Świetna wiadomość dla fanów mniejszych laptopów – nowy 14-calowy MacBook Pro będzie tak samo mocny, jak wersja 16-calowa. Niestety, nie będzie tanio

Łukasz Bernaczyk   24 sierpnia 2021

Dotychczasowa polityka Apple wobec MacBooków Pro była taka, że większe modele (o większej przekątnej ekranu – 15” lub 16”) były dostępne w bardziej wydajnych konfiguracjach niż mniejsza wersja 13-calowa. Dotyczyło to zarówno procesora, pamięci RAM, jak i karty graficznej. Wygląda na to, że nachodzące przeprojektowane MacBooki Pro 14″ i 16” złamią tę tradycję – mają być dostępne z dokładnie tym samym chipem M1X. Oznaczać to będzie wzrost ceny podstawowego modelu w porównaniu z obecną wersją 13-calową.

berrolia

MacBook Pro 14″i 16″ (2021)

Nowe, przeprojektowane MacBooki Pro 14″ i 16″ z układami M1X to jedne z najbardziej wyczekiwanych urządzeń Apple tego roku. Nie wiemy dokładnie, kiedy odbędzie się ich premieram jednak z pewnością przypadnie to na okres wrzesień – listopad 2021.

Przypomnę, że nowe MacBooki Pro 14″ i 16″ mają otrzymać nowy dizajn z płaską górną i dolną częścią obudowy, co sprawi, że stylistycznie będą nawiązywały do iPhone’ów 12 czy najnowsyzch iPadów.

Laptopy mają zostać wyposażone w ekrany mini-LED o cienkich ramkach, bardzo mocne procesory Apple Silicon drugiej generacji oraz więcej portów I/O (wejścia/wyjścia), w tym HDMI i gniazdo na karty SDXC oraz magnetyczne złącze ładowania MagSafe.

MacBook Pro 14′(2021) tak samo wydajny jak MacBook Pro 16″ (2021)

Dobrze poinformowany i wiarygodny leaker Dylan poinformował dzisiaj na Twitterze, że mniejszy z nadchodzących laptopów, 14-calowy MacBook Pro otrzyma tak samo wydajny procesor, jak jego większa, 16-calowa wersja.

Jak pisałem na wstępie, dotychczas najwyższe konfiguracje większych MacBooków Pro nie były dostępne dla modeli 13-calowych.

Obecnie w internetowym sklepie Apple najwyższa konfiguracja MacBooka Pro 13″ z procesorem Intela to:

  • procesor Intel i7 2,3 GHz, 32 GB RAM, procesor Intel i7 2,3 GHz, 32 GB RAM, grafika Intel Iris Plus grafika Intel Iris Plus.

MacBook Pro 16″ z procesorem Intela możemy natomiast maksymalnie skonfigurować tak:

  • procesor Intel i9 2,4 GHz, 64 GB RAM, zintegrowana grafika Intel Iris Plus + druga karta graficzna w trzech opcjach do wyboru (najwyższa to AMD Radeon Pro 5600M z 8 GB pamięci HBM2).

Jak widzimy, jeśli użytkownik wolał mniejszego, bardziej poręcznego laptopa, musiał się pogodzić z nieco niższą wydajnością niż w przypadku MBP 16″ (czy wcześniej MBP 15”).

Jeżeli zapowiedzi Dylana się spełnią (a jest on obecnie jednym z najbardziej wiarygodnych leakerów), to 14 i 16-calowy MacBook Pro będą miały te same osiągi wydajnościowe (identyczne CPU, GPU, RAM oraz układ Neural Engine, czyli elementy zintegrowane w chipie M1X). Oczywiście dalej będą mogły się różnić np. maksymalną pojemnością dysku czy ilością portów.

Niestety oznaczałoby to będzie dość znaczący wzrost ceny podstawowego modelu 14-calowego względem obecnej wersji 13-calowej z M1, której ceny zaczynają się od 6699 zł. Redaktorzy 9to5Mac twierdzą, że prawdopodobnie nowy MBP 14” będzie droższy od obecnego podstawowego modelu 16-calowego MacBooka Pro z procesorem Intela, który kosztuje… 11999 zł.

Zobacz też: 5 powodów, dla których nowe MacBooki Pro będą najlepszymi laptopami Apple od lat

PRZEDSPRZEDAŻ: Nowy MacBook Pro z M2 Pro lub M2 Max - zamów teraz

Źródło

Łukasz Bernaczyk

Swoją przygodę z Apple zaczął w 1992 r. od Macintosha Classic. Od tego czasu wierny użytkownik i fan marki z Cupertino. Z wykształcenia mgr inż. informatyki w inżynierii, pracuje również jako Dyrektor ds. Rozwoju w jednej z podpoznańskich firm. Gadżeciarz, miłośnik amerykańskiej koszykówki, szachów i podróży. W wolnych chwilach eksperymentuje z elektroniką i własnoręcznie robionym smart home.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: