Raport: pierwszy iPad z ekranem OLED znacznie opóźniony

Łukasz Bernaczyk   30 września 2021

Według najnowszych informacji portalu The Elec, Apple zerwało współpracę z Samsungiem nad pierwszym ekranem OLED do iPada Air. W rezultacie pierwszego iPada Air z takim wyświetlaczem zobaczymy znacznie później, niż się spodziewaliśmy.

berrolia

iPad Air z ekranem OLED opóźniony o 2 lata

Jeszcze w lipcu pisaliśmy Wam, że według wtedy najnowszych informacji, w 2022 roku mieliśmy zobaczyć iPada Air 5. generacji z ekranem OLED o przekątnej 10,86 cala. Wyświetlacz do tego tabletu miał do tego czasu zostać wspólnie opracowany przez Apple i Samsunga (jako producenta paneli OLED).

Niestety okazuje się, że Apple właśnie wycofało się z tego projektu i na iPada Air (oraz inne iPady) z ekranem OLED przyjdzie nam poczekać aż do roku 2024.

Powodem wycofania się z tego projektu jest ponoć fakt, że Apple zdecydowało się na dwuwarstwową strukturę OLED, która umożliwiłaby większą jasność (podwójną) i wydłużyła żywotność panelu OLED.

Samsung Display chciał pozostać przy opcji z jednowarstwowym panelem OLED, a powodem miały być obawy dotyczące rentowności tego projektu. Produkcja poszczególnych modułów dwuwarstwowego panelu OLED jest rzekomo bardzo kosztowna i byłaby opłacalna wyłącznie przy bardzo długim okresie współpracy.

Wiele wskazuje na to, że Apple z powyższych względów zrezygnowało z tego projektu i zdecydowało się poczekać aż LG Electronics (lub inna firma) opracuje proces produkcji dwuwarstwowych wyświetlaczy OLED.

Należy też przypuszczać, że w związku z tym opóźnieniem ekrany OLED nie prędko trafią do innych produktów (do których miały trafić) Apple, jak np. iPady Pro i MacBooki.

PRZEDSPRZEDAŻ: Nowy MacBook Pro z M2 Pro lub M2 Max - zamów teraz

Źródło

Łukasz Bernaczyk

Swoją przygodę z Apple zaczął w 1992 r. od Macintosha Classic. Od tego czasu wierny użytkownik i fan marki z Cupertino. Z wykształcenia mgr inż. informatyki w inżynierii, pracuje również jako Dyrektor ds. Rozwoju w jednej z podpoznańskich firm. Gadżeciarz, miłośnik amerykańskiej koszykówki, szachów i podróży. W wolnych chwilach eksperymentuje z elektroniką i własnoręcznie robionym smart home.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: