Nowy iPhone z bezprzewodowym przesyłaniem danych metodą optyczną, bez portu Lightning?

by Tomek Czech on 6 kwietnia 2017

Z patentu, który właśnie przyznano firmie z Cupertino wynika, że Apple pracuje nad stworzeniem metody na bezprzewodowe przesyłanie nie tylko energii, ale również danych. Pozwoliłoby to całkowicie wyeliminować ostatnie tradycyjne gniazdo z iPhone’a, czyli port Lightning.

berrolia

Przesyłanie energii odbywałoby się drogą indukcyjną, a danych metodą optyczną. W tylnej obudowie telefonu znajdowałoby się “okienko”, które pozwalałoby przenikać sygnałom optycznym – podczerwieni lub światłu ultrafioletowemu. Za okienkiem znajdowałby się moduł potrafiący odbierać i nadawać takie sygnały, a pod nim umieszczone byłyby komponenty umożliwiające ładowanie indukcyjne.

W opisie patentu Apple zaznacza, że o ile obecnie istnieją metody przesyłania energii i danych za pomocą kabla oraz metody ładowania bezprzewodowego, o tyle brakuje rozwiązań pozwalających na wydajną, bezprzewodową transmisję zarówno danych (np. do/z komputera), jak i energii przy pomocy pojedynczego modułu.

Oprócz modułu umieszczonego wewnątrz telefonu, system wymagałby stosowania zewnętrznego urządzenia w postaci specjalnego pada (stacji bazowej, którą Apple w opisie patentu nazywa “krążkiem”). Pad byłby podłączony do prądu, ale mógłby też być podłączony do komputera w celu wymiany danych z telefonem. Komputer mógłby jednocześnie ładować telefon.

Tylna obudowa iPhone’a musiałaby albo przylegać do pada, albo znajdować się “bardzo blisko” niego. W odpowiednim ułożeniu telefonu na padzie pomagałby system magnesów.

Wniosek patentowy został złożony we wrześniu ubiegłego roku, ale raczej nie należy się spodziewać, że opisany w nim moduł zostanie zastosowany już w tegorocznym iPhonie 8. Ma być on co prawda wyposażony w system ładowania indukcyjnego, ale do transmisji danych najprawdopodobniej dalej będzie wykorzystywany jedynie port Lightning. Pojawiły się plotki, że może on zostać zastąpiony przez port USB-C, ale bardziej wiarygodne źródła szybko je zdementowały. Według jednego z analityków, Apple może też w przyszłości połączyć Lightning i USB-C w jeden port.

300x300-oslo

Przeczytaj też:

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Źródło: USPTO
Grafika: SCAVidsHD

Tomek Czech

Tomek Czech

Założyciel i redaktor naczelny ThinkApple. Dziennikarz (dyplomowany!) i fotograf (kiedyś…). Współtworzył Biuletyn Fotograficzny, publikował m.in. w Gazecie Wyborczej, Polityce, Pozytywie. Kawałek serca zostawił w Barcelonie, a zdrowia w niemieckiej fabryce samochodów ciężarowych.
Twitter: @finicestfini
Tomek Czech

Link to our Facebook Page
Link to our Rss Page
Link to our Twitter Page
Link to our Youtube Page

Previous post:

Next post: