Czym będzie się wyróżniał iPhone 12?

Tomek Czech   9 sierpnia 2020

Długo wyczekiwany iPhone 12, którego premiera sklepowa odbędzie się najprawdopodobniej w październiku, przyniesie bardzo wiele nowości. Z dużym prawdopodobieństwem będzie to najbardziej odmieniony iPhone w ostatnich latach, być może nawet najbardziej odmieniony model od premiery pierwszego iPhone’a w 2007 r.

W tym tekście przyjrzymy się pięciu najważniejszym zmianom i nowościom, z jakimi będziemy mieli do czynienia w przypadku iPhone’a 12.

berrolia

iPhone 12 – nowy dizajn

Nowy wygląd, czyli to, co użytkownicy lubią najbardziej. Apple ma wrócić do dizajnu iPhone’a 4, czyli dwóch tafli szkła (przednia i tylna obudowa) połączonych metalową ramą.

Jak w przypadku ostatnich modeli, rama będzie wykonana ze stali nierdzewnej i nie będzie zaokrąglona – wracają ostre krawędzie znane z iPhone’ów od modelu 4 do SE oraz z najnowszych iPadów Pro.

Z najnowszych doniesień wynika, że taki dizajn będzie charakteryzował wszystkie cztery modele iPhone’a 12, czyli dwie tańsze wersje z ekranami 5,4″ i 6,1″ oraz wersje Pro z ekranami 6,1″ i 6,7″.

iPhone 12 – 5G

iPhone 12 będzie pierwszym smartfonem z Cupertino wspierającym superszybką łączność 5G. Technologia mobilna piątej generacji w teorii oferuje prędkość do 20 Gb/s przy pobieraniu danych i do 10 Gb/s przy ich wysyłaniu.

W modem 5G mają być wyposażone wszystkie cztery modele iPhone’a 12. Jak wynika z raportu Nikkei Asian Review, będzie to najnowszy modem 5G firmy Qualcomm – X55. Dwa modele Pro (iPhone 12 Pro oraz iPhone 12 Pro Max) mają też posiadać wsparcie dla technologii mmWave wykorzystującej fale milimetrowe, co zapewnia jeszcze większą szybkość transmisji danych.

Pierwszą w Polsce komercjalną sieć 5G uruchomił w maju tego roku Plus. Inni operatorzy już poszli lub niedługo pójdą w jego ślady. Smartfony ze wsparciem dla standardu 5G mają być hitem sprzedażowym najbliższych lat, więc Apple chce jak najszybciej mieć takie w swojej ofercie.

iPhone 12 – wszystkie modele z ekranami OLED

To będzie historyczne pożegnanie z ekranami wykonanymi w technologii LCD. Z dotychczasowych przecieków wynika, że również dwa budżetowe modele iPhone’a 12 będą wyposażone w wyświetlacze OLED.

To świetna wiadomość dla użytkowników, którzy nie mogą pozwolić sobie na zakup modelu Pro i do tej pory, przy zakupie tańszego flagowca (iPhone XR i oraz iPhone 11) byli skazani na ekran LCD. W tym roku najnowszego iPhone’a z wyświetlaczem OLED będzie można kupić za około 3400 zł, bo mniej więcej tyle ma kosztować iPhone 12 z ekranem o przekątnej 5,4 cala. Do tej pory najtańszy smartfon Apple z takim wyświetlaczem kosztował w dniu swojej premiery blisko 5 tys. zł (iPhone X, XS i 11 Pro).

iPhone 12 – skaner LiDAR

W marcu Apple wprowadziło do sprzedaży nowe iPady Pro wyposażone w skaner LiDAR. Według wielu przecieków, jesienią LiDAR trafi też do nowych iPhone’ów z linii Pro.

Skaner LiDAR (ang. Light Detection and Ranging) działa na podobnej zasadzie jak radar, ale wykorzystujące światło lasera zamiast mikrofal. Pozwala dokładnie ustalić odległość między urządzeniem a znajdującymi się przed nim obiektami, mierząc czas, w jakim wiązka lasera dociera do obiektu i wraca (technologia time-of-flight). Pozwala też na tworzenie precyzyjnych modeli 3D obiektów, które znajdują się do 5 metrów przed kamerą.

LiDAR z pewnością umożliwi wykonywanie lepszych fotografii z nowymi efektami, ale przede wszystkim znajdzie zastosowanie w aplikacjach wykorzystujących rozszerzoną rzeczywistość (AR).

iPhone 12 – bez ładowarki i słuchawek

Choć początkowo wydawało się to mało prawdopodobne, coraz więcej wiarygodnych informatorów twierdzi, że w pudełku z iPhonem 12 nie znajdziemy ani ładowarki, ani słuchawek EarPods.

Głównym powodem takiego ruchu ze strony Apple ma być zmniejszenie ilości produkowanego plastiku w celu ochrony środowiska naturalnego. Firma z Cupertino jest przekonana, że większość użytkowników posiada już w domu co najmniej jedną dodatkową ładowarkę i jedną dodatkową parę słuchawek (najczęściej bezprzewodowych).

Oczywiście w ten sposób Apple może też skłonić większą liczbę użytkowników do zakupu słuchawek AirPods, AirPods Pro czy Beats i przy okazji zwiększyć swoją marżę na każdej sztuce sprzedanego iPhone’a.

Dobra wiadomość jest taka, że w pudełku z iPhonem 12 mamy znaleźć nowy, lepszy, bardziej trwały, pleciony kabel Lightning.

MacBooki Pro i Air w zaawansowanych konfiguracjach dostępne od ręki w Lantre

***

Artykuł powstał we współpracy z Media Expert.

Tomek Czech

Założyciel i redaktor naczelny ThinkApple. Dziennikarz (dyplomowany!) i fotograf (kiedyś…). Współtworzył Biuletyn Fotograficzny, publikował m.in. w Gazecie Wyborczej, Polityce, Pozytywie. Kawałek serca zostawił w Barcelonie, a zdrowia w niemieckiej fabryce samochodów ciężarowych.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: