Funkcje iOS 15, które nie są jeszcze dostępne (pełna lista)

Łukasz Bernaczyk   21 września 2021

Zgodnie z zapowiedzią, Apple udostępniło wczoraj finalne wersje swoich nowych systemów operacyjnych, w tym wyczekiwany przez największą liczbę użytkowników iOS 15. Niestety, kilka nowych, bardzo ciekawych funkcji, nie znajdziemy w obecnie dostępnej wersji iOS 15 – trafią one do nowego systemu nieco później. Zobaczmy, które.

iOS 15 – brakujące nowości

Najwidoczniej programiści z Cupertino nie wyrobili się i do czasu premiery nowego systemu po prostu nie zdążyli pousuwać bugów w niektórych nowych funkcjonalnościach.

W związku z tym funkcje te zostały wycofane z pierwszych wydań iOS 15 (oraz iPadOS 15) i trafią do nas zapewne w jednym z uaktualnień systemowych. Mowa tu o następujących nowościach:

SharePlay – funkcjonalność pozwalająca na udostępnianie i wspólne oglądanie oraz słuchanie wideo lub muzyki, a także udostępnianie ekranu przez wideorozmowy FaceTime.

Więcej o SharePlay przeczytacie tutaj.

Uniwersalna kontrola – możliwość jednoczesnego obsługiwania Maca i iPada jedną klawiaturą, myszką czy gładzikiem w szybki i automatyczny sposób (+możliwość przeciągania dokumentów z jednego urządzenia na drugie). Możesz przesuwać kursor z Maca na iPada oraz pisać na Macu słowa, które mają pojawić się na iPadzie.

Find My AirPods – pozwala na zlokalizowaniu na mapie słuchawek AirPods w aplikacji Lokalizator. Funkcjonalność będzie obsługiwała AirPods Pro oraz AirPods Max.

Dokumenty tożsamości w Wallet – możliwość dodawania dokumentów tożsamości, takich jak dowód osobisty czy prawo jazdy do aplikacji Wallet. Funkcja ta i tak na początku będzie działała tylko w USA. Więcej o tej nowości przeczytacie tutaj.

Legacy Contacts – możliwość przypisania do swojego Apple ID kontaktów, które w razie śmierci użytkownika będą mogły uzyskać dostęp do jego konta iCloud i danych na nim zawartych (bez konieczności podawania hasła).

Raport Prywatności – raport pokazuje, w jaki sposób poszczególne aplikacje korzystają z uprawnień, których im udzieliliśmy i jakie dane o nas zbierają. Funkcja pozwoli nam dokładnie monitorować, które aplikacje i jak często sprawdzają naszą lokalizację, korzystają z mikrofonu czy aparatu lub przeszukują nasze zdjęcia.

Szczegółowa nawigacja 3D w CarPlay – funkcja, która i tak w Polsce nie będzie na razie dostępna. Są to nowe mapy dla CarPlay, wyposażone w szczegółowe wizualizacje budynków, bardziej rozbudowane opcje nawigacji i wyszukiwania.

 

Nie wiadomo dokładnie, kiedy Apple zamierza wprowadzić do iOS 15 wszystkie powyższe funkcje. Firma z Cupertino informuje tylko tajemniczo, że nastąpi to “później w tym roku”.

Spodziewamy się, że przynajmniej cześć z nich pojawi się już w pierwszym uaktualnieniu – iOS 15.1 i iPadOS 15.1.

Z miłości do Apple

Źródło

Łukasz Bernaczyk

Swoją przygodę z Apple zaczął w 1992 r. od Macintosha Classic. Od tego czasu wierny użytkownik i fan marki z Cupertino. Z wykształcenia mgr inż. informatyki w inżynierii, pracuje również jako Dyrektor ds. Rozwoju w jednej z podpoznańskich firm. Gadżeciarz, miłośnik amerykańskiej koszykówki, szachów i podróży. W wolnych chwilach eksperymentuje z elektroniką i własnoręcznie robionym smart home.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: