Niedługo Face ID znajdzie się pod ekranem, ale na początku nie pod ekranem iPhone’a

Łukasz Bernaczyk   2 sierpnia 2022

Face ID, czyli rozpoznawanie użytkownika za pomocą skanu twarzy, to flagowa technologia biometrycznej weryfikacji w urządzeniach Apple. Od kilku lat firma z Cupertino próbuje umieścić Face ID pod ekranem i wygląda na to, że w najbliższych latach tak się stanie, z tym, że pierwszy wcale nie będzie iPhone.

berrolia

Pierwsze Face ID pod ekranem znajdziemy w iPadzie

Face ID zadebiutowało wraz z premierą iPhone’a X w 2017 roku i to właśnie zespołowi komponentów biometrycznego skanera twarzy od Apple zawdzięczamy charakterystyczne wycięcie  (notch) w smartfonach Apple.

Apple od dłuższego czasu próbuje pozbyć się wspomnianego notcha w iPhone’ach jednak nie jest to takie proste, bo gdzieś w końcu podzespoły Face ID znajdować się muszą.

Pierwszym krokiem było zmniejszenie notcha w iPhone’ach 13 Pro i Pro Max. Kolejnym krokiem będzie pozbycie się nadal dużego wycięcia i zastąpienie go dwoma niewielkimi otworami, jednym okrągłym i drugim podłużnym. Jak wiemy stanie się to już za nieco ponad miesiąc wraz z premierą iPhonów 14 Pro i 14 Pro Max.

Kolejnym krokiem ma być całkowite pozbycie się jakichkolwiek wycięć w ekranie i umieszczenie Face ID pod powierzchnią ekranu.

Apple już od dłuższego czasu pracuje nad właśnie takim rozwiązaniem i już w ubiegłym roku dochodziły do nas nieoficjalne informacje, że firma z Cupertino odniosła na tym polu pierwszy sukces.

Jak się jednak okazuje, Face ID pod ekranem, na początek wcale nie musi trafić do iPhone’a. Znany ekspert ds. wyświetlaczy i jednocześnie wiarygodny leaker z długą potwierdzoną historią sprawdzających się przecieków – Ross Young twierdzi, że pierwsze Face ID pod ekranem znajdziemy w iPadzie.

Ross w podcast’cie portalu MacRumor powiedział, że debiutu Face ID pod ekranem spodziewa się w iPadzie Pro w latach 2023 – 2025. Następnie w 2026 roku Face ID miałoby dopiero trafić do iPhone’a.

Oznaczałoby to, że pierwszym smartfonem Apple z Face ID pod ekranem może być iPhone 18.

Nie mamy powodów by nie wierzyć Youngowi, natomiast 4 lata w technologicznym świecie to niemal wieczność i bardzo możliwe, że dokonane w tym czasie przełomowe odkrycia oraz opracowane nowe technologie znacznie skrócą wędrówkę Face ID pod ekran iPhone’a.

 

MacBook Pro z wyjątkowo niskiej cenie!

Łukasz Bernaczyk

Swoją przygodę z Apple zaczął w 1992 r. od Macintosha Classic. Od tego czasu wierny użytkownik i fan marki z Cupertino. Z wykształcenia mgr inż. informatyki w inżynierii, pracuje również jako Dyrektor ds. Rozwoju w jednej z podpoznańskich firm. Gadżeciarz, miłośnik amerykańskiej koszykówki, szachów i podróży. W wolnych chwilach eksperymentuje z elektroniką i własnoręcznie robionym smart home.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: