Nowy, bardzo prosty trik na przyspieszenie starszego iPhone’a

Tomek Czech   24 sierpnia 2021

Dzisiaj w sieci zrobiło się głośno na temat nowego, bardzo prostego sposobu na przyspieszenie starszych modeli iPhone’a. Czy działa? Musicie sprawdzić sami.

berrolia

Jak przyspieszyć (starszego) iPhone’a

Otóż nowy trik polega na tym, żeby w Ustawieniach zmienić nasz region na Francję. To wszystko. Podobno starszy model iPhone’a rzeczywiście może nieco przyspieszyć.

O co chodzi ze zmianą regionu na Francję? Otóż w zeszłym roku francuska organizacja konsumencka DGCCRF nałożyła na Apple grzywnę w wysokości 25 mln euro za celowe spowalnianiem starszych modeli iPhone’a, do którego firma z Cupertino przyznała się w 2017 r. Apple zgodziło się zapłacić grzywnę i zaprzestało spowalniana swoich telefonów w tym kraju, żeby w przyszłości nie narażać się na dalsze kary.

Zatem jeśli ustawimy region naszego telefonu na Francję (Ustawienia > Ogólne > Język i region), możemy być pewni, że jego wydajność nie będzie sztucznie ograniczana.

Teoretycznie sami możemy wyłączyć spowalnianie iPhone’a już od ponad dwóch lat – w iOS 11.3 Apple wprowadziło podgląd informacji o kondycji (stopniu zużycia) baterii oraz możliwość wyłączenia spowalniania, czyli wyłączenia trybu ograniczenia mocy procesora (Ustawienia > Bateria > Kondycja baterii), jeśli wydajność ogniwa spadła poniżej 80%.

Czy zatem zmiana regionu na Francję ma sens, jeśli w Ustawieniach wyłączyliśmy spowolnianie telefonu? Trudno powiedzieć, ale nie jest wykluczone, że Apple ogranicza wydajność starszych iPhone’ów z mocno zużytą baterią w dodatkowy sposób, którego nie można samemu wyłaczyć w Ustawieniach, ale nie robi tego we Francji, żeby uniknąć oskarżeń o praktyki nieuczciwe wobec konsumentów. W tym scenariuszu zmiana regionu miałby rzeczywiście sens.

W naszej redakcji nie mamy iPhone’a starszego niż 11 Pro, więc w tej chwili nie możemy sprawdzić, czy nowy trik naprawdę działa. Dlatego liczymy na Was: użytkownicy starszych iPhone’ów – dajcie nam znać, czy zauwazyliście różnicę w szybkości działania swojego iPhone’a po zmianie regionu na Francję.

Mac od ręki i w super cenie!

Tomek Czech

Założyciel i redaktor naczelny ThinkApple. Dziennikarz (dyplomowany!) i fotograf (kiedyś…). Współtworzył Biuletyn Fotograficzny, publikował m.in. w Gazecie Wyborczej, Polityce, Pozytywie. Kawałek serca zostawił w Barcelonie, a zdrowia w niemieckiej fabryce samochodów ciężarowych.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: