Wszystko, co trzeba wiedzieć o iPhonie 12 Pro i iPhonie 12 Pro Max

Łukasz Bernaczyk   14 października 2020

Po podsumowaniu wszystkiego, co trzeba wiedzieć o iPhonie 12 i iPhonie 12 mini, pora zebrać w jednym miejscu wszystkie niezbędne informacje na temat modeli z linii Pro, czyli iPhone’a 12 Pro i iPhone’a 12 Pro Max.

iPhone 12 Pro i iPhone 12 Pro Max

Podobnie jak iPhone’y 12 i 12 mini, także modele z linii “Pro” zostały przeprojektowane i wyglądają inaczej niż poprzednicy (iPhone 11 Pro/Pro Max czy iPhone X/XS/XS Max). Płaska boczna ramka z ostro ściętymi krawędziami została wykonana ze stali nierdzewnej. Tył smartfonów jest pokryty teksturowanym matowym szkłem.

Wielkość ekranu i rozmiary smartfonów

Zacznijmy od aspektu, w którym modele 12 Pro i 12 Pro Max różnią się od siebie, ale także od swoich poprzedników.

Ekran iPhone’a 12 Pro ma przekątną 6,1 cala, co oznacza, że w porównaniu do swojego poprzednika iPhone’a 11 Pro (5,8″) jego przekątna wzrosła o 0,3 cala.

Co ciekawe, wymiary iPhone’a 12 Pro wcale nie urosły proporcjonalnie do większej przekątnej ekranu. Udało się to dzięki jeszcze węższej niż w iPhonie 11 Pro ramce wokół wyświetlacza i płaskiej ramie bocznej.

Dokładne wymiary iPhone’a 12 Pro to 146,7 mm wysokości, 71,5 mm szerokości i 7,4 grubości, przy wadze 187 gramów.

Dla porównania, iPhone’ 11 Pro ma wymiary 144 mm x 71,4 mm x 8,1 mm, przy wadze 188 gramów

Jeżeli chodzi o wyświetlacz iPhone’a 12 Pro Max to sprawa ma się podobnie – przekątna ekranu największego z tegorocznych iPhone’ów wynosi 6,7 cala i w stosunku do iPhone’a 11 Pro max (6,5″) wzrosła o 0,2 cala.

Wymiary iPhone’a 12 Pro Max delikatnie wzrosły w stosunku do poprzednika, ale również nie wprost proporcjonalnie do zmiany przekątnej, co również jest zasługą węższych i płaskich ramek.

Dokładne wymiary iPhone’a 12 Pro Max to 160,8 mm wysokości, 78,1 mm szerokości i 7,4 grubości, przy wadze 226 gramów.

Dla porównania, iPhone 11 Pro Max ma wymiary 158,0 mm x 77,8 mm x 8,1 mm, przy wadze 226 gramów.

Ekran – technologia

iPhone 12 Pro i iPhone 12 Pro Max z technologicznego punku widzenia mają ten sam typ wyświetlacza OLED Super Retina XDR. Ekran charakteryzuje się kontrastem 2 000 000:1, szeroką gamą kolorów P3 oraz obsługą technologii HDR, True Tone i Haptic Touch.

Standardowo wyświetlacz świeci z jasnością 800 nitów, natomiast skokowo przy obsłudze HDR nawet do 1200 nitów.

W iPhonie 12 Pro ekran ma przekątną 6,1 cala cala i rozdzielczość 2532 na 1170 pikseli, co przekłada się na 460 ppi. Większy iPhone 12 Pro Max posiada ekran o przekątnej 6,7 cala i rozdzielczość 2778 na 1284 pikseli, co daje 458 ppi.

Ekrany w obu modelach (a w zasadzie we wszystkich czterech tegorocznych modelach) pokryte są warstwą ochronną Ceramic Shield, która stanowi połączenie szkła z nanoceramicznymi kryształami twardszymi od większości metali. Apple twierdzi, że dzięki nowej powłoce wytrzymałość iPhone’a na upadki wzrosła aż czterokrotnie.

Procesor

iPhone’a 12 Pro i iPhone’a 12 Pro Max (a także iPhone’a 12 i iPhone’a 12 mini) napędza ten sam procesor – Apple A 14 Bionic, wykonany po raz pierwszy w litografii 5 nm.

Jest on wyposażony w 6 rdzeni CPU i 4 rdzenie graficzne (GPU). Silnik neuronowy układu posiada 16 rdzeni i potrafi przetworzyć 11 bilionów operacji na sekundę. Cały procesor składa się z 11,8 miliarda tranzystorów.

Dzięki powyższym parametrom chip A14 Bionic jest o 50% szybszy od najszybszego dotychczas procesora w smartfonach czyli… A13 Bionic, w który wyposażone były iPhone’y z serii “11”.

A 14 Bionic ma też silnik neuronowy o 80% szybszy niż w chipie poprzedniej generacji.

Przypomnę, że ten sam procesor znajduje się w nowych iPadach Air 4. generacji.

Tylne kamery

Zarówno iPhone 12 Pro, jak i iPhone 12 Pro Max są wyposażone w zestaw trzech aparatów (szerokokątny, ultraszerokokątny i teleobiektyw) oraz skaner LiDAR.

Trzeba jednak zaznaczyć, że jeżeli chodzi o aparaty i tematykę fotografii, iPhone 12 Pro i iPhone 12 Pro Max nieco różnią się od siebie (na korzyść większego z braci). Zacznijmy jednak od tych wspólnych cech.

Oba modela mają też ten sam 5-elementowy obiektyw ultraszerokokątny o polu widzenia 120°, z ogniskową 13 mm i przysłoną ƒ/2,4.

W obu modelach obiektyw szerokokątny jest 7-elementowy, z przesłoną ƒ/1,6 i ogniskową 26 mm, ale w przypadku iPhone’a Pro Max mamy do czynienia z większymi pikselami 1,7 µm (vs. 1,4 µm w iPhonie 12 Pro). W obu modelach ten obiektyw posiada optyczną stabilizację obrazu, ale w modelu Max jest ona dodatkowo wspierana automatyczną stabilizacją matrycy.

Trzeci z obiektywów – teleobiektyw jest już jednak nieco inny w każdym z iPhone’ów. iPhone 12 Pro ma teleobiektyw z ogniskową 52 mm i przysłoną ƒ/2,0, natomiast iPhone 12 Pro Max z większą ogniskową 65 mm, ale nieco ciemniejszy (ƒ/2,2).

iPhone 12 Pro Max może się pochwalić lepszymi parametrami zoomu:

 • 2,5-krotny zoom optyczny (przybliżanie), 2-krotny zoom optyczny (oddalanie); czyli zakres zoomu optycznego to 5x
 • 12-krotny zoom cyfrowy

Podczas gdy iPhone 12 Pro dysponuje:

 • 2-krotnym zoomem optycznym (przybliżanie), 2-krotnym zoomem optycznym (oddalanie); czyli zakres zoomu optycznego to 4x
 • 10-krotny zoom cyfrowy

Jednak główną różnicą kamery w iPhonie 12 Pro i 12 Pro Max nie są same obiektywy, a wielkość matrycy osadzonej za obiektywami. Dzięki większym rozmiarom iPhone’a 12 Pro Max Apple zmieściło w nim o 47% większą matrycę. Większa matryca powinna się przełożyć na generalnie lepszą jakość zdjęć, a w tym także na większą rozpiętość tonalną i lepsze zdjęcia w trudnych warunkach oświetleniowych.

Reszta cech jest wspólna dla iPhone 12 Pro i 12 Pro Max:

 • Portrety w Trybie nocnym obsługiwane przez skaner LiDAR
 • Tryb portretowy z udoskonalonym efektem bokeh i funkcją kontroli głębi ostrości
 • Oświetlenie portretowe z sześcioma efektami (światło naturalne, studyjne, konturowe, sceniczne, sceniczne – mono, High-Key – mono)
 • Jaśniejszy flesz True Tone z trybem Slow Sync
 • Optyczna stabilizacja obrazu w dwóch aparatach (z obiektywem szeroko­kątnym i teleobiektywem)
 • Funkcja 100% Focus Pixels (obiektyw szerokokątny)
 • Tryb nocny (z obiektywem ultraszeroko­kątnym i szeroko­kątnym)
 • Deep Fusion (z obiektywem ultraszeroko­kątnym, szeroko­kątnym i teleobiektywem)
 • Inteligentny HDR 3 z wykrywaniem sceny
 • Apple ProRAW – nowy format zdjęć będący połączeniem “surowego” RAW z fotografią obliczeniową (computational photography); ma zostać udostępniony w późniejszej części roku.

Filmując przy użyciu tylnych obiektywów iPhone’a 12 i 12 mini mamy do dyspozycji następujące możliwości:

 • HDR z Dolby Vision, z częstością do 60 kl./s
 • 4K z częstością 24 kl./s, 30 kl./s lub 60 kl./s
 • HD 1080p z częstością 30 kl./s lub 60 kl./s
 • HD 720p z częstością 30 kl./s
 • Wideo w zwolnionym tempie w jakości 1080p z częstością 120 kl./s lub 240 kl./s
 • Wideo poklatkowe ze stabilizacją obrazu
 • Wideo poklatkowe w Trybie nocnym

Aparat przedni FaceTime

Z przodu nowych  wszystkich czterech iPhone’ów 12 znalazł się aparat o rozdzielczości 12 MP i przesłonie f/2,2, z automatyczną stabilizacją obrazu.

Aparat ten jest wyposażony w:

 • Tryb portretowy z zaawansowanym efektem bokeh i funkcją kontroli głębi ostrości
 • Oświetlenie portretowe z sześcioma efektami (światło naturalne, studyjne, konturowe, sceniczne, sceniczne – mono, High Key – mono)
 • Animoji i Memoji
 • Tryb nocny
 • Deep Fusion
 • Inteligentny HDR 3 z wykrywaniem sceny

Przy filmowaniu przednią kamerą możemy wybrać z pośród następujących parametrów:

 • HDR z obsługą Dolby Vision, z częstością do 30 kl./s
 • 4K z częstością 24 kl./s, 30 kl./s lub 60 kl./s
 • HD 1080p z częstością 30 kl./s lub 60 kl./s
 • Wideo w zwolnionym tempie w jakości 1080p z częstością 120 kl./s
 • Wideo poklatkowe ze stabilizacją obrazu
 • Wideo poklatkowe w trybie nocnym

LiDAR

iPhone’y 12 Pro i 12 Pro Max używają skanera LiDAR do mierzenia czasu drogi powrotnej światła odbitego od obiektów. Na tej podstawie tworzy mapę głębi otoczenia.

Skaner LiDAR mierzy głębokość bezwzględną, obliczając czas, którego potrzebują niewidzialne wiązki światła na przebycie drogi od nadajnika do obiektu i z powrotem. We współpracy z systemem iOS 14 LiDAR generuje też w całym polu widzenia aparatu gigantyczną liczbę danych o wysokiej rozdzielczości. A emitowane przez niego wiązki światła pulsują w nanosekundowych odstępach, nieustannie mierząc parametry sceny i udoskonalając mapę głębi. Dla AR to prawdziwy przełom.

Pomaga to osiągnąć zdjęcia lepszej jakości, zwłaszcza w trybie nocnym, przy małej ilości światła.

LiDAR obsługuje też nowe zaawansowane funkcje profesjonalnego systemu aparatów, takie jak nawet sześciokrotnie szybszy autofokus w słabym świetle. A dzięki generowanej przez skaner szczegółowej mapie głębi możesz robić portrety w Trybie nocnym obiektywem szeroko­kątnym. Teraz nawet po zmroku system Neural Engine pięknie wyostrzy postać na pierwszym planie, miękko rozmywając tło.

Pomaga też w szybszym i bardziej precyzyjnym działaniu aplikacji AR.

Korzystając ze szczegółowej mapy każdej płaszczyzny w pomieszczeniu, skaner LiDAR może rozmieścić wirtualne obiekty tam, gdzie będą wyglądały najbardziej realistycznie – w zgięciu kanapy, za oparciem krzesła, a nawet wśród twórczego bałaganu na Twoim biurku. Dzięki temu apki AR działają o wiele inteligentniej. Na przykład zmieniając Twój salon w ogród, sprawią, że trawa porośnie całą podłogę aż do skraju mebli, idealnie dostosowując się do układu przestrzeni.

Pojemności

iPhone 12 Pro i 12 Pro Max dostępne są w tych samych trzech opcjach: 128 GB, 256 GB i 512 GB.

5G

Wszystkie tegoroczne iPhone’y zostały wyposażone w modemy 5G. Apple twierdzi, że zostały zaprojektowane od podstaw z myślą o technologii przesyłu danych 5-tej generacji.

Firma opracowała specjalne anteny i komponenty radiowe zapewniające wysoką czułość i bardzo dużą wydajność. Do tego wyposażyła iPhone’a 12 w największą liczbę pasm ze wszystkich smartfonów, żeby sieć 5G była częściej dostępna.

Apple podaje też, że przeanalizowało całe swe oprogramowanie – od aplikacji po całe architektury systemowe – i zoptymalizowało je pod kątem 5G. Przykładem mają być liczne aplikacje, które skorzystają teraz z ogromnej mocy 5G, nie zużywając ani odrobiny więcej energii.

Nowe iPhone’y posiadają tryb Smart Data, odpowiadający za automatyczne, inteligentne przełączanie pomiędzy 5G a LTE.

Kiedy powalające osiągi 5G nie są potrzebne, na przykład podczas pobierania aktualizacji w tle, iPhone 12 korzysta z LTE, oszczędzając baterię. A kiedy warto przyspieszyć – bo pobierasz akurat cały sezon ulubionego serialu – przeskakuje na 5G. Oczywiście jeśli chcesz, możesz ręcznie przełączyć się na sieć 5G zawsze, gdy jest dostępna.

Apple twierdzi, że wykonało intensywne testy z operatorami, żeby zoptymalizować działanie sieci 5G. Wykonanie takich testów w Polsce potwierdziła sieć Play.

Łączność

Reszta standardów łączności jest również taka sama we wszystkich 4 modelach tegorocznych iPhone’ów:

 • Gigabit LTE z technologią 4×4 MIMO i LAA
 • Wi‑Fi 6 (802.11ax) z technologią 2×2 MIMO
 • Interfejs bezprzewodowy Bluetooth 5.0
 • Ultra Wideband (dzięki układowi Apple U1)
 • NFC z funkcją czytnika
 • CDMA
 • UMTS/HSPA+/DC‑HSDPA
 • GSM/EDGE

Obudowa i kolory

Jak wspomniałem na wstępie, nowy iPhone 12 Pro i 12 Pro Max posiadają ramkę wykonaną ze stali nierdzewnej, tył smartfonów jest pokryty teksturowanym matowym szkłem, natomiast ekran posiada warstwę ochronną Ceramic Shield.

Oba modele z linii Pro dostępne są w czterech kolorach:

 • srebrnym
 • złotym
 • grafitowym
 • pacyficzny (nowy kolor będący odcieniem niebieskiego)

Klasa odporności

Jeżeli chodzi o odporność na pył i wodę, smartfony Apple z linii 12 zostały oznaczone klasą iP68 zgodnie z normą IEC 60529 (maksymalna głębokość 6 metrów do 30 minut).

Czujniki

Podobnie jak we wcześniejszych modelach, w iPhone’ach 12 i 12 mini znajdziemy następujące sensory:

 • Face ID
 • Skaner LiDAR
 • Barometr
 • Żyroskop trójosiowy
 • Przyspieszen­io­mierz
 • Czujnik zbliżeniowy
 • Czujnik oświetlenia zewnętrznego
 • Wbudowany GPS, GLONASS, Galileo, QZSS i BeiDou

Bateria

Apple oficjalnie nie podaje pojemności baterii w iPhone’ach, wiemy natomiast, że:

 • bateria w iPhonie 12 Pro wystarczy do odtwarzania wideo przez 17 godzin (przy przesyłaniu wideo strumieniowo jest to 11 godzin) lub odtwarzania muzyki przez 65 godzin.
 • bateria w iPhonie 12 Pro Max wystarczy do odtwarzania wideo przez 20 godzin (przy przesyłaniu wideo strumieniowo jest to 12 godzin) lub odtwarzania muzyki przez 80 godzin.

Czas pracy na baterii w nowych modelach Pro jest porównywalny z ich poprzednikami – iPhonem 11 Pro i 11 Pro Max.

Więcej o czasie pracy nowych iPhone’ów na baterii przeczytasz tutaj.

Bateria może być ładowana bezprzewodowo z mocą do 15 W przy użyciu ładowarki MagSafe lub przewodowo, gdzie w trybie szybkiego ładowania można naładować ją do 50% w 30 minut zasilaczem o mocy 20 W.

MagSafe

Zupełną nowością w nowych iPhone’ach jest magnetyczne złącze MagSafe umieszczone pod tylną obudową.

Dzięki MagSafe telefon będzie się lepiej pozycjonował na nowych magnetycznych ładowarkach bezprzewodowych. MagSafe pozwala także na magnetyczne montowanie nowych akcesoriów dla iPhone’ów, jak etui na telefon czy etui na karty kredytowe.

Dostępność

Przedsprzedaż iPhone 12 Pro rozpocznie się w Polsce 16 października, do sklepów telefon trafi tydzień później – 13 października.

iPhone 12 Pro Max będziemy mogli kupić nieco później, bo  6 listopada w przedsprzedaży. W sklepach pojawi się 13.11.

Ceny

W zależności od pojemności dysku twardego przyjdzie nam zapłacić:

iPhone 12 Pro

 • 128 GB: 5199 zł
 • 256 GB: 5699 zł
 • 512 GB: 6699 zł

iPhone 12 Pro Max

 • 128 GB: 5699 zł
 • 256 GB: 6199 zł
 • 512 GB:7199 zł

Z miłości do Apple

Łukasz Bernaczyk

Swoją przygodę z Apple zaczął w 1992 r. od Macintosha Classic. Od tego czasu wierny użytkownik i fan marki z Cupertino. Z wykształcenia mgr inż. informatyki w inżynierii, pracuje również jako Dyrektor ds. Rozwoju w jednej z podpoznańskich firm. Gadżeciarz, miłośnik amerykańskiej koszykówki, szachów i podróży. W wolnych chwilach eksperymentuje z elektroniką i własnoręcznie robionym smart home.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: