Jak ustawić jasność ekranu poniżej minimalnej w iOS

Mateusz Majewski   3 grudnia 2016

img_7545Jak w przypadku wielu osób i dla mnie iPhone to podstawowy komputer. Korzystam z niego w domu i poza nim, w dzień i w nocy. Kiedy więc sięgam po niego codziennie wieczorem, doceniam wzorowaną na słynnym f.lux funkcję Night Shift. Mimo wszystko czasem i to nie wystarcza, by komfortowo korzystać z telefonu, bo ekran dalej jest za jasny. Na szczęście w iOS istnieją ukryte opcje pozwalające zmniejszyć jasność ekranu poniżej dostępnej w ustawieniach i uprzyjemnić korzystanie z urządzenia o zmroku.

berrolia

     1. Filtry Zoom

Pierwszą, nieco skomplikowaną metodą jest aktywacja funkcji filtrów w ustawieniach zoomu. Aby to zrobić:

 • Otwórz UstawieniaOgólneDostępnośćZoom;
 • Zmień Powiększony region z okna na Pełny ekran;
 • Aktywuj funkcję Zoom;
 • W tym momencie ekran się przybliży. Kliknij dwukrotnie na ekran trzema palcami;
 • Przejdź do Filtr (zoom) i wybierz Słabe światło.

zoom

2. Obniż punkt biały 

Prostszą i nieco bardziej efektywną metodą jest obniżenie punktu białego, który niedawno uzyskał możliwość dostosowania poziomu przyciemnienia.

 • Otwórz Ustawienia → Ogólne → Dostępność Udogodnienia ekranu;
 • Aktywuj Obniż punkt biały i dostosuj poziom redukcji.

punktbialy
thinkapple-300x300-dragonfly

     3. Przyciemnij kolory 

Trzecią możliwością dopełniającą dzieła jest włączenie opcji Przyciemnij kolory, która zmniejszy jaskrawość niektórych podpisów i przycisków. By to zrobić:

 • Otwórz Ustawienia → Ogólne → DostępnośćZwiększ kontrast;
 • Aktywuj Przyciemnij kolory.

kontrast

Mimo że powyższe metody są faktycznie skuteczne, droga do ich aktywacji nie jest aż taka prosta. Szczególnie zakładając, że możemy chcieć korzystać z nich każdego wieczoru. Istnieje jednak możliwość aktywacji dwóch pierwszych funkcji dużo szybciej. W systemie widnieje bowiem pozycja skrót funkcji dostępności, która pozwala na natychmiastowy dostęp do wspomnianych opcji.

 • Otwórz Ustawienia → Ogólne → Dostępność Skrót funkcji dostępności;
 • Wybierz interesujące Cię pozycje.

skrot

W przypadku wybrania tylko jednej, po kliknięciu home trzykrotnie w dowolnym miejscu w systemie, zaznaczona tutaj opcja aktywować będzie się natychmiast. Jeśli jednak wybrane zostaną dwie lub więcej, po trzykrotnym kliknięciu system zapyta którą z nich włączyć.

Niestety, wymagania potrójnego kliknięcia skrótu funkcji dostępności powodują każdorazowe opóźnienia innych, wykonywanych z użyciem przycisku Home czynności. Klikając na przykład dwukrotnie, by włączyć listę otwartych aplikacji, system nie wyświetli ich od razu, czekając jeszcze chwilę na ewentualny trzeci klik ze strony użytkownika. W efekcie telefon wydawać się może mniej responsywny.

Poza tym…

Jako ciekawostkę muszę dodać, że po ustawieniu zoomu animacja przechodzenia do multitastingu na iPhonie 7 jest jeszcze mniej płynna, za to po włączeniu Skrótu funkcji dostępności wraca do normy, mimo wolnego wywoływania jej. I to właśnie dzięki temu zwolnieniu animacja wygląda lepiej – standardowo po kliknięciu home jednokrotnie, system rozpoczyna operację wyjścia z aplikacji i w momencie rejestracji ponownego kliku zmienia animacje do tej aktywującej multitasting, jeszcze podczas wykonywania poprzedniej. Kiedy jednak włączymy Skrót funkcji dostępności, reakcja na kliknięcia Home zwalnia i w momencie rejestracji pierwszego kliku, użytkownik zrobi to drugi raz jeszcze przed rozpoczęciem animacji wychodzenia, więc efektem będzie animacja płynna i nieprzerywana.

Więcej o animacjach pisałem i mówiłem tutaj:

Jak Apple zepsuło animacje w iPhonie 7 (wideo)

Posłuchaj najnowszego odcinka ThinkApple Podcast:

Czytaj też: 

Podłącz się do ThinkApple na Twitterze lub Facebooku żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

PROMOCJA: najnowszy MacBook Air z M2 tańszy o 1400 zł!

Mateusz Majewski

Apple-user od 2008 roku. Student Informatyki. macOS rulez. Nagrywam, żegluję, programuję. Zdjęcia: mateuszmajewski.com

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: