“Ładowanie baterii nie obywa się” – Apple wyjaśnia, dlaczego czasami widzimy taki komunikat na MacBooku, mimo podłączonego zasilacza

Łukasz Bernaczyk   11 sierpnia 2020

Fot. Mateusz Majewski

Jedną z nowości w macOS Catalina (10.15.5) i macOS Big Sur (11.0) jest funkcja zarządzania kondycją baterii, która pozwala na spowolnienie procesu chemicznego starzenia się baterii. To właśnie ta stosunkowo nowa w systemach macOS funkcjonalność odpowiada za to, że czasami, mimo podłączonego zasilacza, bateria Maca nie jest ładowana. Widoczna wtedy informacja, że “ładowanie baterii nie odbywa się” niepokoi wielu użytkowników, którzy nie zdają sobie sprawy, że to nie problem z ich MacBookiem, tylko nowa funkcja. Apple właśni wyjaśniło, o co dokładnie chodzi.

berrolia

Baterie w laptopach (i nie tylko) nie są wieczne i się starzeją

Jak zapewne wiecie, baterie litowe, stosowane w większości urządzeń mobilnych, w tym także w iPhone’ach, iPadach i MacBookach, wraz z upływem czasu starzeją się, a ich żywotność maleje. Nazywa się to “chemicznym starzeniem się baterii”, a wpływ na postępowanie tego procesu ma wiele czynników, w tym: ilość cykli ładowania, poziom naładowania baterii, temperatura czy moc, z jaką ładujemy ogniwo.

Zarządzanie kondycją baterii w systemach macOS 10.15.5 i nowszych

Niestety, procesu chemicznego starzenia się baterii nie da się zupełnie zatrzymać, ale da się go istotnie spowolnić. Wraz z aktualizacją 10.15.5 systemu operacyjnego macOS Catalina, Apple wprowadziło znaną wcześniej z iOS i iPadOS funkcję zarządzania kondycją baterii.

Funkcjonalność ta monitoruje wymienione wyżej czynniki wpływające na chemiczne starzenie się baterii, analizując dodatkowo sposób, w jaki używamy naszego MacBooka, kiedy go ładujemy, jak długo, ile czasu pracujemy na baterii i jak mocno obciążamy wówczas komputer.

W efekcie system zarządzania kondycją baterii sam decyduje, kiedy, jak długo i do jakiego stopnia ładować baterię w MacBooku tak, by jak najbardziej spowolnić proces zużywania się baterii, a jednocześnie zapewnić użytkownikowi możliwość pracy bez podłączenia do źródła zasilania wtedy, kiedy tego potrzebuje.

Ciągłe ładowanie nie sprzyja akumulatorowi, dlatego system niekiedy je odłącza. I to właśnie dlatego czasami, mimo podłączonego zasilacza, klikając na ikonkę baterii w górnym pasku widzimy komunikat “ładowanie baterii nie odbywa się” mimo, iż nie jest w pełni naładowana.

Wyłączenie funkcji zarządzania kondycją baterii

Jeżeli z jakichś powodów chcielibyście sami decydować, kiedy bateria ma być ładowana, możecie wyłączyć funkcję zarządzania kondycją baterii.

Wystarczy przejść Preferencje systemowych, a następnie w panelu Oszczędzanie energii kliknąć w Kondycja baterii i odznaczyć opcję Zarządzaj kondycją baterii.

Po wyłączeniu tej funkcji bateria MacBooka będzie po podłączeniu zasilania zawsze ładowana do wartości 100%.

MacBooki Pro i Air w zaawansowanych konfiguracjach dostępne od ręki w Lantre

Źródło

Łukasz Bernaczyk

Swoją przygodę z Apple zaczął w 1992 r. od Macintosha Classic. Od tego czasu wierny użytkownik i fan marki z Cupertino. Z wykształcenia mgr inż. informatyki w inżynierii, pracuje również jako Dyrektor ds. Rozwoju w jednej z podpoznańskich firm. Gadżeciarz, miłośnik amerykańskiej koszykówki, szachów i podróży. W wolnych chwilach eksperymentuje z elektroniką i własnoręcznie robionym smart home.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: