Nowe funkcje w iOS 15: zgubiony lub skradziony iPhone może być zlokalizowany, nawet gdy jest wyłączony lub wymazano jego zawartość

Tomek Czech   21 września 2021

iPhone’a z iOS 15 da się zlokalizować przez aplikację Znajdź (Lokalizator, Find My), nawet gdy jest wyłączony lub wymazano jego zawartość (przywrócono ustawienia fabryczne). To znacznie ułatwi znalezienie go, jeśli został skradziony lub zgubiony.

berrolia

iOS 15 – lokalizacja wyłączonego lub wymazanego iPhone’a

W iOS 15 wyłączony iPhone nie jest tak naprawdę wyłączony do końca – w rzeczywistości pozostaje w trybie minimalnego poboru energii, co pozwala wysyłać sygnał Bluetooth do znajdujących się w pobliżu urządzeń Apple, a to z kolei pozwala właścicielowi ustalić jego lokalizację. Najprawdopodobniej działa więc wtedy na podobnej zasadzie jak AirTag.

Podobnie zachowuje się iPhone z iOS 15, z którego wymazano całą zawartość i ustawienia (jeśli włączona jest funkcja blokady aktywacji). Może pozwolić to na ustalenie lokalizacji skradzionego iPhone’a.

O nowej funkcjonalności system powiadamia użytkownika następującym powiadomieniem:

Jak widać, mamy opcję czasowego wyłączenia tej funkcjonalności, aż do ponownego włączenia iPhone’a.

Później informacja o tym, że znajdowanie wyłączonego iPhone’a jest możliwe, wyświetla się za każdym razem, kiedy chcemy wyłączyć telefon.

Modele iPhone’a, które można zlokalizować, jeżeli są wyłączone lub wymazane

System iOS 15 do lokalizowania wyłączonego lub wymazanego iPhone’a używa autorskiego chipu Apple U1, ktory wykorzystuje technologię Ultra Wideband (UWB). Szczegółowo o tym układzie możecie przeczytać tutaj.

Chip Apple U1  po raz pierwszy znalazł się w iPhone’ach 11, więc począwszy od tego modelu, każdy nowszy smartfon Apple obsłuży nowe funkcje lokalizacyjne (z wyjątkiem iPhone’a SE 2 gen. – ten nie posiada układu U1).

Pełna lista iPhone’ów wspierających lokalizację wyłączonego lub wymazanego urządzenia będzie wyglądała zatem tak:

 • iPhone 11
 • iPhone 11 Pro
 • iPhone 11 Pro Max
 • iPhone 12 mini
 • iPhone 12
 • iPhone 12 Pro
 • iPhone 12 Pro Max
 • iPhone 13 mini
 • iPhone 13
 • iPhone 13 Pro
 • iPhone 13 Pro Max

Co prawda Apple Watch Series 6 i Series 7 również są wyposażone w chip U1, jednak obecnie funkcja lokalizowania wyłączonych lub wymazanych urządzeń Apple wspiera tylko iPhone’y.

Mac od ręki i w super cenie!

Tomek Czech

Założyciel i redaktor naczelny ThinkApple. Dziennikarz (dyplomowany!) i fotograf (kiedyś…). Współtworzył Biuletyn Fotograficzny, publikował m.in. w Gazecie Wyborczej, Polityce, Pozytywie. Kawałek serca zostawił w Barcelonie, a zdrowia w niemieckiej fabryce samochodów ciężarowych.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: