Co zaproszenie na konferencję “Far out” zdradza na temat iPhone’a 14?

Tomek Czech   29 sierpnia 2022

Premiera iPhone’a 14 odbędzie się już w przyszłym tygodniu podczas konferencji “Far out”. Kilka dni temu Apple rozesłało do mediów oficjalne zaproszenie na to wydarzenie. Czy grafika z zaproszenia zdradza nam coś na temat nowych funkcji iPhone’a 14?

berrolia

iPhone 14 – co zdradza nam zaproszenia na konferencję “Far out”?

1. Łączność satelitarna

Po pierwsze, zaproszenie może wskazywać, że iPhone otrzyma funkcję łączności satelitarnej, o której mówi się od poprzedniego roku. W weekend pojawił się kolejny przeciek na ten temat mówiący o tym, że podczas konferencji 7 września Apple wraz z firmą Globalstar ogłoszą wsparcie dla komunikacji satelitarnej przez najnowsze flagowce z Cupertino (więcej szczegółów tutaj).

Usługa ma być bezpłatna, ale na początku umożliwi jedynie wysyłanie wiadomości tekstowych z miejsc, w których nie ma zasięgu telefonii komórkowej. Nie wiadomo, czy funkcja będzie dotyczyła jedynie sytuacji alarmowych, o czym kilkukrotnie informował Mark Gurman z Bloomberga.

Sprzęt Apple za darmo przez rok - nowa oferta na polskim rynku

2. Astrofotografia

Już od kilku lat spekuluje się, że iPhone może otrzymać funkcję astrofotografii, czyli nowy automatyczny tryb pracy kamery, który ułatwi fotografowanie nocnego nieba.

Jeśli funkcja ta rzeczywiście trafi do iPhone’a 14, to być może dostaną ją jedynie modele “pro”, które mają być wyposażone w tylną kamerę z matrycą 48 MP (obecnie jest to 12 MP).

3. “Always-on”

Grafika z zaproszenia na konferencję “Far out” może przypominać też niegasnący ekran “always-on”, który w specjalnym trybie wyświetla jedynie kilka podstawowych informacji. Tę właśnie funkcję, której wsparcie wprowadza iOS 16, otrzymają iPhone 14 Pro i 14 Pro Max.

Dwa tegoroczne modele “pro” mogą zostać wyposażone w nowy ekran w technologii LTPO z minimalną częstotliwością odświeżania 1 Hz, co umożliwiłoby wyświetlanie najważniejszych informacji, jak data, godzina czy powiadomienia, bez zbytniego obciążania baterii.

Już po udostępnieniu przez Apple pierwszej bety iOS 16 jeden z użytkowników zauważył, że po całonocnym ładowaniu telefonu jego ekran przełącza się w tryb, w którym na ekranie wyświetlana jest jedynie data, godzina i widżety.

Czy nowa funkcjonalność będzie dostępna też na innych modelach niż iPhone 14 Pro i 14 Pro Max? Trudno powiedzieć. Teoretycznie uważa się, że funkcja „always-on” ma sens dopiero na wyświetlaczach z minimalną częstotliwością odświeżania 1 Hz – wtedy jedynie w minimalnym stopniu obciąża baterię. Właśnie w taki ekran mają zostać wyposażone tegoroczne flagowce. Obecne – iPhone 13 Pro i 13 Pro Max – posiadają wyświetlacz z minimalnym odświeżaniem 10 Hz.

Oczywiście nie jest wykluczone, że Apple znalazło sposób na zastosowanie funkcji niegasnącego wyświetlacza na ekranach z odświeżaniem 10 Hz bez zbytniego drenowania baterii i „always-on” trafi też do iPhone’a 13 Pro i 13 Pro Max.

Przekonamy się już 7 września podczas konferencji “Far out”.

Tomek Czech

Założyciel i redaktor naczelny ThinkApple. Dziennikarz (dyplomowany!) i fotograf (kiedyś…). Współtworzył Biuletyn Fotograficzny, publikował m.in. w Gazecie Wyborczej, Polityce, Pozytywie. Kawałek serca zostawił w Barcelonie, a zdrowia w niemieckiej fabryce samochodów ciężarowych.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: