Ładowarki i zasilacze do iPhone’ów, iPadów i Maców oraz innych urządzeń Apple to temat rzeka. Oprócz oficjalnych zasilaczy od Apple mamy przecież tysiące ładowarek firm trzecich, o różnej mocy, działających w różnych technologiach i obsługujących różne standardy. W tym artykule odpowiem na pytania: jak prosto obliczyć moc ładowarki, jeżeli ta nie jest podana na etykiecie urządzenia i jakimi ładowarkami możemy ładować urządzenia Apple.
Ładowarki Apple
Jak wszyscy wiemy, od ubiegłego roku w pudełku z nowym iPhonem nie znajdziemy już ładowarki – musimy ją kupić osobno i oczywiście niekoniecznie musi to być oryginalna ładowarka Apple.
Jeszcze do stosunkowo niedawna do nowych iPhone’ów dodawana była ładowarka 5-watowa, taka jak na zdjęciu poniżej.
Ze względu właśnie na małą moc ładowania, która sprawiała, że ładowanie iPhone’ów trwało wieki oraz fakt, że w międzyczasie mocno rozwinęły się standardy szybkiego ładowania Apple zaczęło dodawać do iPhone’ów ładowarkę o mocy 18 W, a potem w ogóle wycofało ją z pudełka ze swoim smartfonem. Natomiast rekomendowanym teraz dla iPhone’a zasilaczem jest ładowarka o mocy 20 W.
Jeżeli chodzi o oryginalne ładowarki Apple, obecnie najczęściej spotykamy się z ładowarkami USB-C o mocy 18 W, 20 W, 29 W, 30 W, 61 W, 87 W lub 96 W.
Z założenia te ostatnie przeznaczone są do ładowania i zasilania MacBooków, te o średniej i niższej mocy przeznaczone są odpowiednio do iPhone’ów, iPadów, AirPodsów, HomePodów i Apple Watcha.
Czy można ładować iPhone’a ładowarką od iPada lub nawet MacBooka?
Wszystkie ładowarki Apple wyposażone w port USB-C działają w standardzie Power Delivery, oznaczanym często skrótem “PD”. Standard ten umożliwia ładowanie różnych urządzeń o zapotrzebowaniu na prąd o różnym napięciu i natężeniu za pomocą jednej ładowarki.
W dużym skrócie, ładowarki USB-C działające w standardzie Power Delivery po podłączeniu do smartfona, tabletu czy komputera, zanim rozpoczną ładowanie, komunikują się z urządzeniem, które ma być ładowane i uzgadniają najwyższe możliwe napięcie i natężenie pozwalające bezpiecznie ładować dane urządzenie.
Zatem do ładowania iPhone’a możemy używać nawet oryginalnego zasilacza od MacBooka Pro, który mam moc 96W (i działa w standardzie Power Delivery). Po podłączeniu do niego iPhone’a smartfon będzie ładowany prądem o mocy nieprzekraczającej 22 W, bo taka jest deklarowana przez Apple jako “bezpieczna” dla najnowszych iPhone’ów.
Nie obawiajcie się więc – nawet najmocniejsza ładowarka USB-C od Apple nie uszkodzi Waszego iPhone’a czy iPada (firma z Cupertino pisze o tym oficjalnie).
Jak obliczyć moc ładowarki, jeżeli ta nie jest podana na etykiecie?
Jeżeli macie w domu ładowarkę firmy trzeciej i chcielibyście sprawdzić, jaką ma ona moc, bo ta nie jest podana na urządzeniu, możecie to bardzo prosto obliczyć korzystając z wiedzy o pozostałych parametrach ładowarki.
Często, szczególnie na starszych ładowarkach, nie ma podanej mocy w watach, a wyłącznie napięcie i natężenie prądu ładowania (czyli tzw. “output”). W takim wypadku wystarczy pomnożyć podaną wartość w amperach (natężenie) przez wartość w woltach (czyli napięcie), by uzyskać moc w watach.
Biorąc za przykład ładowarkę ze zdjęcia, mamy do czynienia z urządzeniem ładującym prądem o napięciu 5V i natężeniu 2A, co oznacza, że jest to ładowarka o mocy P= 5V x 2A = 10W.
Oczywiście bądźcie ostrożni korzystając z ładowarek firm trzecich – wybierajcie te od znanych, sprawdzonych producentów.
Zobacz także:
- Którego iPhone’a warto teraz kupić?
- Które iPhone’y Apple wycofa z oferty i czy obniży cenę starszych modeli po premierze iPhone’a 15
- Zobacz, ile kosztuje wyprodukowanie iPhone’a 14 Pro Max
- Jak sfinansować zakup iPhone’a 14 albo Apple Watch Ultra? Jest nowe rozwiązanie – 100% online, bez wpłaty własnej
- iPhone 14 – czym się różni od iPhone’a 13?