Raport: Apple pracuje nad ekranem składanego iPhone’a – może wyglądać jak Galaxy Z Flip

Tomek Czech   11 maja 2022

Apple rozpoczęło prace nad nowym typem ekranu OLED, który najprawdopodobniej będzie zastosowany w składanym iPhonie – informuje specjalistyczny południowokoreański portal The Elec. Premiera „składaka” z Cupertino może być bliżej, niż się do tej pory wydawało.

berrolia

Składany iPhone

The Elec podaje, że Cupertino rozwija projekt stworzenia specjalnego wyświetlacza OLED, który jest pozbawiony warstwy polaryzacyjnej. Właśnie taki ekran zastosował Samsung w swoim składanym Galaxy Z Fold3.

Polaryzator przepuszcza światło o określonej polaryzacji liniowej, czyli tylko w określonym kierunku, przez co obraz na ekranie urządzenia jest lepiej widoczny.

Samsung opracował jednak technologię (nazwaną „Eco Square”) pozwalającą na pozbycie się warstwy polaryzacyjnej, przy jednoczesnym zachowaniu przez wyświetlacz właściwości, które one oferuje. To z kolei pozwoliło na stworzenie cieńszego i bardziej elastycznego ekranu, idealnego dla składanego telefonu. Wykorzystano go w najnowszym Galaxy Z Fold3.

Teraz nad podobnym ekranem pracują w Cupertino. Jeśli dojdzie do realizacji projektu, wyświetlacz będzie najprawdopodobniej wyprodukowany przez… Samsunga (jak większość ekranów do iPhone’ów).

W ubiegłym roku leaker Jon Prosser donosił, że Apple zakończyło testy wytrzymałościowe kilku prototypów składanych iPhone’ów, z których zostały wybrane dwa. Jakiś czas później w Cupertino ostatecznie zdecydowano, który z tych dwóch prototypów będzie tym, który ostatecznie trafi do produkcji – wybrano model, który składa się w pół po krótszym boku, podobnie jak w Samsungu Galaxy Z Flip.

Z kolei analityk Ming-Chi Kuo podawał w zeszłym miesiącu, że Apple testuje składane urządzenie z elastycznym ekranem o przekątnej około 9 cali. Możliwe, że będzie to hybryda iPada z iPhonem.

Co ciekawe, pierwszym urządzeniem Apple z elastycznym ekranem wcale nie musi być iPhone. W lutym pisaliśmy, że według informacji zdobytych przez eksperta od rynku wyświetlaczy – Rossa Younga, w Cupertino pracują urządzeniem z dużym, około 20-calowym składanym ekranem. Mogłaby to być hybryda iPada z MacBookiem, czy nawet z iMakiem.

PROMOCJA: najnowszy MacBook Air z M2 tańszy o 1400 zł!

The

Źródło

Tomek Czech

Założyciel i redaktor naczelny ThinkApple. Dziennikarz (dyplomowany!) i fotograf (kiedyś…). Współtworzył Biuletyn Fotograficzny, publikował m.in. w Gazecie Wyborczej, Polityce, Pozytywie. Kawałek serca zostawił w Barcelonie, a zdrowia w niemieckiej fabryce samochodów ciężarowych.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: