iOS 15 może otrzymać świetną funkcję inteligentnego prognozowania, na jak długo wystarczy jeszcze bateria

Łukasz Bernaczyk   16 kwietnia 2021

Najnowsze rozwiązanie Apple, które być może zostanie wykorzystane w iOS 15, pozwoli iPhone’owi na analizę tego, w jaki sposób i gdzie używamy smartfona, żeby móc przewidzieć, na jak długo wystarczy jeszcze bateria i informować nas w różnych sytuacjach o tym, że powinnismy podładować telefon.

berrolia

iOS 15 – inteligentne porady o konieczności doładowania baterii

Patent przyznany Apple to naprawdę ciekawe rozwiązanie, które może pomóc użytkownikom uniknąć niemiłych niespodzianek w postaci zbyt niskiego poziomu naładowania baterii, np. przed wyjściem z domu, co w konsekwencji częst kończy się rozładowanym iPhonem nim znów będziemy mieli dostęp do ładowarki.

Obecnie w iOS system powiadamia użytkownika o niskim stanie naładowania baterii iPhone’a dwukrotnie. Pierwszy raz przy 20% baterii i drugi raz przy 10%. Wielokrotnie jednak sam doświadczyłem sytuacji, gdy zapomniałem podłączyć iPhone’a do ładowania na noc, a rano przed wyjściem z domu nie zwróciłem uwagi na procent baterii, który o niewielką wartość przekraczał 20%. Często telefon rozładowywał się zanim mogłem podłączyć go do prądu.

Właśnie takim sytuacjom ma zapobiec nowa funkcja inteligentnych powiadomień o konieczności ładowania iPhone’a, która być może trafi do iOS 15.

System będzie monitorował nasze zwyczaje i uczył się gdzie i kiedy przebywamy, co robimy, kiedy jesteśmy poza domem, w pracy lub innym miejscu, w którym możemy podładować telefon i inteligentnie analizował, czy obecny (nawet jeżeli jest wysoki) poziom naładowania baterii pozwala iPhone’owi przetrwać bez całkowitego rozładowania do czasu, kiedy po raz kolejny będziemy mogli podładować smartfona. W odpowiednim momencie dostaniemy wtedy powiadomienie przypominające o doładowaniu baterii.

Jak podkreśla Apple, wszystkie dane potrzebne do takiej analizy będą przetrzymywane i analizowane lokalnie, bezpośrednio na urządzeniu, po to, by funkcjonalność nie podnosić ryzyka obniżenia bezpieczeństwa informacji o użytkowniku.

Jak dla mnie to naprawdę ciekawa i fajna funkcja, bo – jak wspomniałem wyżej – wielokrotnie doświadczyłem takiej sytuacji, w której bateria była niewystarczająco naładowana, gdy wychodziłem z domu lub z pracy i telefon rozładowywał się, zanim byłem w stanie podpiąć go do prądu.

Oczywiście nie mamy pewności, czy funkcja trafi do iOS 15, ale jest na to duża szansa. Inteligentne monitorowanie zużycia baterii mogłoby pojawić się później, np. pod koniec rokum, w jednej z kolejnych aktualizacji nowego systemu.

Sprzęt Apple za darmo przez rok - nowa oferta na polskim rynku

Źródło

Łukasz Bernaczyk

Swoją przygodę z Apple zaczął w 1992 r. od Macintosha Classic. Od tego czasu wierny użytkownik i fan marki z Cupertino. Z wykształcenia mgr inż. informatyki w inżynierii, pracuje również jako Dyrektor ds. Rozwoju w jednej z podpoznańskich firm. Gadżeciarz, miłośnik amerykańskiej koszykówki, szachów i podróży. W wolnych chwilach eksperymentuje z elektroniką i własnoręcznie robionym smart home.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: