Apple przygotowuje się do produkcji iPadów z ekranami OLED

Łukasz Bernaczyk   18 lutego 2022

Z najnowszych informacji wynika, że Apple wraz ze swoimi dostawcami wyświetlaczy rozpoczęło przygotowania do produkcji i wprowadzenia na rynek pierwszych modeli iPadów wyposażonych w ekrany OLED.

LCD LED > mini-LED > OLED

Już ponad rok temu pisaliśmy o tym, że Apple obrało konkretną drogę w kwestii wyświetlaczy do iPadów (ale i też do innych swoich urządzeń).

Standardowo sprzęty z nadgryzionym jabłkiem były wówczas wyposażone w ekrany typu LCD LED. Kolejnym krokiem ewolucji miało być przejście na wyświetlacze typu mini-LED.

Tak też się stało i obecnie w najnowszych MacBookach Pro 14” i 16” oraz iPadzie Pro 12,9” znajdują się właśnie ekrany mini-LED.

Ostatnim krokiem w ewolucji ekranów w urządzeniach Apple, której drogę nakreślono  w 2020 r., ma być przejście na wyświetlacze OLED.

Oczywiście mowa tu o o ewolucji ekranów w komputerach i tabletach Apple – zarówno wszystkie obecne w ofercie Apple zegarki Apple Watch, jak i wszystkie najnowsze modele iPhone’a są już wyposażone w ekrany OLED.

iPad z OLED

Portal The Elec informacje, że firma LG Display rozpoczęła właśnie przygotowania specjalnej linii produkcyjnej wyświetlaczy OLED dla nadchodzących modeli iPada.

LG zaczęło przenosić sprzęt produkujący panele OLED do swojej nowej fabryki w miejscowości Paju w Korei Południowej.

Przenoszenie takich linii produkcyjnych jest bardzo rzadko spotykane, ponieważ – po pierwsze, istniej wtedy duże ryzyko uszkodzenia wrażliwego sprzętu produkcyjnego, a po drugie, występuje wtedy konieczność ponownej, żmudnej rekalibracji przeniesionych urządzeń. Ale czego się nie robi dla Apple…

Nowa fabryka LG ma posiadać łącznie trzy linie produkcyjne paneli OLED dla iPhone’ów i budowaną właśnie nową linię produkcyjną wyświetlaczy OLED dla nowych iPadów. Każda z linii będzie wstanie wyprodukować 15000 sztuk paneli OLED w ciągu miesiąca.

Podobne przygotowania do produkcji ekranów OLED dla kolejnych generacji iPadów ma obecnie prowadzić drugi dostawca Apple – chińska firma BOE.

Początkowo nad wyświetlaczem OLED do iPadów Apple pracowało wspólnie z Samsungiem, jednak z powodów, o których pisaliśmy tutaj, współpraca ta została zerwana, co skutkowało opóźnieniem w planowanym wprowadzeniu iPadów z ekranami OLED na rynek.

Ostatecznie Apple najprawdopodobniej zaprezentuje pierwszego iPada z ekranem OLED już w przyszłym roku, natomiast większą migrację do technologii OLED w tabletach i laptopach z Cupertino zobaczymy w 2024 roku.

Z miłości do Apple

Źródło

Łukasz Bernaczyk

Swoją przygodę z Apple zaczął w 1992 r. od Macintosha Classic. Od tego czasu wierny użytkownik i fan marki z Cupertino. Z wykształcenia mgr inż. informatyki w inżynierii, pracuje również jako Dyrektor ds. Rozwoju w jednej z podpoznańskich firm. Gadżeciarz, miłośnik amerykańskiej koszykówki, szachów i podróży. W wolnych chwilach eksperymentuje z elektroniką i własnoręcznie robionym smart home.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: