Słuchawki wokółuszne czy nauszne – które wybrać?

Ekspert Denon Store   25 kwietnia 2020

Na rynku mamy wiele rodzajów i typów słuchawek. Jaka są różnice między słuchawkami nausznymi i wokółusznymi? Które wybrać? Lepsze będą słuchawki przewodowe czy Bluetooth? Czy aktywna redukcja szumów jest niezbędna? Na te pytania odpowie Kamil Majchrzak, ekspert z salonu Denon Store Wroclavia. 

berrolia

Słuchawki nauszne vs. wokółuszne

Ze względu na ilość i dostępność słuchawek na rynku, podczas ich wyboru może pojawić się lekkie zakłopotanie. Wiele modeli jest do siebie bardzo podobnych, a mimo wszystko, różnią się na tyle, że w rezultacie otrzymujemy zupełnie inną jakość dźwięku i komfort słuchania. Tak jest m.in. w przypadku słuchawek wokółusznych i nausznych.

Na samym początku powinniśmy odpowiedzieć sobie na pytanie: czego oczekujemy od słuchawek? Czy zależy nam na pełni dźwięku z maksymalnym odcięciem od odgłosów otoczenia? A może jednak wolimy dobry dźwięk, ale za to w lżejszej i bardziej oddychającej konstrukcji?

Słuchawki wokółuszne – budowa i wygląd

Słuchawki wokółuszne to słuchawki z dość dużymi, zwykle okrągłymi lub owalnymi muszlami. Są najczęściej większe i otaczają całe ucho, przylegając tym samym do głowy tak, że cała małżowina chowa się wewnątrz muszli. Dzięki temu muzyka, którą odtwarzamy, w naturalny sposób nie jest zakłócana dźwiękami z zewnątrz, co jednocześnie w pewnym stopniu tworzy pasywną redukcję szumów.

Najpopularniejsze modele słuchawek wokółusznych według klientów naszej ogólnopolskiej sieci salonów to bezprzewodowe Denon AH-GC30 (przeczytaj recenzję) oraz Beoplay H9 (obecnie dostępne już w 3 generacji).

Oba modele wyposażone są również w technologię aktywnej redukcji szumów (ANC), która znacznie umila podróż, pracę czy chociażby zwykłą wycieczkę do sklepu.

Do popularnych słuchawek przewodowych należą natomiast m.in. Denon AH-D1200, wyglądem przypominające wspomniane już AH-GC30, a także jego poprzedników.

Ta stylistyka to ukłon w stronę starszych modeli, które z dzisiejszymi łączy jeszcze jeden ważny element – legendarna jakość brzmienia Denon.

Słuchawki nauszne – różnice i podobieństwa

Te modele są przeważnie mniejsze od wokółusznych a ich muszle opierają się jedynie na małżowinie ucha, przez co nie zakrywają całego ucha. Z uwagi na to muszą być wykonane z lżejszych, a zarazem trwałych materiałów. Ponadto dzięki takiej konstrukcji nie odcinają nas całkowicie od otoczenia, zachowując tym samym naturalność brzmienia, jednocześnie z powodzeniem umożliwiają wentylacje naszego ucha.

Przykładem takich słuchawek w naszej ofercie są Beoplay H8iJays x-Five oraz a-Seven (wszystkie bezprzewodowe). Niektóre z nich tak jak w przypadku większych odpowiedników posiadają aktywną redukcję szumów, wymienne pady oraz mikrofon.

Idealnie sprawdzą się na siłowni czy podczas codziennych aktywności. Ze względu na ich wagę i rozmiar, zdecydowanie powinny również spełnić oczekiwania młodszego pokoleniu słuchaczy.

Wokółuszne czy nauszne, które słuchawki wybrać?

Słuchawki wokółuszne zapewnią nam maksymalny komfort np. w podróżach oraz gdy chcemy odciąć się od otoczenia (dzięki aktywnej redukcji szumów). Denon AH-GC30 ma aż trzy tryby ANC (biuro, miasto i samolot). Tego typu sprzęt doskonale pasuje do pracy np. w open space, podczas oglądania filmów oraz rzecz jasna przy słuchaniu muzyki.

Ponadto, jeżeli zależy nam na odsłuchu najwyższej jakości, tu również sprawdzą się słuchawki wokółuszne takie jak Denon AH-D9200 czy Focal Clear.

Słuchawki nauszne natomiast, doskonale sprawdzą się na siłowni, ruchliwej ulicy czy w przerwie między zajęciami. Odpowiednia wentylacja ucha i ich lekkość, zapewniają komfort – nawet po wielu godzinach ciągłego użytkowania. Dodatkowo, słuchawki niejednokrotnie zajmują mniej miejsca, więc w razie potrzeby, można je schować nawet do kieszeni.

Polecane recenzje: 

PRZEDSPRZEDAŻ: Nowy MacBook Pro z M2 Pro lub M2 Max - zamów teraz

Ekspert Denon Store

DENON STORE to nowoczesne sklepy ze sprzętem audio-video, posiadające w swojej ofercie najwyższej klasy sprzęt światowych marek.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: