Gogle Apple pozostawią konkurencję daleko w tyle – poznaliśmy niektóre szczegóły techniczne

Łukasz Bernaczyk   2 czerwca 2023

Do premiery gogli mieszanej rzeczywistości od Apple został niespełna tydzień, tymczasem wczoraj poznaliśmy specyfikację techniczną wyświetlaczy, które się w nich znajdą. Okazuje się, że firma z Cupertino zamierza zdeklasować konkurencję.

Wyświetlacze w goglach “Apple Reality” – dane techniczne

Od dawna mówi się, że Apple zamierza wyposażyć swoje gogle mieszanej rzeczywistości (MR – Mixed Reality) w fenomenalnej jakości wyświetlacze o rozdzielczości 8K. Teraz znany ekspert globalnego rynku wyświetlaczy, Ross Young, zdradził kilka szczegółów technicznych dotyczących tych ekranów, które będą stanowiły najdroższy element gogli.

Zgodnie z informacjami Younga, gogle od Apple będą wyposażone w dwa ekrany micro OLED o przekątnej równiej 1,41″ każdy i rozdzielczości 4000 PPI.

Szczytowa jasność tych ekranów ma wynosić aż 5000 nitów i wspierać technologię HDR, co znacząco przewyższa jasności wyświetlaczy w goglach konkurencji.

Dla przykładu, gogle Meta Quest 2 oferują tylko 100 nitów jasności i brak wsparcia dla HDR, gogle HoloLens 2 charakteryzują się 500 nitami jasności, a produkt Sony PSVR 2 to około 265 nitów. Najwyżej z konkurencji w tym aspekcie klasyfikują się gogle Magic Leap z jasnością zmienną od 20 do 2000 nitów.

Tak wysoka jasność szczytowa gogli Apple pozwoli na uzyskanie naprawdę wysokiego kontrastu i intensywnych kolorów, co będzie szczególnie przydatne w trybie rozszerzonej rzeczywistości (AR), po to, by grafiki nanoszone na obraz otoczenia były odpowiednio widoczne i wyraźne.

Podobnie sprawa wygląda, jeżeli spojrzymy na rozdzielczość. Każdy z ekranów micro OLED gogli Apple zaoferuje wysoką rozdzielczość 4K (3840 x 2160 px). Jeżeli chodzi o konkurencję, to najwyższą obecnie rozdzielczość oferują gogle Quest Pro 2 (1800 x 1920 px, około 1200 ppi), natomiast gogle od firmy Meta cały czas pozostają przy technologii LCD.

Wygląda na to, że najdroższy element “Apple Reality” ma być głównym wyróżnikiem na tle konkurencji, co – miejmy nadzieje – przełoży się na doznania podczas korzystania z gogli.

Prezentacja najważniejszego w tym roku urządzenia Apple spodziewana jest 5 czerwca, podczas sesji otwierającej WWDC 2023. Start o 19:00 polskiego czasu.

Maki w chipami z serii "M" w rewelacyjnych cenach!

Łukasz Bernaczyk

Swoją przygodę z Apple zaczął w 1992 r. od Macintosha Classic. Od tego czasu wierny użytkownik i fan marki z Cupertino. Z wykształcenia mgr inż. informatyki w inżynierii, pracuje również jako Dyrektor ds. Rozwoju w jednej z podpoznańskich firm. Gadżeciarz, miłośnik amerykańskiej koszykówki, szachów i podróży. W wolnych chwilach eksperymentuje z elektroniką i własnoręcznie robionym smart home.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: