Alkomat na nadgarstku? Już niedługo Apple Watch może monitorować poziom alkoholu we krwi

Tomek Czech   3 maja 2021

Od dawna wiemy, że Apple intensywnie pracuje nad funkcjami umożliwiającymi monitorowanie przez swój zegarek poziomu cukru we krwi oraz ciśnienia krwi, co stanowiłoby duży przełom w medycynie. Z najnowszego raportu wynika, że firma z Cupertino jest coraz bliżej osiągnięcia swojego celu. Apple Watch ma też mierzyć poziom alkoholu we krwi.

berrolia

Apple Watch jako alkomat, glukometr i ciśnieniomierz?

Jak donosi The Telegraph, brytyjski sturtup biotechnologiczny Rockley Photonics ujawnił właśnie, że od dawna ściśle współpracuje z Apple, które jest jego głównym klientem od dwóch lat, i z którym ma podpisany kontrakt na badania i rozwój na najbliższe lata.

Rockley Photonics jest znany z tego, że opracował bezinwazyjne sensory do pomiaru poziomu cukru oraz alkoholu we krwi, a także ciśnienia tętniczego. Działają one na podobnej zasadzie, co już obecne w Apple Watchu czujniki służące do pomiaru tętna i saturacji tlenowej. Są jednak znacznie bardziej zaawansowane – wykorzystują m.in. fale o większej długości, co pozwala im pozyskać więcej precyzyjnych informacji.

W ostatnim czasie sturtup bardzo intensywnie się rozwija – przygotowuje się do wejścia na nowojorską giełdę i otworzył kolejne biuro – w San Jose, tuż obok Cupertino (oprócz tego posiada biura w Oksfordzie, Cardiff, Cork i Helsinkach). Spekuluje się, że opracowana przez Rockley Photonics technologia już wkrótce trafi do Apple Watcha.

Kiedy? Sam startup poinformował, że ich sensory mogą pojawić się w smartwatchach i innej elektronice użytkowej już w przyszłym roku. Niewykluczone więc, że funkcje bezinwazyjnego pomiaru cukru i alkoholu we krwi oraz jej ciśnienia trafią do Apple Watch Series 8.

Przeczytaj też: Apple Watch Series 7 – czy warto będzie go kupić?

Lantre - coś nowego na horyzoncie…

Źródło

Tomek Czech

Założyciel i redaktor naczelny ThinkApple. Dziennikarz (dyplomowany!) i fotograf (kiedyś…). Współtworzył Biuletyn Fotograficzny, publikował m.in. w Gazecie Wyborczej, Polityce, Pozytywie. Kawałek serca zostawił w Barcelonie, a zdrowia w niemieckiej fabryce samochodów ciężarowych.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: