Apple szykuje potężnego MacBooka: z 12-rdzeniowym procesorem 5 nm własnej produkcji

Łukasz Bernaczyk   24 kwietnia 2020

Czasy Intela w komputerach Apple dobiegają powoli końca. Firma z Cupertino już od dłuższego czasu pracuje nad własnymi procesorami ARM do Maców. ARM, czyli zbudowanymi w tej samej architekturze, co procesory z serii “A”, które znajdziemy np. w iPhonie czy iPadzie. Wygląda na to, że pierwszy komputer z procesorem Apple zobaczymy już w przyszłym roku. Wydajnością ma on bić na głowę obecne układy Intela.

berrolia

Procesory Apple ARM w Macach już w 2021

O tym, że Apple zamierza zupełnie porzucić procesory Intela i przesiąść się na własne układy ARM wiemy już od dawna. Ponad rok temu pisałem Wam, że Apple najprawdopodobniej ma już działające Maki z procesorami ARM i testuje na nich różne rozwiązania technologiczne.

W swoim najnowszym raporcie Bloomberg informuje, że premiera pierwszego Maca z autorskim procesorem ARM od Apple odbędzie się w przyszłym roku, co koresponduje z wcześniejszymi doniesieniami na ten temat, które mówiły o przedziale czasowym 2020-2021.

Według autorów raportu, Apple mocno pracuje nad całą gamą własnych procesorów, które docelowo trafią do wszystkich komputerów dostępnych w ofercie firmy z Cupertino – zarówno do MacBooków, jak i do stacjonarnych iMaców, Maców mini czy do Maca Pro.

Na początek w takie procesory mają zostać wyposażone MacBooki. Pierwszy z nich (być może nowy model 12-calowy) będzie bazował na układzie Apple ARM wykonanym w litografii 5 nm i ma być wyposażony aż w 12 rdzeni (8 rdzeni „high-performance” i 4 rdzenie „efficiency”).

W porównaniu z obecnymi układami Intela będzie to niezły potwór. Dla przykładu, obecny 16-calowy MacBook Pro w standardzie wyposażony jest w procesor 6-rdzeniowy, a za dopłatą w 8-rdzeniowy. Najtańszy MacBook Air posiad 2-rdzeniowy procesor, a w wersji nieco droższej 4-rdzeniowy.

Oczywiście nie tylko liczba rdzeni odpowiada za wydajność danego procesora, lecz na tę chwilę innymi danymi nie dysponujemy, a sama liczba rdzeni ma jednak znaczący wpływ na osiągi i prace komputera. No i Apple już wielokrotnie udowadniało, że ich procesory mobilne są nieporównywalnie bardziej wydajne niż chipy konkurencji.

Maski A&p by RYŁKO – dizajn i ochrona w jednym

Źródło

Łukasz Bernaczyk

Swoją przygodę z Apple zaczął w 1992 r. od Macintosha Classic. Od tego czasu wierny użytkownik i fan marki z Cupertino. Gadżeciarz, miłośnik amerykańskiej koszykówki, szachów i podróży. W wolnych chwilach eksperymentuje z elektroniką, niejednokrotnie z sukcesami.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: