iPhone 13: port Lightning zostanie zastąpiony przez Smart Connector (raport)

Łukasz Bernaczyk   26 maja 2020

Wszystkie informacje na temat przyszłorocznego iPhone’a krążące po sieci prowadzą do jednego wniosku – iPhone 13 będzie pierwszym w historii Apple smartfonem pozbawionym tradycyjnego portu. Jednak prawdopodobnie komunikacja z nim nie będzie się odbywała całkowicie bezprzewodowo – pojawiają się doniesienia, że iPhone z 2021 r. zostanie wyposażony w złącze Smart Connector.

berrolia

iPhone 12 jeszcze z portem Lightning

Najnowsze doniesienia jednego z leakerów potwierdzają wcześniejsze informacje Jona Prossera, Ming-Chi Kuo, Marka Gurmana oraz innych poważanych informatorów o tym, że w tegorocznej linii iPhone’ów 12 po raz ostatni zobaczymy port Lightning.

Nie będzie zmiany na USB-C, jak życzeniowo twierdzili niektórzy. I choć faktycznie w przyszłym roku Lightning zniknie z iPhone’a, to w jego miejsce nie pojawi się żaden inny tradycyjny port pozwalający na przewodową łączność, choć ta dalej będzie możliwa.

iPhone 13 ze złączem Smart Connector?

Doniesienia od leakera choco_bit potwierdzają wcześniejsze informacje, m.in. od Maxa Weinbacha i EverythingApplePro, o zastosowaniu magnetycznego złącza Smart Connector w iPhone’ach z 2021 roku jako alternatywy dla bezprzewodowego ładowania i wymiany danych z iPhonem.

Opracowany przez Apple Smart Connector jest od kilku lat stosowany w iPadach i służy do łączności między tabletem a klawiaturą.

Zastosowanie Smart Connector i pozbycie się tradycyjnego portu w iPhonie 13 ma kilka zalet – zwiększy szczelność i wodoodporność telefonu, pozostawiając jednocześnie opcję przewodowego ładowania przez Smart Connector (takie złącze można umieścić np. na końcówce kabla).

O ile bezprzewodowe ładowanie i bezprzewodowa wymiana danych są z praktycznego punktu widzenia znacznie wygodniejsze, to w niektórych przypadkach opcja podłączenia kablem nadal będzie przydatna – np. do zdiagnozowania niedziałającego i nieodpowiadającego iPhone’a lub wtedy, kiedy potrzebujemy jednocześnie ładować telefon i go używać.

Źródło

Szkło hartowane do iPhone’a BananShield - twardość na poziomie szkieł Gorilla Glass💪

Łukasz Bernaczyk

Swoją przygodę z Apple zaczął w 1992 r. od Macintosha Classic. Od tego czasu wierny użytkownik i fan marki z Cupertino. Z wykształcenia mgr inż. informatyki w inżynierii, pracuje również jako Dyrektor ds. Rozwoju w jednej z podpoznańskich firm. Gadżeciarz, miłośnik amerykańskiej koszykówki, szachów i podróży. W wolnych chwilach eksperymentuje z elektroniką i własnoręcznie robionym smart home.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: