Raport: Apple zamierza wznieść obydwie kamery iPhone’a 14 na wyższy poziom

Tomek Czech   13 czerwca 2022

Zarówno Apple, jak i inny producencie, zdają sobie sprawę, jak ważna dla użytkowników jest kamera smartfona. Dlatego wiele uwagi poświęcają ulepszaniu tego właśnie elementu hardware’u. W tym roku, wraz z premierą iPhone’a 14, Apple chce kolejny raz znacznie poprawić jakość zdjeć i wideo wykonywanych zarówno tylnym, jak i przednim aparatem.

berrolia

iPhone 14 – duży upgrade przedniej kamery

Analityk Ming-Chi Kuo podaje w swoim dzisiejszym raporcie, że przednia kamera iPhone’a 14 zostanie „znacząco ulepszona” dzięki dwóm nowościom.

Pierwsza z nich to nowy, lepszy obiektyw, składający się z sześciu soczewek (w obecnych modelach jest to układ 5-elementowy).

Druga nowość to autofokus w technologii VCM (Voice Coil Motor). Obecnie przednia kamera w iPhonie nie posiada autofokusa – jest wyposażona w obiektyw o stałej ostrości.

Niedawno Ming-Chi Kuo informował też, że przednia kamera Face Time w najnowszych flagowcach będzie posiadać jaśniejszy obiektyw, z wartością przesłony równą ƒ/1.9 (w iPhone’ach 13 wynosi ona ƒ/2.2).

Co ważne, wszystkie te zmiany mają dotyczyć wszystkich czterech modeli iPhone’a 14, nie tylko wersji „pro”.

Według serwisu ET News, będzie to „high-endowa” kamera najwyższej możliwej obecnie jakości. Jej koszt ma być trzy razy wyższy niż koszt kamery w obecnej generacji smartfona z Cupertino – Apple zrezygnowało z chińskich dostawców tego podzespołu i zleciło produkcję przednich kamer dla iPhone’ów 14 południowokoreańskiemu koncernowy LG Innotek oraz japońskiemu Sharpowi.

Jaśniejszy obiektyw oznacza zdjęcia lepszej jakości, zwłaszcza te wykonywane w trudnych warunkach oświetleniowych (np. w ciemnych pomieszczeniach).

Autofokus pomoże w osiągnięciu lepszej głębi ostrości, co przyda się szczególnie w trybie portretowym i filmowym. Ulepszy też rozmowy FaceTime czy streaming na żywo przy użyciu przedniej kamery.

Lepsza tylna kamera w iPhonie 14 Pro i 14 Pro Max

Wcześniej pojawiały się także doniesienia o ulepszeniach czekających tylną kamerę tegorocznego flagowca. Dotyczy to przede wszystkim modeli „pro”, które mają się doczekać największego ulepszenia głównego aparatu od lat.

Już w zeszłym roku Ming-Chi Kuo podawał, że iPhone’y 14 Pro i Pro Max mają wynieść aparaty w smartfonach na nowy, znacznie wyższy poziom.

Obydwa modele „pro” mają być wyposażone w główny, szerokokątny aparat z matrycą 48 MP, który w niektórych warunkach będzie składał 4 pixele matrycy w jeden większy piksel. Ponadto rozmiary samych pikseli matrycy znacznie wzrosną – z 1,7um do 2,5um. Zatem na tyle, że zbliżą się do tych znanych z lustrzanek.

Większe piksele to więcej informacji trafiających na matrycę, co pozwala uzyskać zdjęcia lepszej jakości (oczywiście jeżeli większe piksele nie oznaczają mniejszej rozdzielczości matrycy).

Aparaty w iPhone’ach 14 Pro i 14 Pro max mają też umożliwić użytkownikowi rejestrowanie wideo w rozdzielczości 8K.

Premiera czterech modeli iPhone’a 14 spodziewana jest we wrześniu.

MacBook Pro z wyjątkowo niskiej cenie!

Źródło

Tomek Czech

Założyciel i redaktor naczelny ThinkApple. Dziennikarz (dyplomowany!) i fotograf (kiedyś…). Współtworzył Biuletyn Fotograficzny, publikował m.in. w Gazecie Wyborczej, Polityce, Pozytywie. Kawałek serca zostawił w Barcelonie, a zdrowia w niemieckiej fabryce samochodów ciężarowych.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: