Szybkie ładowanie iPhone’a 12 z MagSafe? Tylko z zasilaczem od Apple

Łukasz Bernaczyk   29 października 2020

Wraz z premierą iPhone’ów z linii 12 do sprzedaży trafiła nowa ładowarka bezprzewodowa MagSafe, która magnetycznie przyczepia się do tylnej obudowy nowych smartfonów Apple. W komplecie z ładowarką nie ma zasilacza, więc trzeba kupić go osobno lub skorzystać z jednego z już posiadanych. Niestety, jeżeli chcecie ładować swoje nowe iPhone’y z pełną mocą i szybkością przez MagSafe, to obecnie umożliwia to wyłącznie nowy zasilacz 20 W od Apple.

berrolia

iPhone 12 – szybkie ładowanie MagSafe 15 W

Nowa ładowarka MagSafe może bezprzewodowo ładować iPhone’a 12 z mocą aż 15 W, czyli dwa razy szybciej niż mogliśmy indukcyjnie ładować iPhone’y dotychczas. Jest jednak mały haczyk.

Jak sprawdził youtuber Aaron Zollo, ładowarka MagSafe osiągała pełną moc 15 W jedynie z nowym, 20-watowym zasilaczem od Apple. Starszy, 18-watowy zasilacz do iPhone’ów i iPadów, a nawet 96-watowy zasilacz od MacBooka Pro pozwalały ładowarce MagSafe działać jedynie z mocą odpowiednio 13 W i 1o W!

Podobnie sytuacja ma się ze zasilaczami firm trzecich – żaden z nich nie współgrał z ładowarką MagSafe na tyle, by ta ładowała iPhone’a 12 z maksymalną mocą 15 W. W większości przypadków było to nawet mniej niż 10 W.

Oto wszystkie zasilacze użyte w teście i maksymalna moc, z którą iPhone był ładowany przy ich użyciu:

  • Apple 20 W Power Adapter: 15 W
  • Apple 18 W Power Adapter: 13 W
  • Apple 96 W MacBook Pro Power Adapter: 10 W
  • Anker 30 W PowerPort Atom PD 1: 7,5 W do 10 W
  • Aukey 65 W Power Adapter: 8 W do 9 W
  • Pixel 4/5 Charger: 7,5 W do 9 W
  • Note 20 Ultra Charger: 6 W do 7 W

Co ciekawe, youtuber zauważył również, że iPhone’y 12 mają dość agresywną kontrolę mocy ładowania, uzależnioną od temperatury smartfona. Jeżeli iPhone nagrzewał się zbytnio, to moc ładowania spadała do wartości w granicach 10 W.

Sprytne zagranie Apple sprawiło, że obecnie, chcąc ładować nowe iPhone’y z pełną mocą przy użyciu MagSafe, jesteśmy skazani na 20-watową ładowarkę od firmy z Cupertino. Oznacza to dodatkowy wydatek w wysokości 99 zł.

Pewnie niebawem sytuacja ta się poprawi i inne trzecie wprowadzą na rynek zasilacze w pełni kompatybilne z MagSafe, ale do tego czasu Apple pozostaje monopolistą w tej kwestii.

Mac od ręki i w super cenie!

Źródło

Łukasz Bernaczyk

Swoją przygodę z Apple zaczął w 1992 r. od Macintosha Classic. Od tego czasu wierny użytkownik i fan marki z Cupertino. Z wykształcenia mgr inż. informatyki w inżynierii, pracuje również jako Dyrektor ds. Rozwoju w jednej z podpoznańskich firm. Gadżeciarz, miłośnik amerykańskiej koszykówki, szachów i podróży. W wolnych chwilach eksperymentuje z elektroniką i własnoręcznie robionym smart home.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: