Raport: rozpoczyna się produkcja iPada Pro 10,5″. Premiera w maju?

Tomek Czech   28 marca 2017

Tydzień temu Apple wprowadziło na rynek tylko jednego nowego iPada – tańszą wersję modelu 9,7″. Tym samym potwierdziły się plotki, że dwa pozostałe modele, nad którymi pracuje firma z Cupertino – iPad Pro 10,5″ i 12,9″ – są opóźnione i pojawią się w sprzedaży później.

Rhoda Alexander, analityczka firmy IHS Markit powiedziała w rozmowie z Forbesem, że produkcja modelu 10,5-calowego rozpocznie się w najbliższych dniach (jeszcze w tym miesiącu), co oznacza, że jest duża szansa, że tablet trafi na półki sklepowe jeszcze przed wakacjami. Alexander nie wyklucza nawet kwietniowej premiery.

berrolia

Bardziej prawdopodobna wydaje mi się jednak premiera w maju – to właśnie sugerował Evan Blass, który w przeszłości trafnie przewidywał daty premiery nowych produktów Apple. Digitimes pisał niedawno, że premiera nowego iPada może odbyć się w maju lub w czerwcu.

A co z iPadem Pro 12,9″ drugiej generacji? Według informatorów Digitimes, masowa produkcja tego modelu rozpocznie się dopiero w maju/czerwcu, co może oznaczać, że tablet pojawi się w sprzedaży tuż przed lub tuż po wakacjach.

Alexander twierdzi, że dostępność iPada Pro 10,5″ może być na początku bardzo ograniczona. Jego cena mogłaby wynosić 599 dol. (2999 zł), czyli tyle, ile teraz kosztuje iPad Pro w rozmiarze 9,7-cala. Ten model mógłby z kolei zostać przeceniony na 499 dol.

Warto zauważyć, że analityczka nie pomyliła się zbytnio prognozując cenę iPada, który Apple zaprezentowało w zeszłym tygodniu: twierdziła, że firma z Cupertino może zejść z ceną nawet do 299 dol. Ostatecznie nowy iPad kosztuje jedynie 30 dol. więcej.

iPad Pro 10,5″

Według Alexander, nowy 10,5-calowy iPad Pro będzie w tym samym rozmiarze, co obecny model 9,7″ – stanie się tak dzięki zmniejszeniu obramowania wokół ekranu. Powierzchnia wyświetlacza zwiększy się wtedy o 31%.

Wyświetlacz w iPadzie 10,5″ ma mieć rozdzielczość 2224 x 1668 – obecnie w modelu 9,7″ rozdzielczość wynosi 2048 x 1536. Ilość pikseli na cal (ppi) nie zmieniłaby się więc i dalej wynosiła 264.

Niedawno spekulowano, że nowy iPad może mieć miał taką samą rozdzielczość, co iPad Pro 12,9″ – 2732 x 2048, przy tej samej ilości pikseli na cal, co iPad mini (326 ppi).

Przeczytaj: Nowy iPad Pro 10,5″: skąd taki rozmiar i dlaczego ma to sens

Pojawiały się też doniesienia na temat Apple Pencil 2 i Smart Keyboard 2.

300x300-oslo

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Źródło: Forbes, za MacRumors

Sprzęt Apple za darmo przez rok - nowa oferta na polskim rynku

Tomek Czech

Założyciel i redaktor naczelny ThinkApple. Dziennikarz (dyplomowany!) i fotograf (kiedyś…). Współtworzył Biuletyn Fotograficzny, publikował m.in. w Gazecie Wyborczej, Polityce, Pozytywie. Kawałek serca zostawił w Barcelonie, a zdrowia w niemieckiej fabryce samochodów ciężarowych.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: