Czas ładowania iPhone’a skróci się do 20 minut? Rewolucję zapowiada producent ładowarek GaN

Tomek Czech   15 listopada 2021

Szef firmy Anker, znanego producenta akcesoriów do sprzętów mobilnych twierdzi, że już niedługo czas ładowania topowych smartfonów, w tym być może także iPhone’ów, skróci się do około 20 minut dzięki ładowarkom GaN najnowszej generacji.

berrolia

Ładowarki GaN

Obecnie większość ładowarek produkowana jest w oparciu o krzem. Ich największymi minusami są rosnące wraz z mocą waga i rozmiar oraz relatywnie nienajlepsza wydajność, a także powiązana z tymi parametrami tendencja do nagrzewania się.

Znacznie nowsza technologia GaN wykorzystuje w produkcji urządzeń ładujących tranzystory oparte o azotek galu, jako półprzewodnik. Pozwala to osiągnąć większą moc i wydajność przy znacznie mniejszym rozmiarze i wadze zasilacza.

Niedawno Apple stworzyło swój pierwszy zasilacz w technologii GaN – mowa o 140-watowym zasilaczu, który jest dodawany do nowych MacBooków Pro 16”, ale także sprzedawany oddzielnie.

Należy się spodziewać, że w najbliższym czasie firma z Cupertino wprowadzi do sprzedaży więcej ładowarek wykorzystujących technologię GaN, które będą przeznaczone do ładowania iPhone’ów i iPadów.

Ładowanie smartfona w 20 minut?

Steven Yang, szef firmy Anker, udzielił kilka dni temu wywiadu portalowi The Verge. Mówił między innymi o rewolucji w szybkości ładowania, która dokonuje się dzięki wykorzystaniu azotku galu.

Anker tworzy ładowarki GaN od kilku lat. W tym roku wprowadził na rynek zasilacze GaN2, które ładują z mocą nawet 65 W, co może skrócić czas ładowania smartfona do zaledwie 30-40 minut.

W przyszłym roku do sprzedaży trafią ładowarki GaN3, które – jak prognozuje Yang – będą w stanie naładować smartfona od 0 do 100% w zaledwie 20 minut. Oczywiście wszystko będzie zależało od tego, jak dużą maksymalną moc ładowania dopuści producent telefonu. Szef Ankera zaznacza, że już teraz niektórzy „odważni producenci” pozwalają na ładowanie swych smartfonów z mocą nawet 120 W.

Apple obecnie sprzedaje 20-watową ładowarkę do iPhone’ów i iPadów, a swoje smartfony pozwala ładować z maksymalną mocą 20-27 W (przy użyciu mocniejszego, co najmniej 30-watowego zasilacza). Czas ładownia iPhone’ów 13 to około 1 godz. 30 min – 1 godz. 50 min (w zależności od modelu).

Choć firma z Cupertino bardzo zachowawczo podchodzi do zwiększania maksymalnej mocy ładowania w obawie przed nadmiernym nagrzewaniem się urządzenia i czy uszkodzeniem ogniwa, to należy się spodziewać, że w najbliższym czasie pozwoli jednak na szybsze ładowanie iPhone’ów, tak jak zrobiło to właśnie z MacBookiem Pro.

Oczywiście nie należy się spodziewać, że iPhone’a 14 będziemy ładować z mocą 120 W, ale nie wykluczałbym, że maksymalna moc ładowania zostanie podniesiona do wartości pomiędzy 30 W – 45 W. Nawet jeśli Apple nie wprowadzi do sprzedaży swojej ładowarki oferującej taką moc, użytkownicy będą mogli polegać na produktach firm trzecich.

Szybkie ładowarki Anker GaN są już dostępne w Polsce. Jednym z najpopularnieszych modeli jest Anker Nano 2 o mocy 45 W.

Bardzo dobrej jakości i niedrogie ładowarki GaN robi też firma Ugreen. Ich 65-watową ładowarkę z czterema portami USB-C PD można obecnie kupić w promocji.

Sprzęt Apple za darmo przez rok - nowa oferta na polskim rynku

Źródło

Tomek Czech

Założyciel i redaktor naczelny ThinkApple. Dziennikarz (dyplomowany!) i fotograf (kiedyś…). Współtworzył Biuletyn Fotograficzny, publikował m.in. w Gazecie Wyborczej, Polityce, Pozytywie. Kawałek serca zostawił w Barcelonie, a zdrowia w niemieckiej fabryce samochodów ciężarowych.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: