“Apple Car” to w tej chwili Lexus RX 450h – tego modelu użyje Apple do testowania swojego systemu autonomicznej jazdy

Tomek Czech   18 kwietnia 2017

Kilka dni temu Apple otrzymało pozwolenie na testowanie samosterującego samochodu na drogach Kalifornii. Ambicje firmy z Cupertino sięgają raczej dalej niż stworzenie systemu autonomicznej jazdy, który mógłby być stosowany przez producentów samochodów – prawdopodobnie będzie to własny pojazd, być może nawet nowy system transportu osobowego (np. oparty na współdzieleniu czy wypożyczaniu samochodów). W tym momencie wiemy jednak, że w najbliższym czasie na drogi nie wyjedzie Apple Car – do testowania swojego systemu Apple użyje Lexusów.

berrolia

Wydział Transportu stanu Kalifornia potwierdził, że wydał Apple pozwolenie na testowanie systemu autonomicznej jazdy na trzech hybrydowych Lexusach RX 450h z 2015 r. Do ich obsługi zostało upoważnionych sześciu kierowców, którzy w czasie wszystkich testów będą musieli znajdować się w samochodzie, gotowi w każdym momencie przejąć nad nim kontrolę.

Dokładnie tych samych modeli Lexusa używa Google do testowania swojego systemu samosterowania. W Lexusie 450h zastosowano technologię drive-by-wire, w której mechaniczne i hydrauliczne systemy sterownia zastąpione są systemami elektronicznymi, co czyni ten model idealnym do testowania systemów autonomicznych.

Apple odmówiło komentarza w tej sprawie i odesłało do wydanego pod od koniec zeszłego roku oświadczenia, w którym firma przyznała, że „intensywnie pracuje nad systemami uczącymi się i autonomicznymi, które mogą zadecydować o przyszłości transportu”.

Kup Maca i odzyskaj nawet 700 zł

300x300-oslo

Więcej o Apple Car:

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Źródło: Business Insider

PRZEDSPRZEDAŻ: Nowy MacBook Pro z M2 Pro lub M2 Max - zamów teraz

Tomek Czech

Założyciel i redaktor naczelny ThinkApple. Dziennikarz (dyplomowany!) i fotograf (kiedyś…). Współtworzył Biuletyn Fotograficzny, publikował m.in. w Gazecie Wyborczej, Polityce, Pozytywie. Kawałek serca zostawił w Barcelonie, a zdrowia w niemieckiej fabryce samochodów ciężarowych.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: