Raport: iPhone 13 otrzyma wsparcie dla Wi-Fi 6E. Co to oznacza?

Łukasz Bernaczyk   16 lipca 2021

Według tajwańskiego DigiTimes, iPhone 13 mini, iPhone 13, iPhone 13 Pro oraz iPhone 13 Pro Max bedą obsługiwały standard Wi-Fi 6E, który pozwoli na jeszcze większe prędkości przesyłu danych oraz raz na zawsze ma rozwiązać problem zakłóceń między sieciami.

berrolia

iPhone 13 z Wi-Fi 6E

W swoim najnowszym raporcie DigiTimes informuje, że w tegorocznej linii iPhone’ów 13, których premiera odbędzie się już we wrześniu, moduły odpowiedzialne za łączność bezprzewodową będą wspierały najnowszy standard Wi-Fi 6E.

Smartfony Apple od iPhone’a 11 wzwyż obsługują standard Wi-Fi 6. Standard Wi-Fi 6E jest rozwinięciem Wi-Fi 6 i przynosi sporo korzyści w stosunku do poprzednika.

Zalety standardu Wi-Fi 6E

Po pierwsze, będzie wydajniej i szybciej – Wi-Fi 6E rozszerza wcześniejsze częstotliwości o pasmo 6 GHz ( dokładnie rzecz biorąc rozszerza o 1200 Mhz, w paśmie 5925 MHz – 7125 Mhz, czyli 7 dodatkowych kanałów po 160 Mhz).

W sieciach bezprzewodowych wydajność zależy w największym stopniu od tego, jak szerokie pasmo częstotliwości mogą wykorzystywać urządzenia. Poza wcześniej używanymi pasmami 2,4 GHz i 5 GHz, w nowym standardzie dostajemy kolejne pasmo 6 GHz. W rezultacie możemy więc liczyć na prędkości liczone w gigabitach, a nie megabitach.

Po drugie, będzie stabilniej i bez zakłóceń – największą zmorą sieci Wi-Fi jest fakt, że przy wielu odrębnych sieciach i nakładających się zasięgach (np. w bloku) powstaje wiele zakłóceń, co może skutkować zrywaniem połączenia.

Technologie zawarte w Wi-Fi 6E, takie jak kolorowanie pakietów, 8×8 MU-MIMO oraz zmiana modulacji pozwolą współdziałać nakładającym się sieciom bez negatywnych skutków dla ich użytkowników.

WiFi 6E – przełom?

MacRumors cytuje przedstawicieli firm Broadcom i Cisco, którzy uważają, że WiFi 6E będzie prawdziwym przełomem.

Vijay Nagarajan z Broadcom:

Pasmo 6 GHz będzie prawdopodobnie najbardziej przełomowym dobrodziejstwem dla użytkowników Wi-Fi w ciągu ostatnich 20 lat. Ten zakres spektrum, w połączeniu z Wi-Fi, zapewni nowe doświadczenia konsumentów na smartfonach, urządzeniach AR/VR i urządzeniach ubieralnych, których nawet jeszcze nie wynaleźliśmy. 

Jayanthi Srinivasan z Cisco:

Rozwój Wi-Fi 6 w spektrum 6 GHz to przełom z dwóch powodów – dostępności dodatkowych kanałów i możliwości, żeby w końcu wykorzystać pasmo 160 MHz w aplikacjach o dużej przepustowości, takich jak AR i VR. 

WiFi 6E będzie oznaczać szybsze i bardziej stabilne połączenie przede wszystkim w tych miejscach, w których do jednego punktu dostępowego jest podłączonych wiele urządzeń. Czyli jakość połączenia WiFi powinna znacznie polepszyć się w zasadzie w każdym domu, w którym najczęściej do jednego routera podłączonych jest kilka smartfonów i laptopów, często też dodatkowo telewizor, tablety, smartwatche czy urządzenia smart home.

Zdaniem ekspertów, WiFi 6E będzie niezwykle istotna właśnie dla smartfonów, ponieważ to właśnie z tych urządzeń korzystamy najczęściej i używamy ich właściwie do wszystkiego. Pierwsze urządzenia wspierające nowy standard mają się pojawić już w najbliższych miesiącach. Według analityków Barclays, WiFi 6E ma być istotnym elementem wyposażenia iPhone’ów 13, których premiera spodziewana jest jesienią 2021 r.

Oczywiście żeby nowe telefony mogły skorzystać z dobrodziejstw WiFi 6E będziemy też potrzebowali routera wspierającego ten standard.

Sprzęt Apple za darmo przez rok - nowa oferta na polskim rynku

Łukasz Bernaczyk

Swoją przygodę z Apple zaczął w 1992 r. od Macintosha Classic. Od tego czasu wierny użytkownik i fan marki z Cupertino. Z wykształcenia mgr inż. informatyki w inżynierii, pracuje również jako Dyrektor ds. Rozwoju w jednej z podpoznańskich firm. Gadżeciarz, miłośnik amerykańskiej koszykówki, szachów i podróży. W wolnych chwilach eksperymentuje z elektroniką i własnoręcznie robionym smart home.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: