iOS 15: Jak włączyć funkcję „Tekst na żywo” i jak z niej korzystać

Tomek Czech   21 września 2021

Jedną z najciekawszych funkcji iOS 15 jest „Tekst na żywo”, czyli rozpoznawanie przez system tekstów na zdjęciach czy zrzutach ekranu i zamiana ich na postać cyfrową, a następnie możliwość wklejenia np. do edytora tekstu czy maila. Funkcja jest jednak domyślnie wyłączona – żeby z niej korzystać, trzeba ją uruchomić ręcznie.

berrolia

iOS 15 – funkcja „Tekst na żywo”

Apple w taki sposób opisuje nową funkcję:

Tekst na żywo w zdjęciach

Funkcja Tekst na żywo w inteligentny sposób rozpoznaje szczegóły i przydatne informacje widoczne na Twoich zdjęciach. Dzięki niej możesz zadzwonić, wysłać mejla lub uzyskać wskazówki dojazdu, stukając w zaznaczony na zdjęciu tekst.

Tekst na żywo w Aparacie

Tekst na żywo współpracuje z apką Aparat. Po prostu skieruj obiektyw iPhone’a na tekst, aby szybko wykorzystać zdobyte w ten sposób informacje.

Tekst na żywo i tłumaczenia

Funkcja Tekst na żywo rozpoznaje siedem języków: angielski, chiński, francuski, hiszpański, niemiecki, portugalski i włoski. A ponieważ w całym systemie dostępna jest funkcja tłumaczenia, wystarczy stuknąć, aby dostać tekst w wybranym języku.

iOS 15 – jak włączyć „Tekst na żywo”?

Żeby włączyć „Tekst na żywo” musimy wejść w Ustawienia -> Ogólne -> Język i region i aktywować funkcję na dole ekranu.

iOS 15 – jak korzystać z funkcji „Tekst na żywo”?

Żeby skorzystać z funkcji w aparacie, nakierowujemy kamerę na tekst – w prawym dolnym rogu pojawi się nowa ikona. Po kliknięciu w nią tekst zostanie podświetlony i wyświetlą się opcje jego edycji, w tym oczywiście kopiowania.

Podobnie działa to w przypadku zrzutów ekranu – tekst zostanie rozpoznany i podświetlony do skopiowania po kliknięciu w taką samą ikonę.

Ważne: żeby funkcja rozpoznawania tekstu działała na zrzutach ekranu, musimy mieć ustawiony (Ustawienia > Ogólne > Język i region) choć jeden z generalnie obsługiwanych przez „Tekst na żywo” języków – angielski, chiński, francuski, hiszpański, kantoński, niemiecki, portugalski, włoski). Nie musi on być językiem głównym – może być ustawiony jako drugi, trzeci itd.

Funkcja „Tekst na żywo” działa wyłącznie na iPhone’ach z 2018 i nowszych:

  • iPhone XS, XS Max, Xr
  • iPhone 11, 11 Pro, 11 Pro Max
  • iPhone SE 2020
  • iPhone 12, 12 mini, 12 Pro, 12 Pro Max
  • iPhone 13, 13 mini, 13 Pro, 13 Pro Max

Więcej o iOS 15:

Produkty Apple w super cenach

Tomek Czech

Założyciel i redaktor naczelny ThinkApple. Dziennikarz (dyplomowany!) i fotograf (kiedyś…). Współtworzył Biuletyn Fotograficzny, publikował m.in. w Gazecie Wyborczej, Polityce, Pozytywie. Kawałek serca zostawił w Barcelonie, a zdrowia w niemieckiej fabryce samochodów ciężarowych.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: