Przeciek: na konferencji 7 września Apple i Globalstar ogłoszą funkcję łączności satelitarnej dla iPhone’a 14

Tomek Czech   27 sierpnia 2022

Podczas premierowej prezentacji iPhone’a 14, która odbędzie się już 7 września na konferencji „Far out”, Apple wraz z firmą Globalstar ogłoszą wsparcie dla łączności satelitarnej przez najnowsze flagowce – twierdzi Tim Farrar, ekspert rynku komunikacji satelitarnej w firmie Telecom, Media and Finance Associates.

berrolia

iPhone 14 z łącznością satelitarną

O tym, że smartfon z Cupertino otrzyma wsparcie dla komunikacji satelitarnej mówiło się już w zeszłym roku, przed premierą iPhone’a 13.

Jednak Mark Gurman z Bloomberga już wtedy chłodził emocji podając, że łączność satelitarna ma być ograniczona do sytuacji alarmowych, oraz że prawdopodobnie trafi do iPhone’a dopiero w 2022 r. W tym roku informował, że funkcję komunikacji satelitarnej może otrzymać nie tylko iPhone 14, ale też Apple Watch Series 8.

Kilka dni temu możliwość łączności satelitarnej w specjalnych taryfach ogłosił amarykański T-Mobile we współpracy z SpaceX Eleona Muska. Według Tima Farrara, eksperta rynku komunikacji satelitarnej, był to ruch wyprzedzający planowane ogłoszenie podobnej funkcji dla iPhone’a 14 podczas konferencji 7 września.

Sprzęt Apple za darmo przez rok - nowa oferta na polskim rynku

Według Farrara, Apple współpracuje z firmą Globalstar, która w lutym kupiła 17 nowych satelitów dla zapewnienia usług jednemu „potencjalnemu klientowi”. Tym klientem ma być właśnie Apple.

Z informacji eksperta wynika, że funkcja łączności satelitarnej będzie dostępna za darmo, ale na początku będzie umożliwiała jedynie wysyłanie wiadomości tekstowych.

Mark Gurman z Bloomberga jeszcze w zeszył roku podawał, że łączność satelitarna w iPhone’ach ma być ograniczona do sytuacji alarmowych i działać jedynie za obszarach całkowicie pozbawionych łączności komórkowej (a nie np. w miejscach ze słabym zasięgiem) i tylko na wybranych rynkach.

Gurman informował, że Apple pracuje nad dwoma funkcjami związanymi z komunikacją satelitarną w sytuacjach alarmowych:

  • pierwszą z nich mają być wiadomości alarmowe wysyłane nawet bez zasięgu sieci komórkowej z poziomu aplikacji iMessage. Będzie je można wysyłać do naszych kontaktów alarmowych oraz do policji, pogotowia czy straży pożarnej. Takie wiadomości będą oznaczone szarym kolorem (wiadomości iMessage mają kolor niebieski, a zwykłe SMSy kolor zielony);
  • druga funkcja ma dotyczyć automatycznego raportowania o większych wypadkach, jak katastrofa lotnicza czy morska.

W kwietniu Gurman podawał, że możliwość łączności satelitarnej może posiadać również Apple Watch Series 8.

Źródło

Tomek Czech

Założyciel i redaktor naczelny ThinkApple. Dziennikarz (dyplomowany!) i fotograf (kiedyś…). Współtworzył Biuletyn Fotograficzny, publikował m.in. w Gazecie Wyborczej, Polityce, Pozytywie. Kawałek serca zostawił w Barcelonie, a zdrowia w niemieckiej fabryce samochodów ciężarowych.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: