Apple zmienia zdanie – już nie możesz zostać na iOS 14 i instalować wyłącznie aktualizacji bezpieczeństwa

Łukasz Bernaczyk   18 stycznia 2022

Wraz z premierą iOS 15, Apple zdecydowało się na ciekawą zmianę, która dawała użytkownikom wybór sposobu aktualizacji systemu operacyjnego w swoich iPhone’ach. Użytkownik mógł zaktualizować system do iOS 15/iPadOS 15 lub pozostać przy wersji iOS 14/iPadOS 14, ale nadal otrzymywać aktualizacje bezpieczeństwa. Wszystko wskazuje na to, że Apple postanowiło wrócić do “starych” zasad i niedawno  z powrotem pozbawiło właścicieli iPhone’ów tego wyboru.

berrolia

Aktualizacje w iOS

Od wielu lat, aż do ubiegłorocznej premiery iOS 15/iPadOS 15 sytuacja z uaktualnianiem systemów operacyjnych dla iPhone’ów i iPadów wyglądała tak, że jeżeli użytkownik chciał, by jego iPhone lub iPad posiadał najnowsze aktualizacje, w tym krytyczne aktualizacje zabezpieczeń systemu, po prostu aktualizował iOS/iPad do najnowszej wersji (co zresztą mogło odbywać się automatycznie, jeżeli użytkownik zaznaczył taką opcję w ustawieniach).

Sytuację ta zmieniła się wraz z premierą iOS 15 – żeby posiadać na swoim iPhonie najnowsze aktualizacje bezpieczeństwa można było zaktualizować cały system operacyjny do najnowszej wersji lub pozostać przy iOS 14 i doinstalowywać do niego specjalnie przygotowywane uaktualnienia związane wyłącznie z bezpieczeństwiem (bez wprowadzania innych nowych funkcjonalności).

Było to ciekawe rozwiązanie, gdyż użytkownikom starszych iPhone’ów, obawiającym się, że ich urządzenia nie będą sobie dobrze radziły z iOS 15 dawało opcję pozostania przy poprzednim systemie operacyjnym z jednoczesną gwarancją, że jest on w pełni bezpieczny.

Aktualizacje bezpieczeństwa już nie dla iOS 14/iPadOS 14

Jak donosi 9to5mac, wraz z grudniową dystrybucją systemu iOS 15.2 Apple przestało wypuszczać aktualizacje bezpieczeństwa dla iOS 14. Oznacza to, że ostatnią aktualizację, jaką użytkownicy iOS 14 mogli zainstalować na swoich urządzeniach bez przechodzenia na iOS 15 była iOS 14.8.

Nowe aktualizacje bezpieczeństwa zawarte w iOS 15.2.1 nie posiadają już swojego odpowiednika dla iOS 14, a użytkownik w uaktualnieniach widzi wyłącznie opcję zaktualizowania systemu operacyjnego właśnie do wersji 15.2.1.

Intrygująca decyzja ze strony Apple nie została nigdzie oficjalnie ogłoszona, a jej przyczyny nie są dokładnie znane. Może to mieć związek z tym, że mniej osób niż zazwyczaj zdecydowało się przejść na najnowszą wersję systemu, co zapewne wynika właśnie z tego, że użytkownicy mieli możliwość pozostania przy iOS 14 z jednoczesną pewnością, że ich telefon będzie bezpieczny.

PRZEDSPRZEDAŻ: Nowy MacBook Pro z M2 Pro lub M2 Max - zamów teraz

Źródło

Łukasz Bernaczyk

Swoją przygodę z Apple zaczął w 1992 r. od Macintosha Classic. Od tego czasu wierny użytkownik i fan marki z Cupertino. Z wykształcenia mgr inż. informatyki w inżynierii, pracuje również jako Dyrektor ds. Rozwoju w jednej z podpoznańskich firm. Gadżeciarz, miłośnik amerykańskiej koszykówki, szachów i podróży. W wolnych chwilach eksperymentuje z elektroniką i własnoręcznie robionym smart home.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: