Nowy OS X 10.10 “Syrah” i iOS 8 już w produkcji

Tomek Czech   4 października 2013

mac-os-x-10-10-syrah

Mark Gurman z 9to5Mac dotarł do pierwszych informacji o nowych systemach operacyjnych Apple, zarówno dla Maków, jak i urządzeń mobilnych. O nowym OS X 10.10 wiemy na razie niewiele: nosi on roboczą nazwę Syrah (czyli shiraz – odmiana winorośli; robocza nazwa Mavericks to inny szczep winny – Cabernet), a jego interfejs ma zawierać elementy dizajnu znane z iOS 7 oraz iCloud.

berrolia

Więcej wiadomo na temat iOS 8. Według Gurmana, zespół programistów poczynił już postępy w pracach nad nowym mobilnym OS. Na razie pewne jest to, że w iOS 8 znajdziemy ulepszenia applowskich map. Do Apple Maps dodane zostaną nie tylko informacje o komunikacji miejskiej oraz mapy wnętrz budynków (indoor maps – mapy wnętrzy lotnisk, dworców kolejowych, czy galerii handlowych; obydwie funkcje są już dostępne w Google Maps na iOS), ale – przede wszystkim – nowy mapy mają ściśle współpracować z wprowadzonym niedawno do iPhone’a 5s koprocesorem ruchu M7.

Gurman podaje przykładowe sytuacje wykorzystania M7 w Mapach:

  • iPhone rozpozna, kiedy wysiadasz z samochodu i nawigacja w Mapach automatycznie zmieni się ze wskazówek dla dojazdu samochodem, na wskazówki dla pieszych;
  • przy współpracy z GPS i M7, iPhone zapamiętuje gdzie zaparkowaliśmy samochód i potem pomaga nam znaleźć drogę do niego (według Gurmana, ta funkcja jest już testowana przez Apple).

Premiera iOS 8 oraz OS X 10.10 “Syrah” odbędzie się zapewne podczas WWDC 2014 (prawdopodobnie w czerwcu).

Tymczasem premiera OS X Mavericks ma odbyć się już w tym miesiącu.

Podłącz się do ThinkApple na TwitterzeFacebooku lub Google+ żeby nie przegapić kolejnych informacji o iOS 8 oraz nowym OS X.

Podobne tematy:

Źródło: 9to5Mac

Sprzęt Apple za darmo przez rok - nowa oferta na polskim rynku

Tomek Czech

Założyciel i redaktor naczelny ThinkApple. Dziennikarz (dyplomowany!) i fotograf (kiedyś…). Współtworzył Biuletyn Fotograficzny, publikował m.in. w Gazecie Wyborczej, Polityce, Pozytywie. Kawałek serca zostawił w Barcelonie, a zdrowia w niemieckiej fabryce samochodów ciężarowych.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: