Raport: Gogle VR/AR od Apple zobaczymy w 2022, będą wymagały połączenia z iPhonem

Łukasz Bernaczyk   3 września 2021

Portal The Information opublikował artykuł przynoszący sporo nowych danych na temat pierwszych gogli VR/AR od Apple. Wydaje się, że produkt jest już o krok od finalnej wersji.

berrolia

Gogle Apple VR/AR 1. generacji – nowe informacje

Na wstępie przypomnę, że gogle VR/AR (wirtualnej/rozszerzonej rzeczywistości) lub po prostu gogle MR (Mixed Reality – mieszanej rzeczywistości) będą pierwszym produktem Apple związanym z technologiami VR/AR. Ale firma z Cupertino pracuje już też na kolejnymi takimi urządzeniami, w tym nad okularami AR  (premiera planowana na około 2025 r.) oraz soczewkami AR (premiera 2030-2040 r.).

W swoim nowym raporcie The Information, powołując się na źródła zaznajomione z procesem rozwoju projektu, podaje sporo nowych wiadomości na temat pierwszych gogli mieszanej rzeczywistości od Apple.

Według autorów raportu, główny chip w technologii (SoC) został ukończony już w ubiegłym roku i jest obecnie w fazie testowej produkcji.

Apple nie zdecydowało się na wykorzystanie w goglach MR układów z lini „M” znanych z Maców i iPadów, czy też procesorów z linii „A”, znanych z iPhone’ów, lecz stworzyło nowy, odrębny chip, przeznaczony specjalnie dla gogli.

Układ ten jest jednak pozbawiony niektórych kluczowych elementów znanych z pozostałych procesorów „A” i „M”, w tym silnika neuronowego, co sprawia, że do działania gogli potrzebny będzie podłączony do nich (bezprzewodowo) iPhone.

Tymczasem chip w goglach będzie odpowiedzialny za inne zadania, jak bezprzewodowa transmisja danych, zarządzanie efektywnością energetyczną, przetwarzanie obrazu ultra wysokiej rozdzielczości 8K.

Układ w goglach będzie posiadał własne rdzenie CPU, co pozwoli na wykonywanie większości zadań bezpośrednio na urządzeniu, jednak kwestie związane z uczeniem maszynowym i sztuczną inteligencją będą odbywały się na iPhonie.

Gogle Apple MR 1 generacji – kiedy premiera ?

The Information podaje, że wszystkie koprocesory i układy chipu SoC do gogli są już gotowe. Niezwykle duży w porównaniu do innych urządzeń Apple jest ponoć procesor obrazu, co najprawdopodobniej wynika z tego, że będzie on przetwarzał obraz z otoczenia użytkownika do technologi rozszerzonej rzeczywistości w goglach w bardzo wysokiej rozdzielczości 8K.

Właśnie z produkcją testową tego niezwykłego procesora obrazu problemy ma firma TSMC (od wielu lat główny wykonawca układów Apple Silicon).

Mimo wszystko, spodziewana data premiery pierwszych gogli VR/AR od Apple to 2022 rok, a dokładniej jego końcówka. Mniej więcej o tej porze w przyszłym roku ma wystartować seryjna produkcja wszystkich podzespołów do wspomnianych gogli.

Sprzęt Apple za darmo przez rok - nowa oferta na polskim rynku

Łukasz Bernaczyk

Swoją przygodę z Apple zaczął w 1992 r. od Macintosha Classic. Od tego czasu wierny użytkownik i fan marki z Cupertino. Z wykształcenia mgr inż. informatyki w inżynierii, pracuje również jako Dyrektor ds. Rozwoju w jednej z podpoznańskich firm. Gadżeciarz, miłośnik amerykańskiej koszykówki, szachów i podróży. W wolnych chwilach eksperymentuje z elektroniką i własnoręcznie robionym smart home.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: