Nowości w iOS 15: funkcja Spatialize Stereo symuluje dźwięk przestrzenny dla każdego audio

Tomek Czech   22 września 2021

W czerwcu Apple udostępniło w Apple Music pierwsze utwory wspierające dźwięk przestrzenny z Dolby Atmos. Na razie jest dostępnych kilka tysięcy takich kawałków, spośród ponad 75 milionów utworów z katalogu Apple Music. Okazuje się jednak, że w iOS 15 (a także w macOS Monterey) wprowadzono funkcję Spatialize Stereo, która symuluje dźwięk przestrzenny dla każdego utworu, także z innych aplikacji niż Apple Music.

berrolia

iOS 15 – Spatialize Stereo

Dźwięk przestrzenny (Spatial Audio) wspierają AirPods Pro i AirPods Max. Do niedawna można go było doświadczyć odtwarzając wybrane filmy z katalogu Apple TV+. Od czerwca w Apple Music znajdziemy kilka tysięcy utworów z dźwiękiem przestrzennym w Dolby Atmos.

Apple opisuje to tak:

Kiedy oglądasz filmy i seriale, dźwięk przestrzenny z dynamicznym śledzeniem ruchu głowy dostarcza kinowych wrażeń. Za pomocą wbudowanych żyroskopów i przyspieszeniomierzy AirPods Max wspólnie z iPhonem lub iPadem śledzą subtelne ruchy Twojej głowy, aby utrzymać Cię w samym środku trójwymiarowego pejzażu akustycznego.

W iOS 15 mamy namiastkę takiego doświadczenia słuchając każdego audio, z każdego źródła – Apple Music, innych serwisów streamingowych (jak Spotify) czy nawet ścieżki audio z nagranych przez nas filmików. Nie będzie to oczywiście prawdziwy dźwięk przestrzenny, ale jego symulacja stworzona przez wykorzystanie dźwięku stereo i śledzenia ruchu głowy.

Żeby włączyć odtwarzanie w Spatialize Stereo w iOS 15 (lub iPadOS 15):

  1. Podłącz AirPods Pro lub AirPods Max do iPhone’a lub iPada.
  2. Zacznij odtwarzać dowolne audio (nie w Dolby Atmos).
  3. Wejdź do Centrum sterowania
  4. Naciśnij i przytrzymaj suwak kontroli głośności.
  5. Naciśnij przycisk „Spatialize Stereo”, który pojawi się na dole.

Screen: MacRumors

Funkcja działa również w macOS Monterey.

Więcej o iOS 15:

Mac od ręki i w super cenie!

Tomek Czech

Założyciel i redaktor naczelny ThinkApple. Dziennikarz (dyplomowany!) i fotograf (kiedyś…). Współtworzył Biuletyn Fotograficzny, publikował m.in. w Gazecie Wyborczej, Polityce, Pozytywie. Kawałek serca zostawił w Barcelonie, a zdrowia w niemieckiej fabryce samochodów ciężarowych.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: