Czy warto wydać 1 tys. zł na dodatkowy RAM? Zobacz porównanie wydajności MacBooków Pro M1 z 8 GB i 16 GB RAM (wideo)

Łukasz Bernaczyk   24 listopada 2020

Nowe MacBooki Pro 13″ z procesorem M1 od Apple mają bardzo ograniczone możliwości konfiguracji przy zakupie, które poza zmianą wielkości dysku twardego sprowadzają się do wyboru między 8 a 16 GB RAM. Na YouTube pojawiło się właśnie wideo z porównaniem wydajności takich dwóch MacBooków Pro o różnej ilości RAM.

berrolia

MacBook Pro M1 z 8 GB RAM vs. MacBook Pro M1 z 16 GB RAM

Użytkownik prowadzący kanał Max Tech postawił obok siebie dwa nowiusieńkie MacBooki Pro 13″ z procesorami M1. Jeden z nich był wyposażony w 8 GB RAM, a drugi w 16 GB pamięci RAM. Następnie na obu laptopach przeprowadził serię testów wydajnościowych, by sprawdzić w praktyce, jaką różnicę będzie robiła dwa razy większa ilość pamięci operacyjnej w droższym z MacBooków.

W jednym z przeprowadzonych porównań wydajności, nazwanym “Max Tech XCode Benchmark”, symulowano kompilację kodu w środowisku XCode, a czas tej kompilacji zmierzono oddzielnie na obu MacBookach Pro.

Oczywiście zwyciężył MacBook Pro z 16 GB RAM, ale różnica wynosiła “jedynie” 14 sekund, co przekłada się na wynik lepszy o około 10% od MBP z 8 gigabajtami pamięci operacyjnej.

Podobie sprawa wyglądała podczas pomiaru szybkości eksportu 42 megapikselowych zdjęć w formacie RAW w programie Lightroom Classic, gdzie MBP z 16 GB RAM wykonał zadanie w 2 minuty i 43 sekundy, a MBP z 8 GB RAM zrobił to w równo 3 minuty. Tu również różnica wynosi w granicach 10%.

Największą różnicę odnotowano podczas eksportu materiału wideo 8K R3D RAW do rozdzielczości 4K. MacBook Pro z 8 GB RAM potrzebował na ten proces 13 minut i 57 sekund, podczas gdy wersja z 16 GB RAM tylko 5 min i 59 sekund. Dodatkowo, dla porównania widzimy, że ten sam proces zajął 5 minut i 30 sekund MacBookowi Pro z procesorem Intel i9,8 gigabajtowym Radeonem 5500M i 32 GB RAM.

Testy Geekbench i Cinebench nie wykazały różnic w wydajności porównywanych modeli.

Wnioski

Powyższe testy wskazują, że dla tzw. “przeciętnego użytkownika” różnica między 8 a 16 GB pamięci RAM w nowym MacBooku Pro z procesorem Apple M1 nie ma prawie żadnego znaczenia. Nawet bardziej wymagające zadania, jak obróbka zdjęć czy wideo na potrzeby amatorskie, nie wykazują dużych różnic w czasie ich wykonywania w obu komputerach.

Dopiero przy zastosowaniach wysoce profesjonalnych, typu obróbka wideo 8K RAW, różnica w wydajności staje się zauważalna, a czas wykonywania przez komputer poszczególnych procesów różni się istotnie.

Wydaje się więc, że jeśli chcecie zaoszczędzić tysiąc złotych wybierając wersję 8 GB zamiast 16 GB RAM, to z powodzeniem możecie to zrobić i w większości sytuacji Wasz komputer będzie niemal równie szybki jak droższy model z większą ilością RAM. Pamiętajcie jednak, że w wielu sytuacjach niesprawdzonych w teście Max Tech, jak otwarcie wielu aplikacji i szybkim przełączaniu pomiędzy nimi, ilość dostępnej pamięci operacyjnej w pewnym punkcie z pewnością zacznie mieć większe znaczenie, więc jeśli jesteście w stanie wydać dodatkowy tysiąc złotych na komputer, który będzie Wam służył kilka dobrych lat, to jest to dobry pomysł.

Źródło

MacBooki Pro i Air w zaawansowanych konfiguracjach dostępne od ręki w Lantre

Łukasz Bernaczyk

Swoją przygodę z Apple zaczął w 1992 r. od Macintosha Classic. Od tego czasu wierny użytkownik i fan marki z Cupertino. Z wykształcenia mgr inż. informatyki w inżynierii, pracuje również jako Dyrektor ds. Rozwoju w jednej z podpoznańskich firm. Gadżeciarz, miłośnik amerykańskiej koszykówki, szachów i podróży. W wolnych chwilach eksperymentuje z elektroniką i własnoręcznie robionym smart home.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: