5 najciekawszych nowych funkcji iOS 16

Łukasz Bernaczyk   7 czerwca 2022

Keynote otwierający konferencję WWDC ’22 już za nami. Poznaliśmy nowe systemy operacyjne Apple i ich kluczowe funkcje. W tym artykule chcieliśmy się przyjrzeć pięciu najciekawszym naszym zdaniem nowościom w iOS 16.

berrolia

iOS 16 – najciekawsze nowości

System iOS 16 jeszcze nie trafił na nasze iPhone’y (właśnie trwa instalowanie), więc na razie wiemy o nim tyle, ile powiedziało nam Apple podczas konferencji. Na tej podstawie wybraliśmy pięć naszym zdaniem najciekawszych nowości tego systemu. Na opinie na podstawie własnego doświadczenia z najnowszą wersją softu dla iPhone’a z pewnością przyjdzie jeszcze czas.

Kolejność poniższej piątki jest losowa, więc nie traktujcie jej jako wyznacznika atrakcyjności danej funkcji.

1. Nowy ekran blokady

W iOS 16 użytkownik ma do dyspozycji zupełnie nowe opcje personalizacji ekranu blokady.

Poza możliwością wyboru tapety, której elementy mogą nieco przysłaniać zegar (jest to celowy efekt), na zablokowanym ekranie możemy zmieniać czcionkę, kolory, śledzić wydarzenia na żywo (jak np. mecze), a także dodawać widżety. Na lock screen możemy więc teraz widzieć obecną temperaturę, stan naładowania baterii, pierścienie aktywności czy wydarzenia w kalendarzu.

Zmieniony został również sposób wyświetlania powiadomień – pojawiają się teraz u dołu ekranu. Mogą mieć formę stosu, rozszerzonej listy, ale można je też ukryć. Po kliknięciu przycisku “Pokaż powiadomienia” niejako wjeżdżają od dołu na ekran.

Możemy tworzyć wiele spersonalizowanych ekranów blokady (w tym specjalne dla trybu skupienia) i zamieniać je w zależności od potrzeby.

2. Filmy z funkcją „Tekst na żywo:

Popularna funkcja „Live Text”, znana dotychczas ze zdjęć w iOS 15, trafia teraz w iOS 16 także do wideo.

Użytkownik może zatrzymać film na dowolnej klatce, w której pojawia się tekst, a system rozpozna ten tekst i pozwoli wyodrębnić go z filmu, a następnie przeprowadzić jedno z działań, takich jak kopiowanie, tłumaczenie, wyszukiwanie lub udostępnianie.

Funkcja jest dostępna w modelach iPhone’a z czipem A12 Bionic (iPhone XS, XS Max, Xr) i nowszych.

3. Wycinanie obiektu z tła

Funkcjonalność zarezerwowana dotychczas dla zaawansowanych programów graficznych, czyli łatwe i szybkie wycinanie danego obiektu ze zdjęcia, w iOS 16 jest teraz możliwa dosłownie jednym kliknięciem.

Wycięty w ten sposób obiekt możemy przesłać w Wiadomościach lub wkleić do dowolnego dokumentu.

Funkcja działa w aplikacji Zdjęcia i Safari, na zrzutach ekranu oraz w Szybkim przeglądzie. Również wymaga iPhone’a z procesorem A12 Bionic lub nowszym.

4. Edytowanie i cofanie wysłanych Wiadomości

W iOS 16 aplikacja Wiadomości umożliwia ponowne oznaczenie danej wiadomości jako nieprzeczytanej, edytowanie wysłanego już tekstu, a nawet cofnięcie wysłanej przed chwilą wiadomości.

Wiadomość można cofnąć lub poprawić w ciągu 15 minut od jej wysłania.

5. Udostępniana biblioteka zdjęć iCloud

W iOS 16 mamy możliwość stworzenia oddzielnej biblioteki zdjeć iCloud, która może być udostępniana nawet pięciu osobom.

Apple reklamuje tę funkcjonalność jako “najlepszy sposób udostępniania zdjęć rodzinie”.

Po skonfigurowaniu nowej biblioteki udostępnianej, użytkownicy mogą do niej dodawać zdjęcia z biblioteki głównej lub prosto z aparatu. Dodatkowo, inteligentne sugestie w widoku Dla Ciebie podpowiadają, które fotografie dodać do współdzielonej kolekcji.

W bibliotece udostępnianej wszyscy użytkownicy mają takie same uprawnienia i mogą dodawać, edytować oraz usuwać zdjęcia. Synchronizowane są także informacje o dodaniu do ulubionych, podpisy i słowa kluczowe.

Więcej o iOS 16:

Sprzęt Apple za darmo przez rok - nowa oferta na polskim rynku

Łukasz Bernaczyk

Swoją przygodę z Apple zaczął w 1992 r. od Macintosha Classic. Od tego czasu wierny użytkownik i fan marki z Cupertino. Z wykształcenia mgr inż. informatyki w inżynierii, pracuje również jako Dyrektor ds. Rozwoju w jednej z podpoznańskich firm. Gadżeciarz, miłośnik amerykańskiej koszykówki, szachów i podróży. W wolnych chwilach eksperymentuje z elektroniką i własnoręcznie robionym smart home.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: