Apple oficjalnie potwierdza, że pracuje nad systemem dla autonomicznego samochodu

Tomek Czech   4 grudnia 2016

apple-car-3-970x647-c

Od dawna nie jest tajemnicą, że Apple pracuje nad elektrycznym samochodem (najczęściej nazywanym przez media Apple Car) i systemem nawigacji, który uczyniłby ten samochód pojazdem samosterującym. Do tej pory wszystkie informacje na ten temat były jednak tylko pogłoskami i spekulacjami. Teraz jednak otrzymaliśmy oficjalne potwierdzenie z Cupertino, że firma pracuje nad systemem dla autonomicznych pojazdów.

Serwis VentureBeat natknął się na list, który Apple wysłało w listopadzie do amerykańskiego urzędu zajmującego się bezpieczeństwem na drogach (NHTSA – National Highway Traffic Safety Administration). Firma z Cupertino apeluje w nim o niewprowadzanie kolejnych regulacji utrudniających testowanie samosterujących samochodów i traktowanie nowych graczy na tym rynku na równi z istniejącymi już producentami samochodów.

Najciekawszy jest jednak fragment, w którym Apple przyznaje, że samo prowadzi intensywne badania w tej dziedzinie:

Apple sporo inwestuje w badania nad samouczeniem się maszyn [machine learning] i automatyzacją i wierzy w ogromny potencjał systemów autonomicznych w wielu dziedzinach, również w transporcie.

Ale o ile w liście Apple przyznaje jedynie, że “prowadzi badania” nad systemami autonomicznymi, o tyle w oświadczeniu przesłanym Financial Times firma jednoznacznie stwierdza, że intensywnie pracuje nad takimi rozwiązaniami dla transportu:

Apple intensywnie pracuje nad systemami uczącymi się i autonomicznymi, które mogą zadeycydować o przyszłości transportu. Dlatego chcemy ściśle współpracować z NHTSA. 

thinkapple-300x300-dragonfly

W liście Apple zgodziło się ze stanowiskiem urzędu, że wszystkie firmy testujące autonomiczne samochody powinny dzielić się rezultatami testów, w szczególności tymi dotyczącymi wypadków, żeby stworzyć system jak najbardziej bezpieczny dla użytkowników ruchu.

Apple ocenia też, że samosterujace samochody są przyszłością transportu i pozwolą uniknąć milionów wypadków i tysięcy ofiar na drogach każdego roku.

Przeczytaj nasz raport: Czy Apple zacznie produkować samochody?

Więcej o Apple Car:

Źródło: Venture Beat, Financial Times
Grafika: Carwow

Maki w chipami z serii "M" w rewelacyjnych cenach!

Tomek Czech

Założyciel i redaktor naczelny ThinkApple. Dziennikarz (dyplomowany!) i fotograf (kiedyś…). Współtworzył Biuletyn Fotograficzny, publikował m.in. w Gazecie Wyborczej, Polityce, Pozytywie. Kawałek serca zostawił w Barcelonie, a zdrowia w niemieckiej fabryce samochodów ciężarowych.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: