Otwarcie Apple Muzeum Polska w nowej odsłonie już 28 maja

Tomek Czech   12 maja 2022

Poznaliśmy datę otwarcia Apple Muzeum Polska w nowej lokalizacji – warszawskiej Fabryce Norblina. Tę wyjątkową kolekcję sprzętów Apple będzie można zobaczyć już od 28 maja.

berrolia

Apple Muzeum Polska w Fabryce Norblina

Apple Muzeum Polska powstało w 2017 r. w małej miejscowości Łoś pod Warszawą. Dwa lata później przeniosło się do większej lokalizacji w Piasecznie. Teraz zmienia miejsce po raz kolejny – już od 28 maja będziemy mogli podziwiać kolekcję w wyjątkowej lokalizacji – w zrewitalizowanym kompleksie Fabryki Norblina w Warszawie.

Jak informuje właściciel kolekcji – Jacek Łupina, na powierzchni 350 mkw. znajdzie się „najbardziej kompletna i największa na świecie” kolekcja prezentująca komputery, laptopy, akcesoria, telefony, software, peryferia, multimedialne nośniki z unikalnymi materiałami Apple, plakaty oraz pamiątkowe gadżety.

Kolekcja będzie składała się z 1600 eksponatów związanych z historią rozwoju i ewolucji produktów Apple.

Perłą Apple Muzeum Polska jest działająca, wierna replika pierwszego komputera Apple-1, która została wykonana przez właściciela muzeum z pomocą sponsorów i grupy wolontariuszy. Posiada ona autentyczny podpis współzałożyciela Apple – Steve’a Wozniaka – złożony na płycie komputera oraz instrukcji. To od niego zwiedzający rozpoczną swoją podróż przez muzeum.

Wśród eksponatów znajdą się także modele znane ze swojej ciekawej historii, jaką odcisnęły w technologicznym wyścigu i postępie. Goście muzeum poznają ponadto urządzenia owiane złą sławą porażki oraz prototypy, nie wprowadzone do masowej produkcji. Zdecydowana większość z nich jest sprawna lub jest przywracana do działania, a odwiedzający będą mogli ich dotykać, testować i doświadczać pod okiem kustosza.

Każde z urządzeń będzie pokazane w niezwyczajny sposób, w wykreowanej, skondensowanej przestrzeni audiowizualnej. Zastosowanie scenografii, gry świateł, animacji, dźwięku, mappingu oraz infografik da widzowi możliwość obcowania z przedmiotem w unikatowym otoczeniu, pełnym kontekstów społecznych i kulturowych oraz łatwych w odbiorze informacji technicznych.

Fabryka Norblina mieści się w Warszawie, przy ulicy Żelaznej 51/53.

PRZEDSPRZEDAŻ: Nowy MacBook Pro z M2 Pro lub M2 Max - zamów teraz

Tomek Czech

Założyciel i redaktor naczelny ThinkApple. Dziennikarz (dyplomowany!) i fotograf (kiedyś…). Współtworzył Biuletyn Fotograficzny, publikował m.in. w Gazecie Wyborczej, Polityce, Pozytywie. Kawałek serca zostawił w Barcelonie, a zdrowia w niemieckiej fabryce samochodów ciężarowych.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: