10 rzeczy, o których marzę w iOS 10 [opinia]

Mateusz Majewski   9 czerwca 2016

iphone-ios10

iOS to system z którego korzystam już niemal 8 lat. Już za kilka dni, pierwszy raz w historii osiągnie on dwucyfrową numerację. Czy będzie to naprawdę rewolucyjna odsłona? O tym przekonamy się 13 czerwca. Zanim jednak zobaczymy nowy system, chciałbym przedstawić swoją listę nowości i zmian, które chętnie zobaczyłbym w iOS 10. Numeracja nie jest przypadkowa – zestawienie zaczyna się od funkcji mniej dla mnie ważnych, a kończy na bezwzględnych koniecznościach.

berrolia

1. Split Screen dla iPhone’a 

W artykule na temat iPhone’a SE pisałem, że iPhone stał się dla mnie ostatnimi czasy podstawowym narzędziem do pracy. Czasem więc chciałbym sprawnie łączyć kilka czynności. I choć na ekranie mniejszego iPhone’a Split Screen mógłby okazać się nieco szalonym pomysłem, znana z iPadów funkcja z pewnością przyjęłaby się wśród użytkowników większego, 5,5- calowego iPhone’a.

Ale czy jest to konieczne? Wprowadzona w iPhone 6s funkcja 3D Touch pozwala przecież na szybsze przełączanie się między aplikacjami. Czasem jednak warto mieć wybór.

ReachApp

2. Polska Siri

Przesadziłem? Możliwe.

Ale czy jesteście świadomi, jak wiele funkcja ta zmieniłaby w naszym technologicznym życiu? Algorytmy Siri są przecież wykorzystywane w wyszukiwarce Spotlight na Macu, a sama Siri występuje także na iPadach, w Apple Watchu, Apple TV i oprogramowaniu CarPlay.

Pożądana przez Polaków od miesięcy funkcja byłaby czymś zdecydowanie przydatnym. Ze względu na jej brak, Polska stała się wręcz symbolem kraju “technologicznego trzeciego świata”. Ale czy nie ma w tym choć trochę racji? W USA Siri zadebiutowała przecież pół dekady temu…

siri-ft

3. Rozszerzenie działania 3D Touch

Na przykładzie 3D Touch widać, jak bardzo rozrósł się iOS. Od kilku lat nie jest to już system wpisujący się w podstawowe założenia Steve’a Jobsa. Funkcje są coraz bardziej ukryte i rozbudowane. 3D Touch dopiero raczkuje, jednak już dziś widziałbym dla niego kilka nowych rozwiązań w systemie.

Liczę, że tak jak ja, Apple widzi te niewykorzystane miejsca w iOS. Na razie jednak jest to funkcja, bez której zdecydowanie da się żyć.

iOS-10-MacStories-koncepcio-cover-746x419-746x419

4. Usuwanie systemowych aplikacji

Nie ma chyba osoby, która intensywnie korzystałaby z każdej systemowej aplikacji iPhone’a czy iPada. Zwykle tworzy się folder o wdzięcznej nazwie “inne” i wrzuca tam takie programy, jak Porady czy Game Center. Sam Tim Cook mówił jednak, że Apple myśli o funkcji usuwania lub ukrywania z ekranu głównego niepotrzebnych dla użytkowników programów. Na pewno wprowadziłoby to porządek na moich urządzeniach.

5. iPhone jako klucz do Maca

Aplikacji, które pozwalają na odblokowanie Maca z użyciem iPhone’a jest przynajmniej kilka. Osobiście korzystam z MacID i chociaż z założenia jest ona świetna, ma jednak czasem problemy ze zrywaniem połączenia Bluetooth.

Jeśli Apple planuje wprowadzenie podobnej funkcji, osobiście oczekuję dużo lepszej współpracy między telefonem a Makiem. Przydatnym rozwiązaniem mogłoby się okazać bezpośrednie odblokowywanie z Apple Watcha, pomijając nawet telefon. Funkcja ta mogłaby działać także na podstawie oceny odległości użytkownika od komputera.

IMG_0330

6. Konfiguracja Control Center, ogólna personalizacja

Znam przynajmniej kilka osób, które za jedyną(!) wadę iOS uważają brak… przełącznika sieci komórkowej w Control Center. Choć osobiście nigdy nie potrzebowałem jej wyłączać, całkowicie ich rozumiem – konieczność grzebania w ustawieniach jest po prostu niewygodna.

Od kilku ostatnich odsłon iOS widać, że Apple pozwala na pewną personalizację, zachowując przy tym zamkniętą architekturę systemu. Tak, jak konfigurować możemy panel powiadomień, tak bardzo wygodną byłaby również możliwość personalizacji centrum sterowania.

Ja widzę duże szanse dla tego rozwiązania.

ios-10-concept-1

7. Poprawa błędów 

Wraz z kolejnymi odsłonami iOS, poza otwartością, zobaczyć mogliśmy też masę błędów w grafikach czy animacjach. Wszystko zaczęło się od iOS 6, lecz osobiście odczułem to dopiero przy premierze “przełomowego” iOS 7. Apple zawsze słynęło z perfekcyjnego działania oprogramowania, dlatego zawsze niesamowicie irytują mnie wszelkie błędy. Obecnie jest ich zdecydowanie za dużo i liczę, że nie tylko ja to dostrzegam.

lapa-backpack

8. Poprawa bezpieczeństwa iCloud

W tej kwestii nie ma wiele do wyjaśniania. Obecnie wydostanie danych z iCloud jest względnie banalne. W przeciwieństwie do dobrze chronionego iOS. Tuż po zakończeniu sprawy wydobycia danych z iPhone’a przestępcy z San Bernardino, Apple przyznało, że jest w trakcie prac nad zwiększeniem bezpieczeństwa w ich chmurze na poziomie podobnym do tego z iOS.

9. Night Mode

Jedna z funkcji, które w połączeniu z designem iOS wyglądałaby naprawdę świetnie. Ciemna odsłona systemu byłaby także podstawą do zastosowania nowego typu ekranu do iPhone’a. Na myśli mam oczywiście znany z Apple Watcha wyświetlacz OLED. Zużywa on mniej energii podczas wyświetlania koloru czarnego oraz charakteryzuje się lepszym odwzorowaniem kolorów.

Conceito-do-iOS-10-News

10. Apple Pay w Polsce

Apple Pay to temat, o którym niedawno w Polsce było bardzo gorąco. Wszystko za sprawą nieoficjalnej metody użycia wspomnianej funkcji w naszym kraju. Rozwiązanie to ma jednak kilka wad, z których największą jest wysoki koszt przewalutowań.

apple-pay-polska4

Terminali w naszym kraju nie brakuje, a banki rywalizują ze sobą pod względem płatności mobilnych już od dłuższego czasu. Jednak żadna z oferowanych przez nie możliwości nie jest w mojej opinii równie wygodna co Apple Pay. Z tego względu moim największym marzeniem względem najbliższego WWDC jest ogłoszenie przez Apple wprowadzenia usługi płatności zbliżeniowych do kilku nowych krajów. Liczę, że wśród nich znajdzie się właśnie Polska.

***

Sesja otwierająca WWDC 2016 rozpocznie się w poniedziałek, 13 czerwca o godz. 19:00 czasu polskiego. Wszystkie sesje konferencji będą transmitowane na żywo na stronie developer.apple.com/wwdc/live/ i przez aplikację WWDC na iOS i Apple TV.

ThinkApple będzie na bieżąco relacjonować przebieg konferencji na stronie oraz na Twitterze, Facebooku i Google+.

Sprzęt Apple za darmo przez rok - nowa oferta na polskim rynku

Mateusz Majewski

Apple-user od 2008 roku. Inżynier Informatyki. Fotografuję, żegluję, programuję. Zdjęcia: instagram.com/mateuszmajewskicom

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: