Masz MacBooka Pro z 2013 lub 2014 ? Nie aktualizuj do macOS Big Sur, bo możesz unieruchomić komputer

Łukasz Bernaczyk   16 listopada 2020

Kilka dni temu Apple udostępniło najnowszą wersję systemu operacyjnego dla Maców – macOS Big Sur. Okazuje się, że podczas aktualizacji do tej wersji starsze MacBooki Pro, wyprodukowane w latach 2013/14, mogą się zawiesić pokazując jedynie czarny ekran i, co gorsza, obecnie nie ma możliwości przywrócenia komputera do działania.

berrolia

macOS Big Sur – aktualizacja unieruchamia starsze MacBooki Pro

O problemie z zawieszonym podczas instalacji macOS Big Sur MacBookiem Pro informuje bardzo wiele użytkowników z różnych części świata na reddit, na stronach wsparcia Apple, a także na forach największych blogów technologicznych.

Wygląda na to, że sprawa dotyczy wyłącznie MacBooków Pro z lat 2013 i 2014, które nota bene są najstarszymi laptopami Apple z linii Pro, które otrzymały wsparcie macOS Big Sur.

W czasie aktualizacji systemu operacyjnego do macOS Big Sur u części posiadaczy MacBooków Pro z roczników 2013/14 komputer na pewnym etapie instalacji wyświetla czarny ekran i nie reaguje na żadne próby wytrącenia go z tego stanu w tym resetowanie NVRAM, SMC, uruchomienia w trybie “safe mode” czy nawet przywrócenia systemu z internetu.

Obecnie nie ma rozwiązania dla tego problemu. Jeden z użytkowników reddita napisał, że wsparcie Apple poradziło mu oddanie komputera do autoryzowanego serwisu, natomiast oficjalnie Apple nie wypowiedziało się w tej sprawie.

Inżynierowie z Apple wiedzą już o problemie i zapewne pracują nad jego rozwiązaniem. Użytkownikom MacBooków Pro 2013/14 radzimy wstrzymanie się z instalacją macOS Big Sure do czasu, aż Apple wyda oficjalny komunikat w tej sprawie i zapewne udostępni nową, zaktualizowaną wersję Big Sur.

PRZEDSPRZEDAŻ: Nowy MacBook Pro z M2 Pro lub M2 Max - zamów teraz

Źródło

Łukasz Bernaczyk

Swoją przygodę z Apple zaczął w 1992 r. od Macintosha Classic. Od tego czasu wierny użytkownik i fan marki z Cupertino. Z wykształcenia mgr inż. informatyki w inżynierii, pracuje również jako Dyrektor ds. Rozwoju w jednej z podpoznańskich firm. Gadżeciarz, miłośnik amerykańskiej koszykówki, szachów i podróży. W wolnych chwilach eksperymentuje z elektroniką i własnoręcznie robionym smart home.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: