iPhone’y 12 wspierają szybkie ładowanie bezprzewodowe z mocą 15 W

Tomek Czech   14 października 2020

Choć standard Qi od dawna umożliwiał ładowanie bezprzewodowe urządzeń mobilnych z mocą 15 W (obecnie nawet większą), Apple sztucznie ograniczało maksymalną moc ładowania indukcyjnego iPhone’ów do 7,5 W. Zmienia się to wraz z premierą iPhone’a 12 – wszystkie nowe modele możemy ładować z mocą 15 W. Ale potrzebna będzie do tego specjalna ładowarka.

berrolia

iPhone 12 i ładowanie bezprzewodowe 15 W

Razem z nowymi iPhone’ami Apple ogłosiło wczoraj wprowadzenie na rynek magnetycznej ładowarki MagSafe. To właśnie ona pozwala na ładowanie iPhone’a 12  z mocą 15 W. Jest co prawda kompatybilna ze wszystkimi innymi iPhone’ami wspierającymi ładowanie indukcyjne, a także z AirPods 2. generacji i AirPods Pro, ale w tym przypadku ładowanie odbywa się już z niższą mocą – 7,5 W.

Dzieje się tak, bo ładowanie 15 W możliwe jest tylko wtedy, kiedy zarówno ładowarka, jak i sam iPhone wyposażone są w magnetyczny system MagSafe. iPhone 12 jest pierwszym smartfonem z Cupertino posiadającym wbudowany układ magnesów MagSafe. Magnesy rozmieszczone są wokół cewki ładowania indukcyjnego.

System MagSafe pozwala na doczepienie do tylnej obudowy telefonu magnetycznych akcesoriów, w tym właśnie magnetycznych ładowarek bezprzewodowych.

MagSafe Charger kosztuje 199 zł. Pojawi się w sprzedaży razem z pierwszymi modelami iPhone’a 12 –  będzie ją można zamawiać od piątku, 16 października. Do sprzedaży trafi tydzień później – 23 października.

Apple pokazało też wczoraj podwójną, składaną ładowarkę magnetyczną “MagSafe Duo Charger”. Będzie umożliwiała jednoczesne ładowanie iPhone’a 12 i Apple Watcha. Na razie nie ma żadnych informacji na temat daty jej dostępności.

Ładowarki z MagSafe umożliwiające ładowanie z mocą 15 W będą też mogli tworzyć inni producenci. Jeszcze przed premierą nowych iPhone’ów takie produkt pokazała japońska firma MPOW. Podczas wczorajszej konferencji Apple zapowiedziało, że niedługo pojawią się pierwsze ładowarki MagSafe od firmy Belkin.

Ładowanie z mocą 15 W to już naprawdę szybkie ładowanie. Trzeba pamiętać, że jeszcze do ubiegłego roku większość z nas ładowała iPhone’y standardową ładowarką przewodową o mocy… 5 W. W 2019 r. do iPhone’ow 11 Pro i 11 Pro Max dodany został zasilacz o mocy 18 W, który miał zapewnić szybkie ładowanie. Bezprzewodowa MagSafe zapewni więc ładowanie z niemal tak samo dużą szybkością.

Pamiętajmy też, że Apple szykuje się do wprowadzenia na rynek iPhone’a bez żadnego portu (może się to stać już za rok) i szybkie ładowanie bezprzewodowe spełnia jedną z kluczowych roli w tym planie.

PRZEDSPRZEDAŻ: Nowy MacBook Pro z M2 Pro lub M2 Max - zamów teraz

Tomek Czech

Założyciel i redaktor naczelny ThinkApple. Dziennikarz (dyplomowany!) i fotograf (kiedyś…). Współtworzył Biuletyn Fotograficzny, publikował m.in. w Gazecie Wyborczej, Polityce, Pozytywie. Kawałek serca zostawił w Barcelonie, a zdrowia w niemieckiej fabryce samochodów ciężarowych.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: