwilach eksperymentuje z elektroniką i własnoręcznie robionym smart home.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: