Czego spodziewać się po poniedziałkowym evencie Apple, czyli czego jeszcze nie wiemy o Apple Watch?

Tomek Czech   7 marca 2015

apple-watch-funkcje

Już w najbliższy poniedziałek kolejny event Apple. Choć pojawiają się plotki, że firma z Cupertino może zaprezentować na nim 12-calowego MacBooka Air z Retiną, my obstawiamy, że event będzie w całości poświęcony Apple Watch.

berrolia

Smartwatch to absolutna nowość w ofercie Apple, więc Tim Cook i spółka prawdopodobnie wykorzystają czas na scenie, żeby zaprezentować nam wszystkie zalety swojego nowego “magicznego i rewolucyjnego” produktu. Zapewne też poświęcą dużo czasu na zaprezentowanie aplikacji na Apple Watch, które mają być motorem napędowym sprzedaży zegarka.

Wiele szczegółów dotyczących Apple Watch wciąż pozostaje jednak zagadką. Oto wszystko, co Apple powinno ujawnić w poniedziałek.

  • Cena

Czyli coś, co w ostatnich dniach najbardziej rozgrzewa komentatorów spraw związanych z Apple.

Na wrześniowej prezentacji Apple Watch, firma z Cupertino ujawniła tylko, że ceny jej inteligentnego zegarka będą zaczynały się od 349 dol. Będzie to prawdopodobnie cena za model z kolekcji Apple Watch Sport z gumowo-silikonowym paskiem, aluminiową obudową i bez szafirowego wyświetlacza.

Spekuluje się, że stalowy zegarek z szafirowym wyświetlaczem z kolekcji Apple Watch będzie kosztował pomiędzy 500 a 1000 dol. Poszczególne modele z tej kolekcji zapewne różnić się będą ceną w zależności od rodzaju paska: stalowego, skórzanego lub gumowo-silikonowego. Droższy może być też model w kolorze gwiezdnej czerni.

apple-watch-czarny

Wielką zagadką jest cena złotego zegarka z kolekcji Apple Watch Edition. Biorąc pod uwagę ilość złota, jaka musi być użyta do produkcji jednego zegarka i jej cenę oraz fakt, że model ten będzie produktem ekskluzywnym, który już porównywany jest do zegarków Rolexa, czy Omegi, mówi się o cenach w granicach 10 – 20 tys. dolarów.

Ariel Adams ze specjalistycznego A blog to watch oceniał, że za zegarek w stalowej obudowie (i z szafirowym wyświetlaczem) będzie kosztował około 500 dol. (choć Adams przyznaje, że nie zaskoczyłaby go cena w okolicach 1000 dol.). Złoty zegarek z kolekcji Apple Watch Edition będzie według Adamsa kosztował pomiędzy 2 a 5 tys. dol., prawdopodobnie bliżej tej wyższej granicy.

Francuska strona iGen.fr, która w przeszłości celnie przewidziała kilka przyszłych ruchów Apple, donosiła, że według jej źródeł stalowy Apple Watch z szafirowym wyświetlaczem będzie kosztował 500 dol., a za złoty model zapłacimy pomiędzy 4 a 5 tys. dol.

Nie wiemy też, czy cena będzie różniła się między modelami o różnej wielkości (Apple Watch dostępny będzie w wersjach 38 mm i 42 mm).

Jeśli paski będą sprzedawane oddzielnie, ich ceny mogą wahać się między 49 a 199 dol. (spekulacje na podstawie cen oryginalnych applowskich silikonowych lub skórzanych etui do iPhone’ów).

Opierając się na przypuszczeniach Johna Grubera z Daring Fireball, użytkownik forum MacRumors pgiguere1 stworzył grafikę z możliwymi cenami wszystkich modeli Apple Watch:

(kliknij, żeby powiększyć)

watch_price_list

  • Czy paski będą sprzedawane oddzielnie?

Wygląda na to, że tak.

Apple prawdopodobnie zaoferuje nam początkowo 22 zestawów zegarek + pasek (można je zobaczyć tutaj), a dodatkowe paski będzie można dokupić oddzielnie. Według 9to5Mac, będzie to można zrobić już w dniu premiery Apple Watch.

Prawdopodobnie na rynku szybko pojawią się paski innych firm. Od wczoraj można już robić rezerwacje na Reserve Strap, czyli pasek z dodatkową baterią, która ma podwoić czas pracy zegarka.

apple-watch-reserve-strap-02

  • Data rynkowej premiery i dostępność

Tim Cook ujawnił, że Apple Watch pojawi się w sprzedaży w kwietniu.

Z informacji MacRumors wynika, że prawdopodobna data rozpoczęcia sprzedaży to między 6 a 10 kwietnia.

Wiemy też, że Apple Watch będzie dostępny w Niemczech również w kwietniu. Niemcy prawdopodobnie znajdą się w pierwszej grupie państw, w której najczęściej były też Kanada, Australia, Wielka Brytania, Francja, Japonia, Hong Kong i Singapur. Teraz na pewno dołączą do niej Chiny i być może również Włochy, Hiszpania, Nowa Zelandia, państwa Beneluxu i niektóre kraje skandynawskie.

Nie wiemy, czy Apple Watch pojawi się w tych krajach już w dniu premiery amerykańskiej, czy tydzień lub dwa tygodnie później.

  • Kiedy w Polsce?

Polska zazwyczaj znajdowała się w drugiej lub trzeciej (czasami czwartej…) grupie państw, co najczęściej oznaczało premierę nowego produktu miesiąc lub dwa po premierze światowej.

  • Długość życia baterii

Choć Apple oficjalnie nie ujawniło tej informacji podczas wrześniowej premiery swego zegarka, Tim Cook wielokrotnie powtarzał w wywiadach, że bateria w Apple Watch wytrzyma jeden dzień i będziemy musieli ją ładować każdej nocy.

Według informacji 9to5Mac, celem Apple było osiągnięcie 2,5 godz. ciągłej pracy zegarka, co oznaczałoby 19 godzin w trybie gotowości przy standardowym użytkowaniu.

The New York Times informuje, że applowski zegarek będzie miał specjalny tryb oszczędzania energii nazwany „Power Reserve”, który przy niskim poziomie naładowania baterii ograniczy funkcjonalność zegarka jedynie do wyświetlania czasu.

Apple Watch będzie ładowany indukcyjnie, przy pomocy ładowarki o magnetycznej końcówce, wykorzystującej technologię znaną z ładowarki MagSafe dla Maców.

ladowanie-apple-watch

  • Pojemność

Na stronie Apple znajdziemy informację, że na zegarek będziemy mogli wgrać muzykę i odtwarzać ją nawet wtedy, kiedy iPhone’a nie będzie obok (przez słuchawki Bluetooth). Wiemy też, na zegarku będziemy mogli przechowywać zdjęcia. Oznacza to, że Apple Watch posiada pamięć masową, nie wiemy tylko jak dużo.

Źródła Marka Gurmana z 9to5Mac podają, że modele testowe miały 8 GB pamięci.

Zagadką jest też to, czy będą dostępne modele z różną ilością pamięci.

Nie wiemy też, w jaki sposób będziemy wgrywać muzyką na zegarek – synchronizując go z biblioteką iTunes, z aplikacji Muzyka na iPhonie, czy też na Apple Watch będą działały aplikacje typu Spotify, z funkcją zapisywania wybranych utworów/albumów.

  • Czy Apple Watch będzie odtwarzał wideo?

Wiemy na pewno, że do aplikacji na Apple Watch deweloperzy nie mogą na razie dołączać wideo. Nie wiadomo jednak, czy na zegarku będzie można wyświetlać wideo po połączeniu się z iPhonem (odtwarzane z telefonu).

  • Instalowanie aplikacji 

Ariel Adams ze specjalistycznego A blog to watch miał okazję testować Apple Watch. To on pierwszy ujawnił, że aplikacje na zegarku będziemy instalować z iPhone’a, dzięki specjalnej aplikacji iOS – Apple Watch app. Poprzez aplikację będziemy również dokonywali większość ustawień zegarka.

Nie wiemy jednak, czy Apple stworzy w App Store oddzielną kategorię  z aplikacjami na Apple Watch, czy też listę dostępnych aplikacji znajdziemy w aplikacji głównej (Apple Watch app).

apple-watch-app-icon

  • Kiedy pojawią się aplikacje natywne?

W tej kwestii nie znamy jeszcze wiele szczegółów, Apple poinformowało tylko, że natywne aplikacje (działające bez konieczności łączenia się z iPhonem) pojawią się “pod koniec 2015 r.”

Poniedziałkowy event rozpocznie się o 19:00 18:00 czasu polskiego. Podłącz się do ThinkApple na TwitterzeFacebooku lub Google+ żeby nie przegapić żadnych informacji o Apple Watch.

Czytaj też: 10 fantastycznych funkcji Apple Watch, o których prawdopodobnie nie wiecie

Więcej o Apple Watch:

Fot. Apple

MacBook Pro z wyjątkowo niskiej cenie!

Tomek Czech

Założyciel i redaktor naczelny ThinkApple. Dziennikarz (dyplomowany!) i fotograf (kiedyś…). Współtworzył Biuletyn Fotograficzny, publikował m.in. w Gazecie Wyborczej, Polityce, Pozytywie. Kawałek serca zostawił w Barcelonie, a zdrowia w niemieckiej fabryce samochodów ciężarowych.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: