“Apple Car” to w tej chwili Lexus RX 450h – tego modelu użyje Apple do testowania swojego systemu autonomicznej jazdy

by Tomek Czech on 18 kwietnia 2017

Kilka dni temu Apple otrzymało pozwolenie na testowanie samosterującego samochodu na drogach Kalifornii. Ambicje firmy z Cupertino sięgają raczej dalej niż stworzenie systemu autonomicznej jazdy, który mógłby być stosowany przez producentów samochodów – prawdopodobnie będzie to własny pojazd, być może nawet nowy system transportu osobowego (np. oparty na współdzieleniu czy wypożyczaniu samochodów). W tym momencie wiemy jednak, że w najbliższym czasie na drogi nie wyjedzie Apple Car – do testowania swojego systemu Apple użyje Lexusów.

berrolia

Wydział Transportu stanu Kalifornia potwierdził, że wydał Apple pozwolenie na testowanie systemu autonomicznej jazdy na trzech hybrydowych Lexusach RX 450h z 2015 r. Do ich obsługi zostało upoważnionych sześciu kierowców, którzy w czasie wszystkich testów będą musieli znajdować się w samochodzie, gotowi w każdym momencie przejąć nad nim kontrolę.

Dokładnie tych samych modeli Lexusa używa Google do testowania swojego systemu samosterowania. W Lexusie 450h zastosowano technologię drive-by-wire, w której mechaniczne i hydrauliczne systemy sterownia zastąpione są systemami elektronicznymi, co czyni ten model idealnym do testowania systemów autonomicznych.

Apple odmówiło komentarza w tej sprawie i odesłało do wydanego pod od koniec zeszłego roku oświadczenia, w którym firma przyznała, że „intensywnie pracuje nad systemami uczącymi się i autonomicznymi, które mogą zadecydować o przyszłości transportu”.

Kup Maca i odzyskaj nawet 700 zł

300x300-oslo

Więcej o Apple Car:

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Źródło: Business Insider

Tomek Czech

Tomek Czech

Założyciel i redaktor naczelny ThinkApple. Dziennikarz (dyplomowany!) i fotograf (kiedyś…). Współtworzył Biuletyn Fotograficzny, publikował m.in. w Gazecie Wyborczej, Polityce, Pozytywie. Kawałek serca zostawił w Barcelonie, a zdrowia w niemieckiej fabryce samochodów ciężarowych.
Twitter: @finicestfini
Tomek Czech

Link to our Facebook Page
Link to our Rss Page
Link to our Twitter Page
Link to our Youtube Page

Previous post:

Next post: