Poradnik ThinkApple: czy możemy ładować iPhone’a zasilaczem od MacBooka i jak obliczyć moc naszej ładowarki?

Łukasz Bernaczyk   18 czerwca 2021

Ładowarki i zasilacze do iPhone’ów, iPadów i Maców oraz innych urządzeń Apple to temat rzeka. Oprócz oficjalnych zasilaczy od Apple mamy przecież tysiące ładowarek firm trzecich, o różnej mocy, działających w różnych technologiach i obsługujących różne standardy. W tym artykule odpowiem na pytania: jak prosto obliczyć moc ładowarki, jeżeli ta nie jest podana na etykiecie urządzenia i jakimi ładowarkami możemy ładować urządzenia Apple.

berrolia

Ładowarki Apple

Jak wszyscy wiemy, od ubiegłego roku w pudełku z nowym iPhonem nie znajdziemy już ładowarki – musimy ją kupić osobno i oczywiście niekoniecznie musi to być oryginalna ładowarka Apple.

Jeszcze do stosunkowo niedawna do nowych iPhone’ów dodawana była ładowarka 5-watowa, taka jak na zdjęciu poniżej.

Ze względu właśnie na małą moc ładowania, która sprawiała, że ładowanie iPhone’ów trwało wieki oraz fakt, że w międzyczasie mocno rozwinęły się standardy szybkiego ładowania Apple zaczęło dodawać do iPhone’ów ładowarkę o mocy 18 W, a potem w ogóle wycofało ją z pudełka ze swoim smartfonem. Natomiast rekomendowanym teraz dla iPhone’a zasilaczem jest  ładowarka o mocy 20 W.

Jeżeli chodzi o oryginalne ładowarki Apple, obecnie najczęściej spotykamy się z ładowarkami USB-C o mocy 18 W, 20 W, 29 W, 30 W, 61 W, 87 W lub 96 W.

Z założenia te ostatnie przeznaczone są do ładowania i zasilania MacBooków, te o średniej i niższej mocy przeznaczone są odpowiednio do iPhone’ów, iPadów, AirPodsów, HomePodów i Apple Watcha.

Czy można ładować iPhone’a ładowarką od iPada lub nawet MacBooka?

Wszystkie ładowarki Apple wyposażone w port USB-C działają w standardzie Power Delivery, oznaczanym często skrótem “PD”. Standard ten umożliwia ładowanie różnych urządzeń o zapotrzebowaniu na prąd o różnym napięciu i natężeniu za pomocą jednej ładowarki.

W dużym skrócie, ładowarki USB-C działające w standardzie Power Delivery po podłączeniu do smartfona, tabletu czy komputera, zanim rozpoczną ładowanie, komunikują się z urządzeniem, które ma być ładowane i uzgadniają najwyższe możliwe napięcie i natężenie pozwalające bezpiecznie ładować dane urządzenie.

Zatem do ładowania iPhone’a możemy używać nawet oryginalnego zasilacza od MacBooka Pro, który mam moc 96W (i działa w standardzie Power Delivery). Po podłączeniu do niego iPhone’a smartfon będzie ładowany prądem o mocy nieprzekraczającej 22 W, bo taka jest deklarowana przez Apple jako “bezpieczna” dla najnowszych iPhone’ów.

Nie obawiajcie się więc – nawet najmocniejsza ładowarka USB-C od Apple nie uszkodzi Waszego iPhone’a czy iPada (firma z Cupertino pisze o tym oficjalnie).

Jak obliczyć moc ładowarki, jeżeli ta nie jest podana na etykiecie?

Jeżeli macie w domu ładowarkę firmy trzeciej i chcielibyście sprawdzić, jaką ma ona moc, bo ta nie jest podana na urządzeniu, możecie to bardzo prosto obliczyć korzystając z wiedzy o pozostałych parametrach ładowarki.

Często, szczególnie na starszych ładowarkach, nie ma podanej mocy w watach, a wyłącznie napięcie i natężenie prądu ładowania (czyli tzw. “output”). W takim wypadku wystarczy pomnożyć podaną wartość w amperach (natężenie) przez wartość w woltach (czyli napięcie), by uzyskać moc w watach.

Biorąc za przykład ładowarkę ze zdjęcia, mamy do czynienia z urządzeniem ładującym prądem o napięciu 5V i natężeniu 2A, co oznacza, że jest to ładowarka o mocy P= 5V x 2A = 10W.

Oczywiście bądźcie ostrożni korzystając z ładowarek firm trzecich – wybierajcie te od znanych, sprawdzonych producentów.

Kup Apple pod choinkę w Super Cenie w Lantre!

Źródło

Łukasz Bernaczyk

Swoją przygodę z Apple zaczął w 1992 r. od Macintosha Classic. Od tego czasu wierny użytkownik i fan marki z Cupertino. Z wykształcenia mgr inż. informatyki w inżynierii, pracuje również jako Dyrektor ds. Rozwoju w jednej z podpoznańskich firm. Gadżeciarz, miłośnik amerykańskiej koszykówki, szachów i podróży. W wolnych chwilach eksperymentuje z elektroniką i własnoręcznie robionym smart home.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: