Nowe iPady Pro w 2021: najpierw z ekranem mini-LED, a potem z OLED

Łukasz Bernaczyk   26 listopada 2020

Z najnowszych doniesień wynika, że już na początku przyszłego roku premierę będzie miał przynajmniej jeden model iPada Pro wyposażony w lepszy wyświetlacz mini-LED, a w drugiej połowie 2021 r. oba iPady Pro otrzymają ekrany w technologii OLED.

berrolia

LCD, Mini-LED, OLED – czym się różnią?

Technologii, w których stworzone są ekrany naszych telewizorów, smartfonów, smart zegarków czy tabletów jest obecnie bardzo dużo i łatwo się w tym wszystkim pogubić. Po krótce wyjaśnię różnice między technologiami wyświetlaczy, które są obecnie stosowane w iPadach i tymi, które w niedalekiej przyszłości mają być w nich użyte.

Klasyczny LCD LED

To rodzaj wyświetlacza, który znajdziemy w obecnych generacjach iPadów, gdzie piksele same w sobie nie świecą i wymagają podświetlania, które w tym wypadku realizowane jest za pomocą diod LED.

Mini-LED

W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że mini-LED to następca klasycznego wyświetlacza LCD z podświetlaniem LED. W tym wypadku piksele również same w sobie nie świecą i wymagają podświetlania.

Ale realizowane jest to przez dużo większą liczbę znacznie mniejszych diod LED, które umieszczone pod całą powierzchnią ekranu pozwalają na podświetlanie i wygaszanie znacznie mniejszych kawałków ekranu (stref), dzięki czemu charakteryzują się większa gamą kolorów, głębsza czernią, mniejszą energochłonnością i brakiem efektu wypalania się. Ponadto, wyświetlacze mini-LED są cieńsze i lżejsze.

OLED

To tak zwane organiczne LED, które nie potrzebują dodatkowego podświetlania, gdyż piksele same mogą świecić. Jeżeli połączymy to z możliwością ich indywidualnego włączania i wyłączenia, mamy do dyspozycji jeszcze lepszy obraz niż w przypadku mini-LED, o lepszym kontraście wynikającym z prawdziwych czerni na całym ekranie (w ekranach LED i mini-LED czerń nadal jest podświetlana, co sprawia że nie jest idealnie ciemna).

Z kolei technologia micro-LED, która w przyszłości również ma trafić do urządzeń Apple, ma jeszcze lepszą charakterystykę niż OLED – piksele również nie muszą być podświetlane, ale są znacznie mniejsze i są w stanie świecić znacznie mocniej (5000 nitów vs. 1000 nitów w przypadku ekranów OLED).

iPad Pro 12,9″ z ekranem mini-LED na początku 2021

Koreański portal The Elec podaje, że już na początku 2021 r, premierę będzie miał przynajmniej jeden iPad Pro, który otrzyma ekran w technologi mini-LED. Chodzi najprawdopodobniej o iPada Pro z wyświetlaczem o przekątnej 12,9″, który może jednocześnie otrzymać modem 5G w szybszym standardzie mmWave.

Raport The Elec potwierdza wcześniejsze doniesienia o nowych produktach Apple w wyświetlaczami mini-LED, o których raportowaliśmy Wam już kilkukrotnie na przestrzeni tego roku, między innymi już marcu oraz w lipcu, pisząc o planowanej zmianie technologicznej wyświetlaczy w większej ilości produktów Apple.

iPad Pro 11″ i 12,9″ z ekranami OLED w drugiej połowie 2021

Według informatorów The Elec, 12,9 calowy iPad Pro z ekranem mini-LED ma być tylko “przystankiem pośrednim” na drodze do iPadów Pro z jeszcze lepszymi wyświetlaczami w technologii OLED. Te z kolei mają zostać zaprezentowane w drugiej połowie 2021 r. Mowa tu o obydwu modelach – zarówno o iPadzie Pro 11″, jak i iPadzie Pro 12,9″.

Mac od ręki i w super cenie!

Źródło

Łukasz Bernaczyk

Swoją przygodę z Apple zaczął w 1992 r. od Macintosha Classic. Od tego czasu wierny użytkownik i fan marki z Cupertino. Z wykształcenia mgr inż. informatyki w inżynierii, pracuje również jako Dyrektor ds. Rozwoju w jednej z podpoznańskich firm. Gadżeciarz, miłośnik amerykańskiej koszykówki, szachów i podróży. W wolnych chwilach eksperymentuje z elektroniką i własnoręcznie robionym smart home.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: